Latvijā veikta unikāla operācija zīdainim ar retu acu kaiti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Divus mēnešus vecam mazulim ar retu iedzimtu acābola attīstības traucējumu veikta Latvijā unikāla operācija, sadarbojoties Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) un Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) speciālistiem, informēja BKUS pārstāve Līga Andžāne.

Mazulis piedzima ar retu ģenētisku saslimšanu, persistento fetālo vaskulatūru (PFV), kas parasti nav mantota no vecākiem un visbiežāk skar tikai vienu aci.

Līdz piedzimšanai mazuļa acābolos ir embrionālo asinsvadu sistēma, kas līdz nākšanai pasaulē pilnībā uzsūcas – pēc tam bērna actiņu uzdevums ir sākt mācīties redzēt, skaidroja BKUS Acu slimību klīnikas vadītāja, oftalmoloģe Sandra Valeiņa.

PFV gadījumā šis process nenotiek, kā paredzēts, un acābolā veidojas saistaudi, kas traucē turpmāku acs augšanu un attīstību.

Atkarībā no slimības smaguma pakāpes PFV var ārstēt, cenšoties attīstīt redzi iespēju robežās, taču smagākas slimības izpausmes gadījumā ir būtiski traucēta skartās acs attīstība un tā var būt neredzīga.

Šī ir pirmā reize, kad Latvijā veikta šāda veida operācija.

Operācijas mērķis bija nodrošināt gaismas nokļūšanu līdz acs tīklenei, lai bērna acs varētu augt.

Ja redzes nervs un tīklene funkcionāli būs attīstīti, bērns ar slimības skarto aci varētu sākt mācīties redzēt.

Unikālā operācija notika, sadarbojoties BKUS Acu slimību klīnikas un RAKUS Oftalmoloģijas klīnikas acu ārstiem.

Ik gadu Latvijā bērniem veic ap 30 iedzimtu kataraktu un glaukomu mikroķirurģiskas operācijas. Tās, sadarbojoties ar BKUS Acu slimības klīnikas speciālistiem, veic RAKUS un Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīniku acu mikroķirurgi. Bērnu acu ārsts diagnosticē slimību, sagatavo pacientu nepieciešamajām operācijām un seko acu veselības stāvoklim līdz pat 18 gadu vecuma sasniegšanai.

Pacientu Latvijā pirmajai PFV operācijai sagatavoja BKUS speciālisti – ārstējošā ārste, oftalmoloģe Sandra Valeiņa, anesteziologs reanimatologs Edgars Putka, intensīvās terapijas un anestēzijas māsa Sandija Šablovska, piedaloties ārstei rezidentei Laurai Gravai. Operāciju veica RAKUS oftalmoloģe vitreoretinālā speciāliste Līga Radecka.

“Esam gandarīti par veiksmīgo sadarbību ar Bērnu slimnīcas oftalmologiem un iespēju palīdzēt bērniņam ar reto iedzimto patoloģiju. Pirms operācijas nebija skaidri nosakāms actiņas defekta plašums un paredzamais iznākums, taču, ja mēs neuzdrošinātos rīkoties, mazulim nebūtu praktiski nekādu izredžu šajā acī iegūt jebkādu redzi,” stāstīja RAKUS Oftalmoloģijas klīnikas oftlamoloģe, acu mikroķirurģe Līga Radecka, kas veica minēto operāciju.

“Mūsu misija ir uzlabot pacienta dzīves kvalitāti ikvienā situācijā. Pateicoties Latvijas lielo slimnīcu speciālistu sadarbībai, visiem Latvijas bērniem ir pieejama spēcīga oftalmoloģijas mikroķirurgu kompetence un operācijas ar pasaules līmeņa medicīnas iekārtām,” piebilda Sandra Valeiņa.

Operācija ir tikai daļa no bērnam nepieciešamās ārstēšanas. Liela nozīme ir savlaicīgai turpmākai rehabilitācijai, jo cilvēka redzes funkcijas attīstās pirmajos septiņos dzīves gados, īpaši svarīgas iemaņas gūstot pirmajos trijos. Turpmākajos 18 gados mazuļa acu veselību un skartās actiņas attīstību uzraudzīs BKUS speciālisti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti