Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Kinovakari Doma dārzā

Valsts politikas dēļ ārsti nespēj glābt C hepatīta slimniekus

C hepatīta slimnieki Latvijā atrodas nepaskaužamā situācijā valsts politikas dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pasaulē ar C hepatītu inficēti ir 200 – 500 miljoni cilvēku. Slimības izplatība dažādās valstīs svārstās no 0,5 līdz 20 procentiem no kopējā iedzīvotāju skaita. Šo slimību dēvē par “kluso slepkavu”, jo cilvēks var nodzīvot pat divdesmit gadus, nezinot, ka ar to ir inficējies. Tikmēr Latvijā slimojošie jau daudzus gadus ir nonākuši neapskaužamā situācijā. Tiem, kuriem nav naudas, ir vai nu jānomirst, vai jāemigrē uz citu valsti. 

2009.gadā veiktā pētījumā tika konstatēts, ka Latvijā ar C hepatītu slimo aptuveni 40 000 cilvēku. Ārsti ir pārliecināti, ka kopš tā laika slimniekus skaits ir pieaudzis. Iemesls tam ir ļoti nepatīkams - Latvija ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kas saviem cilvēkiem pilnā mērā nekompensē medikamentu iegādi.

Maldinošs ir uzskats, ka C hepatīts ir narkomānu slimība. Vīruss izplatās ar asinīm, kā rezultātā riska grupā ir ikviens iedzīvotājs, kaut vai apmeklējot zobārstu, higiēnistu, kosmētikas vai tetovēšanas salonu, vai pat pie ārsta medicīnisku manipulāciju laikā, ja darba instrumenti nav bijuši pienācīgi sterilizēti.

"C hepatīts ir slimība, ko izraisa vīruss un kas bojā aknas. Sākumā aknās ir iekaisums, bet ar laiku tas var novest pie aknu cirozes un aknu vēža. Tās diemžēl ir slimības, no kurām cilvēki var nomirt un arī nomirst," skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) Aknu slimību nodaļas vadītāja Ieva Tolmane.

"Šai slimībai nav nekādu simptomu, ja jūs esat inficēts. Nogurums? Nogurums mums katram ir no darba un fiziskām piepūlēm. Spiedoša sajūta paribē? Bet kurš tad ies pie ārsta. Neiet, un tā slimība ievelkas," vērtē Hepatīta biedrības vadītāja Olita Mengote.

Ar C hepatītu cilvēks var nostaigāt gadiem, nemaz to neapzinoties. Cik nežēlīga ir pati slimība, tikpat nežēlīga ir valsts attieksme pret saviem iedzīvotājiem. Valsts apmaksā 75% no medikamentu vērtības, bezmaksas ārstēšana tiek nodrošināta tikai bērniem un trūcīgām personām.

Tā kā zāles ir ļoti dārgas, tad pacienta līdzmaksājums katru mēnesi sasniedz 150 līdz 200 eiro. Zāles ir jālieto aptuveni gadu. Bet tā nav vienīgā problēma. Latvijā slimniekiem tiek doti medikamenti, kas izārstēšanos nodrošina aptuveni 50% gadījumu.

"Mēs esam vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kur nav iekļauts kompensējamo zāļu sarakstā neviens no jaunākās paaudzes medikamentiem, kas ir ar augstāku efektivitāti. Ar jaunākajiem medikamentiem iespējams izārstēt gandrīz visus pacientus. Un mēs esam vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kur neveic aknu transplantāciju, kas ir vienīgā efektīvā ārstēšanas metode tad, kad ir aknu ciroze attīstījusies. Aknu transplantācija mums netiek apmaksāta no valsts pieaugušajiem," stāsta LIC Aknu slimību nodaļas vadītāja Tolmane.

Rezultātā daļa cilvēku naudas trūkuma dēļ vispār neārstējas, mirst, bet pirms tam, iespējams, neapzināti izplata C hepatītu arī citu iedzīvotāju vidū. "Viņiem ir izmisums, savukārt mums ārstiem nolaižas rokas, jo ārstēšana ir, bet mūsu pacientiem tā nav pieejama," piebilst Tolmane.

Rokas nolaidušās arī Hepatīta biedrībai, kas pēc 12 gadu pastāvēšanas apsver iespēju uzsākt likvidācijas procesu. Biedrība gadiem ir lūgusi un prasījusi valstij kompensēt medikamentus pilnā apmērā. "Daudzi no deputātiem izprot, mēs esam stāstījuši par šo slimību, bet kaut kā vienmēr tomēr ir atbilde – nauda ir tik, cik tā ir..." Latvijas Televīzijai stāsta Olita Mengote.

Rezultātā daļa cilvēku mēģina ārstēties ar tautas metodēm, citus vēlāk valsts no sava budžeta ārstē no vēža, bet vēl citi vienkārši emigrē no Latvijas uz valstīm, kur medikamenti tiek kompensēti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti