Ābolu un bumbieru raža šogad varētu būt krietni mazāka nekā pērn

Ābolu un bumbieru raža šogad varētu būt krietni mazāka nekā pagājušajā gadā, tā prognozē augļkopji Latgalē. Vainojama gan ziema bez sniega, gan salnas, gan karstie un mitrie laikapstākļi, kas labvēlīgi dažādu kaitēkļu izplatībai.

“Nu redziet - normāls ābols un tāds ar melnumiem maziņš, tās ir laputis,” šī gada ābolu ražas galveno kaitēkli - laputis - savā augļudārzā rāda Rēzeknes novada Lendžu pagasta zemnieku saimniecības “Ķirši” īpašnieks Dmitrijs Pavlovs.

“Sausums un karstums - šogad labvēlīgi laikapstākļi [laputīm] un laikam tās neizsala pa ziemu. No kaitēkļiem šogad šis ir galvenais kaitēklis, šogad tas ļoti izplatās. Lapa tā sačokurējas - tai vajag taisni augt, bet tā ir tāda sagriezta. Tās ir tādas mazas blusiņas, sulu izsūc, tāpēc lapas un pats koks tāds, arī ābolīši tādi maziņi, nesmuki. Tie neaug, nebūs garšas un izskata nebūs, varbūt sulām kaut kas vēl derēs," skaidro Dmitrijs Pavlovs.

Zemnieku siamniecībā “Ķirši” 17 hektāru platībā audzē pārsvarā ziemas un rudens šķirņu ābolus, nedaudz arī bumbierus. Saimniecībai ir viens no lielākajiem šīs puses augļudārziem, bet šogad raža būšot krietni vien mazāka, salīdzinot ar pagājušo gadu.

“Augļu kokiem diezgan maza raža, man apakšā viss izsala, salnas bija. Apakšējais dārzs vispār neražos, te augšā drusciņ ir, bet arī nav tas, kas pagājušogad. Salīdzinoši - kaut kur laikam puse no pagājušā gada. Bumbieru vispār nebūs, gandrīz pavisam nebūs," saka Dmitrijs Pavlovs.

Pagājušajā gadā augļu raža šajā saimniecībā sasniegusi aptuveni 100 tonnas, bet šogad ražu neglābjot arī miglošana. “Pagājušogad bija ļoti bagātīga raža. Šogad tā bija domāts, ka būs mazāk, bet tās salnas un gads bez sniega... kaitēkļi arī bija ļoti daudz, nevarēja iznīcināt," teic skaidro Dmitrijs Pavlovs.

Lai arī raža mazāka, Dmitrijs Pavlovs ir cerību pilns, ka vismaz programmai "Skolas auglis" nepieciešamais ābolu daudzums izaugs, kas ir arī viens no galvenajiem šīs saimniecības noieta tirgiem. "Tā ir ļoti laba programma mums, pagājušogad bija gan uz Rīgu, gan vietējos veikalos, gan uz tirgu. Visur cenšamies, bet "Skolas auglim" šogad pietiks, pārējiem tad jau - kas paliks," saka Dmitrijs Pavlovs.

Augļkopju asociācijas Latgales reģiona pārstāvis Jānis Batars atzīst, ka šogad raža ir īpaši atkarīga no augļu dārza pareizas vietas izvēles: "Ja bija dārzā vieta izvēlēta pareizi, ja bija nogāzes un nebija galīgs līdzenums, tad salnas un sals neietekmēja ziedēšanu un ziedu attīstību. Kur bija līdzens, tur, protams, aukstās gaisa masas sakrājās un tur ir problēmas ar ziediem. Ir dārzi, kur pusotru metru no zemes ražas nav tikai galotnēs, kur ir nogāzes, tur ir labāk.”

Arī vasaras laikapstākļi, pēc Jāņa Batara teiktā, augļkopjus nav lutinājuši. “Attīstījās gan slimības, gan tās pašas laputis. Augļkopis īsti nevarēja gulēt, jo pat nomiglot nevarēja īsti laikā, jo visu laiku lietus, bet tādam kā kraupim tas ir labs attīstībai, laputīm arī. Tagad ir jāgaida - būs vai nebūs ābolu tinējs, viņš kuru katru brīdi var būt un. Izskatās - ir silts laiks un viņš būs. Vajadzēs reizē apkarot to un laputis, kuras vēl palikušas," skaidro Jānis Batars.

Šī gada ābolu un bumbieru ražu Augļkopju asociācijas pārstāvis vēl neprognozē, tomēr raugās cerīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti