Dienas ziņas

Policija lūdz atsaukties iedzīvotājus ar videoreģistatoru ierakstiem

Dienas ziņas

Zelenskis: Nedomāju, ka karš ir strupceļā

Pievērš uzmanību pēcdzemdību depresijai

Dāvanu maiss jaunās māmiņas labsajūtai – divas studentes sarīko akciju Liepājā un Rīgā

Slimību profilakses un kontroles centra publicētā pētījumā minēts, ka skumjas pēcdzemdību periodā piedzīvo apmēram 85% jauno māmiņu, un aptuveni 15% tās var pāraugt depresijā. Reaģējot uz šo pētījumu, divas Latvijas Universitātes studentes uzsākušas akciju, kuras laikā divām ārstniecības iestādēm piešķīra jauno māmiņu labsajūtai domātus dāvanu maisus.

Studentes Katrīna Buša un Emīlija Anna Klišāne sastaptas pie Liepājas reģionālās slimnīcas, kur viņas uz mediķu izstumtajiem ratiem krauj sarūpētās dāvanas. Uzzinot, cik daudz sieviešu piemeklē pēcdzemdību depresija, studentes apņēmušās ieviest preventīvu pasākumu – tūlīt pēc dzemdībām jaunā māmiņa saņem dāvanu maisu, kura saturs domāts tieši viņas, nevis mazuļa labsajūtai.

Kur meklēt palīdzību aizdomās par pēcdzemdību depresiju:

  • Pie sava ģimenes ārsta.
  • Pie ārsta psihoterapeita, psihoterapijas speciālista vai psihologa. Pieejamas valsts apmaksātas konsultācijas ar ģimenes ārsta nosūtījumu.
  • Pie psihiatra. Nosūtījums nav vajadzīgs. Depresijas gadījumā ārstēšanās pie psihiatra, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, ir bezmaksas.
  • Bezmaksas krīzes konsultāciju tālrunis 116123
  • Valsts apmaksātu speciālistu saraksts skatāms NVD vietnē.
  • Akūtos gadījumos jāvēršas pēc neatliekamās medicīniskās palīdzības.

 

Lasi arī: Jauno vecāku psihiskā veselība pēcdzemdību periodā

Izpildi testu! Pēcdzemdību depresijas noteikšanas palīgs 

Avots: SPKC

Lai plānu īstenotu, uzrunāti 106 Latvijas uzņēmumi, no kuriem gan atsaukušies tikai 11, bet ar viņu doto produkciju pieticis, lai piepildītu 100 dāvanu maisus. Daļa nogādāta Rīgas dzemdību namā, daļa – Liepājas slimnīcā.

Liepājas reģionālās slimnīcas Dzemdību nodaļas virsvecmāte Laura Zommere atzina: "Pārsvarā tiešām ir akcents uz jaundzimušo, un mammas mums tomēr paliek otrā plānā. Tik grandiozs dāvinājums mums ir pirmoreiz."

Savukārt divu bērnu mamma Sanda Duce sacīja: "Ir bijis pirmajā grūtniecībā, ka vairāk pie tā mazā visi pieķeras, un neviens nepajautā, kā tu jūties, varbūt tev kaut ko palīdzēt vajag? Tiešām iepriecinoši, patīkama sajūta uzreiz, ka kādam tiešām rūp, nav vienalga."

Tieši tāds arī ir studenšu sarūpēto dāvanu mērķis – lai sieviete pēcdzemdību periodā var sevi palutināt ar kādu kosmētikas produktu vai našķi. Visām dāvanām pievienoti arī kvadrātkodi, kurus noskenējot mammas var atstāt atsauksmi par saņemto dāvanu lietderību. Tādā veidā studentes vēlas labāk saplānot turpmāko dāvanu maisu saturu.

Emīlija Anna Klišāne norādīja: "Interesanti ir tas, ka patīk saldumi. Šokolāde – tā laikam ir tāda enerģijas deva šajā ne tik vieglajā brīdī. Sākumā mums likās, ka varbūt nav tik veselīga opcija, bet tas laikam ir tāds moments, kad gribas sevi palutināt, un tā enerģijas deva ir vajadzīga."

Savukārt Katrīna Buša piebilda: "Mēs ļoti ceram uzrunāt gan Veselības ministriju, gan pašvaldības, lai šo lietu ieviestu kā normu. Mums liekas, ka šī ir pilnīgi pašsaprotama lieta un tam būtu jānotiek, un būtu jāiepriecina jaunās māmiņas. Kāpēc gaidīt, kamēr viņas saskaras ar šīm skumjām, ja šādā veidā varam no tā izvairīties?"

Tikmēr Liepājas domes Veselības daļas vadītāja Elīna Tolmačova atzina – viņa saprot, ka ir tāda vēlme, taču diemžēl iniciatīvas, kas ir kā ekstra, nevis pamatvajadzību nodrošināšana, visticamāk, vēl kādu laiks paliks uz sabiedrības un nevalstisko organizāciju pleciem.

Pašvaldības pārstāve gan uzsvēra, ka pēcdzemdību depresijas gadījumā sievietēm Liepājas reģionālajā slimnīcā pieejama psihologa palīdzība un speciālisti pieņem arī privātpraksēs. Tiesa, ne visas meklē palīdzību, tāpēc līdzcilvēkiem vajadzētu pievērst uzmanību jauno māmiņu pašsajūtai.

Tikmēr Dzemdību nodaļas virsvecmāte Zommere pauda: "Stacionārā būs tikai tādi sākuma momenti, kurus īstenībā mēs kā mediķi ne vienmēr uztveram un, iespējams, palaižam garām. Šeit ir preventīvais darbs noteikti ģimenes ārstiem, ginekologiem, vecmātēm. Šeit būs tikai tas sākuma posms, bet ir gadījumi, kad arī šeit mēs to noķeram, un tad attiecīgi pieņemam mērus."

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti