Dienas ziņas

Apgabaltiesa par gadu samazina cietumsodu Lembergam

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Sabiedrībā zema izpratne par infarkta simptomiem

Sabiedrībā zema izpratne par infarkta gadījumu atpazīšanu

Pagājušajā gadā Latvijā vairāk nekā pusi nāves gadījumu izraisījušas sirds un asinsvadu slimības. Iespējams, daļu no šiem gadījumiem būtu bijis iespējams novērst, ja līdzcilvēki vai paši sirds slimnieki būtu labāk pazinuši infarkta simptomus un laikus izsaukuši palīdzību, tomēr cilvēkiem trūkst zināšanu par rīcību šādos gadījumos. Lai sabiedrību izglītotu par slimības simptomiem un to, kā rīkoties, tos novērojot, atklāta kampaņa "Klausi sirdi!".

Ik gadu no sirds un asinsvadu slimībām mirst ap 15 tūkstoš cilvēku. Pēdējo gadu laikā pieaug miokarda infarkta izraisītu nāvju skaits. Pērn bijuši 922 tādi gadījumi.

Sabiedrībā ir zema izpratne par to, kā pazīt infarkta gadījumus un kā pareizi reaģēt,

noskaidrojis Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

SPKC veselības veicināšanas koordinētāja Laura Maļina sacīja: "Tikai 4% iedzīvotāju ir atbildējuši, ka viņiem ir gana zināšanu, tātad viņi atpazītu infarkta simptomus un arī spētu palīdzēt cilvēkam."

Infarkta simptomi ir stipras spiedošas, dedzinošas, žņaudzošas sāpes sirds rajonā, aiz krūškaula. Tās var arī pāriet uz citām ķermeņa daļām, piemēram, žokli, plecu, muguru un reizēm uz vēderu.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķe, anestezioloģe reanimatoloģe Inga Nurka norādīja: "Parasti viņam ir bail par savu dzīvību, viņš ir izteikti satraukts, vēl nopietnākas pazīmes ir, ja viņš pēkšņi ir nosvīdis, sliktāk kontaktējams, paliek miegains."

Novēlota palīdzības izsaukšana var novest pie sirds mazspējas, citām sirds slimībām, atkārtota infarkta vai pat nāves.

Pacientu biedrības "parsirdi.lv" vadītāja Inese Mauriņa sacīja: "Nereti tas iemesls ir tāds, ka cilvēki vienkārši nav atpazinuši, ka tas ir infarkts. Vai arī dažkārt tas var būt arī insults, tas ir viens no iemesliem. Dažkārt cilvēki, to arī viņi paši atzīst, ir vienkārši vēlējušies nogaidīt un cerējuši, ka sāpes pašas pāries."

Taču nav jāgaida veselības krīze, lai sāktu rūpēties par sevi. Infarktu var izraisīt augsts stress un fiziska pārslodze. Kardiologs Andrejs Ērglis iesaka sekot līdzi savam holesterīna un cukura līmenim, ikdienā kustēties un vispirms konsultēties ar ģimenes ārstu, ja rodas aizdomas par savu veselības stāvokli.

"Vēl viena lieta, ko es tiešām gribu novēlēt, tas ir labi izgulēties, jo principā miegs ir viena no tām lietām, kas mūs ļoti atjauno, – kopā ar sportu un aukstu dušu, un jūru, un pastaigu, un garastāvokli mēs varam mūsu tautu padarīt vēl laimīgāku," sacīja Ērglis.

Infarkta simptomi ir jāzina ikvienam, jo, to piedzīvojot, ļoti svarīgs ir ātrums, kādā tiek sniegta palīdzība. Kampaņas sauklis "Klausi sirdi!" aicina iedzīvotājus nebaidīties saukt ātro palīdzību, ja pamana infarkta simptomus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti