Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Oficiālā Eiropas čempionāta basketbolā bumba Rīta panorāmas studijā

Ērcēm šī ziema bijusi labvēlīga

Ērces nāvējoši bīstamas var būt arī suņiem; pēdējos gados sarucis inficēto bērnu skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ir tikai marta vidus, bet pirmās ērces dabā jau pamodušās. Izrādās, šī ziema bijusi ļoti labvēlīga ērcēm, tāpēc šogad šo mazo, bet bīstamo asinsūcēju skaits varētu būt lielāks nekā iepriekšējos gados. Šogad ērces var būt nāvējoši bīstamas arī suņiem, taču inficēto bērnu skaits pēdējos gados samazinājies.

Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) pagaidām neviens iedzīvotājs nav vērsies ar lūgumu pēc palīdzības noņemt piesūkušos ērci. Tomēr dabas pētnieki apgalvo, ka ērces jau ir modušās. Mazie asinssūcēji kļūst aktīvi brīdī, kad gaisa temperatūra pārsniedz plus piecus grādus. Tā kā naktis šobrīd vēl ir vēsas, ērču aktivitāte ir salīdzinoši neliela.

"Šobrīd viņas sastopamas tādās vietās, kuras labi sasilda saule. Tās ir mežmalas un pauguru dienvidu nogāzes. Šī ziema ērcēm bijusi ļoti piemērota izdzīvošanai. Sagaidāms, ka viņas būs labi pārziemojušas un varbūt ērču skaits būs lielāks. Ja viņas ir tādā temperatūrā, kas zemāka par -15 grādiem, tad viņas var aiziet bojā, bet šoziem temperatūra bija diezgan augsta un viņām ziemošana bija ļoti labvēlīga," stāsta entomologs Voldemārs Spuņģis.

Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) atgādina, ka visefektīvākais veids, kā izvairīties no inficēšanas ar encefalītu, ko pārnēsā ērces, ir vakcinēšanās. Šobrīd 25 Latvijas novados, kur ērču izplatība ir augstāka, bērni tiek potēti bez maksas. Šāda programma Latvijā sekmīgi darbojas jau vairākus gadus.

"Pagājušā gada statistika liecina, ka saslimstība turpina samazināties, kopējais inficēto skaits, ieskaitot pieaugušos, bija 173 un tikai septiņi bērni (apmēram 4%). 2006.gadā, pirms šī programma tika uzsākta, vidējā saslimstība bērniem bija viens bērns uz 10 pieaugušajiem (ap 10%)," Latvijas Televīzijā pastāstīja Jurijs Perevoščikovs no SPKC.

Voldemārs Spuņģis iesaka visiem, kuri regulāri dodas mežā, vakcinēties, lai gan cilvēki ar spēcīgu imūnsistēmu pret vīrusu varot cīnīties, arī nenonākot slimnīcā.

"Es vakcinējos, bet, iespējams, es esmu tik daudz kosts no dažādiem kukaiņiem, ka man imunitāte ir dabiski izstrādājusies. Katrs kodējs, arī dzēlējodi un knišļi, tie visi paaugstina mūsu imūnsistēmu un mēs kļūstam izturīgāki," skaidro Spuņģis.

Arī suņu saimniekiem ieteicams savus mīluļus ar speciāliem pilieniem vai kakla siksnām pasargāt no ērcēm, jo pēdējos gados Latvijā ienākusi šo kukaiņu pārnēsāta slimība babezioze*, kas var izrādīties nāvējoša četrkājainajiem draugiem, ja laikus netiek ārstēta.

* Babezioze jeb piroplaz­moze ir smaga sli­mība ar hemolī­tisku anē­miju, kuru izraisa sar­ka­na­jos asinsķer­menī­šos parazitē­joši vienšūņi. Kad ērce baro­jas, sli­mības izraisītāji iekļūst suņa orga­nismā, kur tie pies­ti­pri­nās pie sar­ka­na­jiem asinsķer­menī­šiem. Kā klī­nis­kas pazī­mes sunim kons­ta­tē­jama paaugsti­nāta tem­pe­ra­tūra, vājums, ape­tī­tes zudums, ķermeņa masas zudums, suns kļūst anē­misks, palie­li­nās liesa un bieži rodas arī dzel­tenā kaite. Sli­mībai attīsto­ties, pazī­mes kļūst aiz­vien sma­gā­kas. Lai diag­nos­ticētu babeziozi, tiek veikta asins parauga izmeklē­šana, kuras gaitā tiek noteikta sli­mības izraisītāja esa­mība. Arī šīs sli­mības gadījumā ir ļoti svarīgi sākt sav­laicīgu ārstē­šanu. Bieži ar babeziozi sais­tīta arī Ehr­lic­hia canis infekcija. Arī tā ir ērču pār­nēsāta sli­mības izraisītāja iero­si­nāta sli­mība. Ehr­lic­hia ir šūnās dzīvo­jo­šas baktē­ri­jas, kas inficē dzīv­nieku asins šūnas.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti