Latvijā sasniegts ieteicamais bērnu vakcinācijas līmenis pret tuberkulozi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Tuvojoties Pasaules tuberkulozes dienai, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) informē, ka pērn zīdaiņu imunizācijas līmenis pret tuberkulozi ir sasniedzis 96,5 procentus. Tas nozīmē, ka bērni Latvijā ir pasargāti no smagām tuberkulozes formām.

SPKC apliecina pozitīvu tendenci un saslimšanas ar tuberkulozi gadījumu skaita samazināšanos. 2013. gadā Latvijā saslimstība ar tuberkulozi salīdzinājumā ar 2012. gadu ir samazinājusies vairāk kā par 10 procentiem.

2013. gadā reģistrēti 776 jauni tuberkulozes gadījumi, kas ir par 104 gadījumiem mazāk nekā 2012.gadā, kad tika reģistrēti 880 jauni tuberkulozes pacienti. Samazinājies arī bērnu saslimšanas gadījumu skaits. Pagājušajā gadā sasniegts zemākais reģistrētais tuberkulozes gadījumu skaits kopš 2001.gada.

Rīgas Stradiņu universitātes Sabiedrisko attiecību nodaļa informē, ka salīdzinot saslimstības rādītājus Eiropas Savienības mērogā, situācija nav no labākajām.

Latvija vēl joprojām atrodas augstas tuberkulozes saslimstības valstu grupā kopā ar Rumāniju, Lietuvu, Bulgāriju un Igauniju.

Pēdējo divu gadu laikā, saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas vērtējumu, Latvijā ir vērojama koncentrēta tuberkulozes/HIV epidēmija. 10,5% no tuberkulozes slimniekiem 2012. gadā bija inficēti ar HIV.

24. marts kā Pasaules Tuberkulozes diena tiek atzīmēta no 1982. gada, kad pieminēja simtgadi no Fiziologu biedrības sanāksmes Berlīnē, kurā mikrobiologs Roberts Kohs lekcijā un demonstrējumos pavēstīja sava darba rezultātus tā laika ļoti nozīmīgas un bieži nāvējošas slimības tuberkulozes ierosinātāja atklāšanā.

Drīz vien sākās jauna ēra tuberkulozes izplatības izpratnē, kā arī diagnostikas un ārstēšanas vēsturē.

SPKC speciālisti atgādina, ka ar tuberkulozi inficēties ir samērā vienkārši, jo tā ir lipīga gaisa pilienu infekcijas slimība, ar kuru parasti bērni inficējas no slima cilvēka tam runājot, klepojot vai šķaudot. Pieaugušajiem ir ievērojami plašāks riska faktoru skaits, kas var veicināt saslimstību ar tuberkulozi.

Nozīmīgi riska faktori saslimšanai ar tuberkulozi var būt bezdarbs, ļaunprātīga alkohola lietošana, smēķēšana, HIV infekcija, apcietinājums, kā arī narkotisko vielu lietošana. Liela nozīme tuberkulozes profilaksē ir imunitātes stiprināšanai, jo cilvēka imūnsistēma var tikt galā ar ieelpotiem tuberkulozes baciļiem. Imunitātes stiprināšanai svarīgs ir veselīgs dzīvesveids ar sabalansētu darba, atpūtas un pareizu ēšanas režīmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti