Vesels Pieci

Attiecības un pandēmija. Skaidro Gunita Kleinberga

Vesels Pieci

Vārda "nē" nozīme un savas seksualitātes apzināšanās. Psiholoģe Inese Klote

Drošs sekss? Atbild ginekoloģe Daiga Baranovska

Ginekoloģe par jauniešu seksu: Pieaugušo spēles jāspēlē pēc attiecīgiem noteikumiem

Bieži vien jaunieši un pusaudži, nonākot līdz seksam, nedomā par drošību un nopietnību, taču pieaugušo spēles ir jāspēlē pēc pieaugušo noteikumiem, Latvijas Radio 5 raidījumā “Vesels pieci” uzsvēra ginekoloģe Daiga Baranovska. Kādi ir galvenie nosacījumi drošam seksam?

ĪSUMĀ:

Jauniešu reproduktīvā veselība

 

Daļa jauniešu par drošu dzimumdzīvi interesējas caur dažādiem informācijas kanāliem un dodas pie ārstiem, izturoties pret to atbildīgi, taču citi par to domā tikai tad, kad ir jau par vēlu.

„Bieži vien, kad sekss ir “tepat pie durvīm”, drošība un nopietnība nevienam prātā nenāk. Tomēr būtu jāsaprot – ja mēs spēlējam pieaugušo spēles, tad tās ir jāspēlē pēc pieaugušo spēles noteikumiem,” stāstīja ginekoloģe.

Jauniešiem piemērota kontracepcija

Par drošām kontracepcijas metodēm uzskata hormonālo kontracepciju un dzemdes spirāles, tiesa, pēdējā no metodēm nav paredzēta jaunietēm, norādīja ārste.

Jauniešu vidū kā izsargāšanās metode bieži tiek izmantots pārtrauktais dzimumakts, taču tā nav droša metode un medicīniski to neuzskata par kontracepcijas metodi, uzsvēra ginekoloģe. Tā vietā labāk ieteicams izmantot prezervatīvus, kas ir salīdzinoši droši, jo tādējādi var izsargāties no neplānotas grūtniecības un pasargāt sevi un partneri no iespējamām saslimšanām ar seksuāli transmisīvajām infekcijām, ja nav informācijas par partnera veselības stāvokli.

Izmantojot prezervatīvus, svarīgi ir sekot līdzi to derīguma termiņam, kā arī pareizi tos uzglabāt, proti, istabas temperatūrā. Prezervatīvam, kas ilgstoši uzglabāts karstā vietā, piemēram, kabatā vai mašīnas rokas bagāžas nodalījumā, tam vairākas reizes sakarstot un atdziestot, gumija varētu vairs nepildīt savu funkciju, paskaidroja ārste.  

Kur meklēt palīdzību?

Latvijā jaunietis, kuram nepieciešama palīdzība reproduktīvās veselības jautājumos, var vērsties pie organizācijas „Papardes zieds”. Tā piedāvā atbalsta programmas dažāda vecuma jauniešiem, kurā nformācijas sniegšanas veids ir atbilstoši pārdomāts.

Daļa meiteņu piekopj kalendāro izsargāšanās metodi, skaitot drošās un nedrošās dienas, tomēr drošības procents ir salīdzinoši neliels. Proti, menstruālais cikls meitenēm var nobīdīties daudz un dažādu iemeslu dēļ. Tas var kavēties un var sākties ātrāk, nesaistoties ar grūtniecību, bet hormonālajām svārstībām, piemēram, pēc dzimumakta.

Ginekoloģe Baranovska savā praksē ir novērojusi, ka katra otrā trešā grūtniecība nav sākusies cikla vidū ovulācijas laikā.

”Karstais laiks, kāds ir šobrīd, bieži vien izsit hormonālo sistēmu no līdzsvara, pat ja tā ir ļoti stabila citos laika apstākļos,” norādīja Baranovska.

Rīcības plāns nevēlamas grūtniecības gadījumā

Ja izsargāšanās metode nav nostrādājusi un ir iestājusies nevēlama grūtniecība, meitenei jāveic grūtniecības tests, ievērojot tā lietošanas nosacījumus. Konstatējot grūtniecību, nepieciešams doties pie ginekologa.  

Ginekoloģe skaidroja, ka atbilstoši likumdošanai pie ginekologa meitenes no 16–18 gadu vecumam drīkst doties vienas pašas bez vecāku ziņas. Savukārt, ja 14 gadus veca meitene grib dzemdēt bērniņu, viņa to var darīt bez vecāku ziņas, taču pārtraukt grūtniecību iespējams tikai ar vecāku piekrišanu, stāstīja Baranovska.  

Cik bieži jāpārbaudās pie ārstiem?

Ginekoloģe ieteica puišiem pubertātes vecumā apmeklēt urologu, sevišķi iekaisuma gadījumā. Ja meitenei līdz 15 gadu vecumam nav sākušās mēnešreizes, ir jāapmeklē bērnu ginekologs. Tāpat ieteicams apmeklēt ginekologu, ja ir uzsākta vai drīz tiks uzsākta dzimumdzīve.

„Tā sieviete, kura sevi ciena, iet reizi gadā pie ginekologa, bet tā, kura sevi mīl, apmeklē ārstu reizi sešos mēnešos,” pauda Baranovska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt