Daugavpilī skolēni arī pēc pilngadības sasniegšanas varētu bez maksas saņemt veselības aprūpi

Daugavpils skolēni arī pēc pilngadības sasniegšanas varētu bez maksas saņemt veselības aprūpi - šobrīd šādu priekšlikumu izvērtē Daugavpils izglītības un sociālo nozaru speciālisti, ņemot vērā, ka pēc pilngadības sasniegšanas jaunieši vairs nevar saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, taču daļa no tiem joprojām turpina iegūt vispārējo vidējo izglītību. Daugavpilī uz šādu atbalstu varētu pretendēt ap 1200 jaunieši, kuri iegūtu tiesības saņemt atbalstu pacienta līdzmaksājuma izdevumiem par ģimenes ārsta pakalpojumiem, ārsta speciālista apmeklējumiem un arī uzturēšanos stacionārā.

Daugavpils skolnieki arī pēc pilngadības sasniegšanas varētu bez maksas saņemt veselības aprūpi Silvija Smagare

  Pilngadība jeb brīdis, kad jaunietis kļūst 18 gadus vecs, šobrīd ne vienam vien jaunam cilvēkam pienāk, vēl skolas solā sēžot. Un nereti tas ir kā pārsteigums un nenāk par labu pilngadību sasniegušajam skolniekam, jo tiek zaudēta virkne priekšrocību, tostarp medicīnas pakalpojumu jomā.

  “Ir normatīvie akti, kas garantē, ja jaunietis vēl turpina mācības, var saņem kādus pabalstus. Taču bezmaksas medicīniskie pakalpojumi beidzas, un tas nav taisnīgi,” saka Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis.

  Daugavpilī šādu pilngadību sasniegušo skolēnu, kā skaidro Daugavpils pilsētas Sociālā dienesta pārstāve Marina Gorkina, ir 1125. Un Daugavpils dome šobrīd izstrādā mehānismu, kādā veidā situāciju risināt.

  Viens variants ir kompensēt pilngadību sasniegušajiem skolēniem pakalpojumus, kas saņemti medicīnas jomā, respektīvi, saglabāt to pakalpojumu paleti, kas pieejama pārējiem skolēniem.

  Skolēnu veselība ir kolektīvā atbildība, un bezmaksas medicīnas pakalpojumu saņemšana visiem bērniem skolās ir būtiska. Par to pārliecināta Daugavpils pilsētas izglītības pārvaldes vadītājas vietniece Ināra Srindžuka:

  “No vienas puses, viņi ir pilngadīgi, kas pilnībā kā pieaugušie atbild par savu veselības stāvokli, no otras puses - viņi ir kolektīvā, un atrašanās skolā nozīmē, ka veselības jautājumā viņiem arī ir kaut kādi pienākumi. Ja viņiem būtu pieejami bezmaksas medicīnas pakalpojumi, kā līdz 18 gadiem, tas būtu tikai labi, jo tā ir garantija, ka veselības stāvokli tiktu uzraudzīts un saglabāts.”

  Atzinīgi Daugavpils domes iniciatīvu vērtē skolēnu vecāki un mediķi, uzsverot - tā ir joma, kur ir vērts investēt.

  Tam, ka visiem skolēniem, neatkarīgi no tā, vai jau iestājusies pilngadība, būtu jābūt pieejamiem bezmaksas medicīnas pakalpojumiem, sākotnēji ir valsts prioritāte, saknes meklējamas valsts Satversmē, saka arī

  Daugavpils domes vadība, kura arī nolēmusi nosūtīt valdībai vēstuli ar lūgumu risināt šo jautājumu valsts līmenī un grozīt Veselības aprūpes finansēšanas likumu, paredzot atbrīvot šo jauniešu kategoriju no pacienta līdzmaksājuma.

  “Pirmkārt, šo jautājumu jārisina valsts līmenī. Pagaidām mēs to varām darīt tikai caur pašvaldības saistošajiem noteikumiem,” saka Jānis Dukšinskis.

  Lai nodrošinātu bezmaksas medicīnas pakalpojumu pieejamību pilngadību sasniegušajiem skolēniem, sākotnējā summa, ko budžetā plāno iekļaut Daugavpils dome, ir 5 000 – 6 000 eiro gadā. Mehānisms, kā nauda sekos pakalpojumam Sociālajā dienestā arī jau izvērtēts. 

  “Vislietderīgāk šo atbalstu būtu izmaksāt pēc pakalpojuma saņemšanas kā kompensāciju,” uzskata Marina Gorkina.

  Šobrīd Daugavpils skolēniem ir nodrošinātas brīvpusdienas pilsētas skolās, tāpat visi pilsētā deklarētie skolēni bez maksas izmanto pilsētas sabiedrisko transportu neatkarīgi no pilngadības sasniegšanas.

  Vienlīdzības princips skolēniem medicīnas pakalpojumu jomā pilsētā, visticamāk, varētu sākt darboties nākamgad vai arī agrāk, ja ātrāk par to pozitīvi izlems valdība.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Veselība
  Dzīve & Stils
  Jaunākie
  Interesanti