Lietuvā no nākamā gada ģimenes ārstu praksēs pacientus varēs pieņemt arī medmāsas

Lai mazinātu garās rindas uz konsultāciju pie ģimenes ārsta, Lietuvā, sākot ar nākamo gadu, ģimenes ārstu praksēs pacientus varēs pieņemt arī medmāsas, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Saskaņā ar Veselības ministrijas apstiprināto jauno kārtību, medmāsas varēs sniegt ģimenes ārstam līdzvērtīgas konsultācijas, tostarp nosūtīt pacientu uz analīzēm, izrakstīt darbnespējas lapas un nosūtīt uz konsultāciju pie speciālistiem. Ģimenes ārstu prakses un pacienti šo jauninājumu vērtē piesardzīgi.

Lietuvā pacientu rindas pie ģimenes ārsta ir garas. Uz pieņemšanu jāgaida no pāris nedēļām līdz pusotram mēnesim, ziņoja LRT. Turklāt lielu daļu konsultāciju laika aizņem citi, ar pacienta izmeklējumiem tieši nesaistīti darbi:

"Vairāk nekā pusi mana laika aizņem rakstīšana. Es atkal gribētu 90% veltīt pacienta izmeklēšanai," stāstīja Viļņas Centrālās poliklīnikas ārste Sonāta Vaļuliene, kura dienā pieņem vidēji 20–40 pacientus.

Lai atslogotu ārstu darbu un ievērojami samazinātu rindas, Lietuvas valdība ir pieņēmusi likuma grozījumus, kas ģimenes ārstu praksēs strādājošajām medmāsām piešķirs lielākas pilnvaras.

Viņas varēs pieņemt pacientus, lai izmērītu asinsspiedienu, veikt vispārējo veselības stāvokļa novērtēšanu, nosūtīt pacientus uz analīzēm un arī izvērtēt saņemtos rezultātus. Medmāsas varēs arī izrakstīt slimības lapas un būs pilnvarotas izrakstīt un izsniegt medikamentus hronisku slimību ārstēšanai.

"Ārstam noteikti būs vairāk laika, lai izpētītu pacientu sūdzības, vairāk laika, lai apkopotu informāciju no "elektroniskās sistēmas", vairāk laika, lai izpētītu sarežģītāku pacientu," vērtēja ģimenes ārste Rimante Pakutkiene-Aleksa.

"Tā bija ierasta prakse Covid-19 pandēmijas laikā, un šī taktika darbojās labi – apmierināti bija gan ģimenes ārsti, gan pacienti," skaidroja Veselības ministrijas pārstāvis Artūrs Šimkus.

Lai arī medicīnas darbinieki šo jauninājumu vērtē pozitīvi, bažas rada vairāki jautājumi, tostarp pacientu spēja pielāgoties jaunajai kārtībai.

"Vai sabiedrība ir gatava? Vai medmāsas konsultācija viņiem būs pietiekama? Jo šobrīd pieraksts medicīnas iestādē ir pieraksts pie ārsta. Medmāsa ir komandas loceklis. Mums ir viens un tas pats pacients. Vai pacients, kurš saņem konsultāciju pie medmāsas, tajā pat dienā pieprasīs arī konsultāciju pie ārsta?" jautāja Medmāsu asociācijas pārstāve Žanna Andrejeva.

Nav skaidrs arī tas, kādas piemaksas gaidāmas medmāsām, kurām tagad būs jāveic papildu pienākumi. Veselības ministrijas sniegtie komentāri pagaidām ir izvairīgi.

"Līdz 2030. gadam ir plānots palielināt ģimenes ārstu komandas locekļu skaitu, attiecīgi palielinot finansējumu visai ģimenes ārstu komandai. Arī māsa ir ģimenes ārsta komandas loceklis," iepriekš norādīja Veselības ministrijas pārstāvis.

Vienlaikus gan ministrijas, gan medicīnas darbinieku pārstāvji ir pārliecināti, ka, pateicoties šīm izmaiņām, rindas pie ģimenes ārstiem kļūs īsākas.

"Es domāju, ka, ja darbu starp [ģimenes ārsta] komandu izdosies pārdalīt, rindas būs par 30% īsākas, jo šie izraksti patiešām prasa laiku," vērtēja ģimenes ārste Vaļuliene.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti