Gada atradumi botānikā rosina uz dabas parka veidošanu Daugavpilī

Latvijas Gada atraduma balva botānikā  kļuvusi  par ilggadēju tradīciju un tiek  pasniegta jau desmito gadu pēc kārtas. Nu jau četrus gadus šajā nominācijā balvu gūst zinātnieki tieši par floras retumu atradumiem Daugavpils pilsētas teritorijā.

"Nebūt ne vienmēr īpašas un retas sugas mīt dziļās nomalēs un cilvēku neapdzīvotās vietās, šie ir tie gadījumi, kas apliecina, ka pilsētas nav tikai industriālas vietas, kur attīstīties ražošanai, bet arī pietiekami pievilcīga vide  daudziem retiem un aizsargājamiem augiem un dzīvniekiem", saka dabas pētnieki, kuri pārliecināti, ka arī Daugavpilij, līdzīgi kā citām lielajām Latvijas pilsētām,  beidzot ir jāveido savs dabas parks un jāsāk lepoties ar tām dabas vērtībām, kas piemīt tieši Daugavpils pilsētas teritorijai.

Daugavpils Universitātes sienas rotā kārtējā dokumentālā liecība - apliecinājums par vietējo zinātnieku-botāniķu veikumiem un jaunajiem atradumiem nozarē, kas guvuši galveno atzinību kā gada vērtīgākais atradums botānikā.

„No pēdējiem sešiem gada atradumiem četri ir atrasti Daugavpils pilstētā. Te ir ļoti kontinentāls, bet tajā pašā laikā daudzām augu sugām piemērots klimats," rādot uz kārtējo balvu šajā jomā, stāsta nominācijas vaininieks un šī gada vērtīgā atraduma botānikā īstenotājs, zinātnieks Pēteris Evarts- Bunders.

Ja Rīgā vai Liepājā ir dabas parki, kas ļauj novērtēt un aizsargāt unikālo dabu,  tad kāpēc arī Daugavpilī - otrajā lielākajā Latvijas pilsētā -  nevarētu būt vismaz viens aizsargājams parks, raugoties uz esošajiem atradumiem  dabā, saka dabas pētnieki.

„Mums Daugavpilī skaitās 1085 augu sugas, kas ir tuvu 60% no visiem Latvijas augiem kopumā un pāri par 70 aizsargājamās sugas," lepns ir Evarts- Bunders.

Dabas parks   būtu tikai ieguvumus pilsētniekiem -  gan kā izziņas, gan kā atpūtas vieta dabā skaistā vietā, uzsver arī bioloģe ar dabas aizsardzības specializāciju un Jolanta Bāra.

„Pilsētai būtu iemesls lepoties, tas būtu pat kā labs mārketinga instruments – te ir tiki zaļi, ka te dzīvo platā airvabole, mazais dumpis, arī citi skaisti putni. Būtībā tā radītu pašvaldībai iespēju attīstīt tūrisma, rekreācijas infrastruktūru, kur pastaigāties, skriet, nodarboties ar aktivitātem un reizē aizsargāt to, kas vērtīgs."

Dabas parks Daugavpilī, kas kļūtu par pagaidām pirmo un vienīgo šādu objektu zaļajā pilsētā,  iecerēts īpašā vietā -  Rugeļos, kur savulaik  bija  uzsākta un tā arī pamesta  novārtā  Daugavpils HES stacijas būvniecība.

Dabas parka izveidei zinātnieki plāno piesaistīt gan Vides fonda, gan Eiropas fondu līdzekļus un cer arī uz pašvaldības atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti