Dārzkopis: Lielveikalos nopērkamo stādu kvalitāti mazina ilgais ceļš līdz pircējam

Lielveikalos nopērkamie stādi pircējiem tiek pasniegti labā noformējumā, taču tie ne vienmēr atbilst vēlamai kvalitātei un bieži vien sagādā vilšanos cilvēkiem, kuri tos pirkuši, Latvijas Radio pastāstīja Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils.

Kā vēlāk izrādījies, tad nīkulīgu mūžu piedzīvojušie stādi ir bijuši primitīvi fasēti, transportēti un uzglabāti, neskatoties uz to, ka tirgoti košās kastītēs un lieliski pasniegti, norāda LLKC dārzkopības speciālists Narvils. Lielveikalos nopērkamie stādi, kuri vesti no Polijas, Holandes un citām valstīm, sākotnēji bijuši pietiekami kvalitatīvi un to audzētājus nevar vainot.

Novērots, ka lielveikalos pārdotie stādi ir atsegti, saknes apkaltušas, kā rezultātā cieš pumpuri un samazinās stāda mūžs.

Galvenais posms ir transportēšana un uzglabāšanas apstākļi noliktavās - temperatūra un mitrums ietekmē dzīvotspēju, norāda Narvils. Arī ilgstošs tirdzniecības process nepiemērotās telpās veicina stāda kvalitātes samazināšanos. Bijuši arī gadījumi, kad novērotas neatbilstības pārdotajam augam ar uzrakstu uz krāsainās kastītes, kurā tas tiek tirgots.

Šogad situācija daudz neatšķiras no citiem gadiem - vienmēr ir bijis tā, ka labas kvalitātes stāds nepiemērotos apstākļos zaudē kvalitāti, Latvijas Radio pastāstīja LLKC speciālists Narvils. Viņš pieļauj, ka situāciju varētu uzlabot, ja vairāk pasekotu līdzi konteineriem, it sevišķi atklātajiem, kur ir iespējams palīdzēt noregulēt stādiem piemērotu mitrumu.

Kaut arī LLKC iesaka stādus pirkt pie Latvijas stādu audzētājiem un izmantot sertificētās stādu audzētavas, aptauja liecina par vienlielu specializēto tirgu, lielveikalu un stādaudzētavu popularitāti pircēju vidū. Pašmāju stādaudzētavu profesionalitāti ir novērtējuši pat pircēji no ārzemēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti