Ilgtspējīgas saimniekošanas piekritēji pulcējas Latgalē festivālā «SOL-MI»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Daugavpils novada Ambeļu pagastā ar pulcēsies  videi draudzīgas saimniekošanas piekritēji, kas meklē interesantus risinājumus dārzkopībā, kā arī vēlas apmeklēt praktiskas meistarklases seno un ekobūvniecības prasmju apgūšanai. Pasākums iecerēts kā satikšanās platforma kopienām un ģimenēm, kuras saimniecībās īsteno ilgtspējīgas saimniekošanas principus, lai savstarpēji iepazītos, dalītos pieredzē, zināšanās. Pasākums arī atvērts tiem, kuri interesējas par saimniekošanas metodēm, kas piemērotas ģimenes saimniecībām laukos, mazdārziņiem pilsētās.

Mežinieku ģimene Oskars un Ilze ir pirmā parmakultūtas festivāla norises vietas saimnieki un arī iniciatori. Pasākums ir starptautisks un ar dziļu domu - kā labāk saimniekot laukos.

„Būs gan mūzika, gan dažādas meistarklases par tradicionālām zināšanām, arī permakultūras specifiskām zināšanām. Brauc Latgalē pazīstamais māla meistars Evald Vasiļevskis, kurš rādīs, kā no pašu zemītes uztaisīt kleķa būvi, kas ir sens, labs risinājums saimniecības ēkām. No Itālijas brauc lektors Mateo, kurš stāstīs par bioloģiskā mēslojuma sagatavošanu, lai mūsu zemniekiem būtu alternatīva neorganiskajam mēslojumam. Būs vēl daudz cilvēku, kuri rādīs savas zināšanas un prasmes,” stāsta Ilze Mežiniece.

Oskars arī papildina, stāstot par kleķa būvi: „Tās nav jaunas metodes. Tā ir elementāra līdzekļu un laika ekonomija. Sasit mietus zemē, sapin klūgas, apsmērē no abām pusēm, un siena turas. 30.gados būvēta kūts vēl tagad stāv un labi stāv. Bišķin vajag pakustināt smadzenes un rokas. Tas viss nav nekas pazaudēts, viss pilnībā strādā.”

Viens no festivāla dalībniekiem Egils no Rojas redz reālu  pielietojumu un izdevīgumu dabas materiāliem, ko tikai atliek pareizi pielietot, jo trūkumu sadzīvē pietiekami. „Piemērs nav tālu jāmeklē: tās ir tā saucamās Līvānu mājiņas, ko savā laikā ļoti izslavēja. Tikai divi trūkumi: ātri nodega un bija ļoti indīgas. Bet šajā gadījumā nav kam degt un un nav nekas indīgs,” saka Egils.

Permakultūras festivāls „Sol mi” būs pirmais šāds Latvijā, nosaukums nav izvēlēta nejauši. „Permakultūra ļoti asociējas ar salmiem, un latgaliski tie ir „solmi”. Arī mūzikā „sol”, „mi” ir saprotami un skaisti. Mēs ne tikai būvēsim, arī audzēsim augsni, pārbaudīsim, kā veidot mēslojumus bioloģiskiem zemniekiem. Doma ir salasīt kopā cilvēkus, kuri jau to dara vai grib to darīt: dzīvot Latvijā, dzīvot dabiski, viegli un permakultūras taku turpināt,” saka Ilze Mežiniece.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti