Kā labāk dzīvot

"Labo darbu nedēļā" šogad īpaša vērība pievērsta ukraiņu iesaistei aktivitātēs

Kā labāk dzīvot

Ar kampaņu "Neizdzēs dzīvību!" mudina cilvēkus neapzināti nenodarīt pāri dzīvnieku mazulim

Infektoloģe: Rietumu pasaulē Covid kļuvis par vienu no sezonas spēlētājiem, ne galvenais

Infektoloģe Zavadska: Šoziem vairāk bažījos par gripu, nevis Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Ņemot vērā, kā gripa šosezon "uzvedas" dienvidu puslodē – Austrālijā un Jaunzēlandē –, Imunizācijas valsts padomes vadītāja profesore Dace Zavadska saistībā ar gaidāmo ziemu Latvijā vairāk bažījas šī vīrusa, nevis kovida dēļ. Vienlaikus Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" profesore uzsvēra ­– tas ir viņas personīgais viedoklis.

Profesore Dace Zavadska par gripas prognozēm šoziem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Es kā ārsts infektologs, zinot to, kā pasaulē gāja dienvidu puslodē – es laikam gaidāmajā ziemā vairāk esmu nobažījusies gripas dēļ, ne tik ļoti Covid-19 dēļ. Tās ir manas personīgās domas," viņa sacīja, paskaidrojot, ka ar gripu neesam tikušies vismaz divus gadus. Lai gan 2022. gadā bija uzliesmojums pavasarī, kurš pat mazliet ievilkās vasarā, tas nebija liels un vairāk skāra bērnus.

"Mums nav ne ar vakcīnām radītā imunitāte, jo Covid-19 laikā nebija daudz cilvēku, kas vakcinējās pret gripu, plus mums nebija dabīgās imunitātes. Jo lielāka uzņēmība, jo mazāk ir imūnās atmiņas, jo lielāka iespējamība ir slimot pēc pilnas programmas," skaidroja Zavadska.

Viņa uzsvēra, ka, lūkojot pēc prognozēm par gripas iespējamo smagumu ziemeļu puslodē, parasti ņem vērā to, kā gājis dienvidu puslodē. Tur šogad bijis grūti gan ar hospitalizāciju, gan augstu saslimstību, gan bijuši arī nāves gadījumi, tādēļ, pēc profesores domām,

būtu muļķīgi šīs zināšanas neņemt vērā un kārtīgi nesagatavoties.

Savukārt Rīgas Stradiņa universitātes Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja un profesore Juta Kroiča norādīja: "Austrālijā un Jaunzēlandē smaga [gripa] bija tieši bērniem, jauniem cilvēkiem, kas ir paradokss. Nevis tā, kā esam pieraduši, ka veci cilvēki [vairāk slimo]. Ja slimo jauni cilvēki, spēcīgi cilvēki, un tik smagi, īpaši, ja vēl kombinācijā ar kovidu, pat nāves gadījumi jauniem cilvēkiem – tas ir ļoti bīstami."

Savukārt Zavadska, vaicāta, kad prognozēta gripas plašāka izplatība pie mums, sacīja: "Viļņi daudzām infekcijām tagad ir nobīdījušies. Ja klasiski zinājām, ka gripa tādā sliktā gadā sākas decembrī, bet visvairāk – janvāris, februāris, un tad iet līdz maijam, tad – kas to lai zina, kā būs šogad. Vakcīnas pret gripu pieejamas jau no oktobra. Ja viss ies, kā līdz šim gājis, un nebūs mainījusies gripas sezonalitāte, tad līdz decembra beigām mēs viņu tā apjomīgi gaidām."

Viņa skaidroja, ka pirmie gadījumi jau ir, vismaz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā gripa ir konstatēta bērniem, tomēr tie drīzāk ir atsevišķi gadījumi, kas var tikt konstatēti visu gadu.

Zavadska arī norādīja – ja mēs turpinām ceļot, robežas ir vaļā, mājās nesēžam – kur tad gripa "liksies". Turklāt, apskatot ieteikumos ceļotājiem, atkal augšējās rindiņās parādījusies rekomendācija vakcinēties pret šo infekciju.

Vienlaikus profesore Kroiča raidījumā arī norādīja – Covid-19 vēl nav kļuvis par sezonālu vīrusu, kuru varētu uzskatīt par ko līdzīgu rudens un pavasara saaukstēšanās epizodēm, tāpēc vakcinācija riska grupām un citi drošības pasākumi joprojām ir aktuāli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti