Rīta Panorāma

Laika zinas

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Studenti iemēģina roku cūkas sirds operācijā

Studenti ārstu lielmeistaru pavadībā iemēģina roku cūkas sirds operācijā

Kā tas ir – rokās turēt īstu cūkas sirdi un veikt tās operāciju? Šāda iespēja Pasaules sirds dienā pavērās Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes studentiem, kuriem bija iespēja iepazīt sirds un asinsvadu ķirurģiju pieredzējušu ārstu pavadībā. Profesionāli ārsti neatteica padomus un ar studentiem dalījās savā pieredzē.

Vlada studē medicīnu. Studiju laikā sapratusi, ka visvairāk viņu interesē kardioloģija un kardioķirurģija.

"Man medicīna patīk jau no bērnības. Vecākiem ir medicīniskā izglītība. Gribas palīdzēt cilvēkiem iedot otru iespēju dzīvot, to otro elpu," viņa sacīja.

Vlada kopā ar citiem studentiem ieradusies uz Sirds un asinsvadu ķirurģijas praktisko iemaņu laboratoriju, kurā pulcējas LU vecāko kursu medicīnas studenti. Studentiem tiek dota iespēja operēt īstu cūkas sirdi.

Vaicātas, vai nav bail no cūkas sirds, studentes Dina un Darja norādīja: "Nē, protams. Mēs esam jau sestais kurss, daudz ko esam redzējušas."

Sirds un asinsvadu ķirurģijas praktisko iemaņu laboratoriju vada ķirurģijas lielmeistari, neatsakot padomu un daloties savā pieredzē ar studentiem, kuriem bija iespēja veikt asinsvadu operācijas, aortas operācijas, nomainīt sirds vārstuli un vēl citas procedūras.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Sirds ķirurģijas centra vadītājs Pēteris Stradiņš norādīja: "Mācot citus, tu mācies pats. Tas arī ir ļoti būtiski. Tev vienmēr ir jābūt sagatavotam, īpaši mūsdienās. Jaunie censoņi, studenti, rezidenti ļoti daudz seko līdzi gan internetā, gan tamlīdzīgi uzzina jaunumus. Tas nozīmē, ka tu nedrīksti kļūdīties. Tev ir jābūt vienmēr formā un jāzina pats jaunākais."

Savukārt PSKUS kardiologs Andrejs Ērglis norādīja: "Ar gadiem arvien vairāk saprotat, ka jums ir jāatdod atpakaļ tas, ko jūs esat saņēmis dzīvē. Man ir bijuši fantastiski skolotāji. Bez viņiem es nebūtu nekas."

Vlada ir sajūsmā par iespēju iemēģināt savu roku, operējot cūkas sirdi, un aprunāties ar ārstiem aci pret aci.

"Tās ir neparakstāmi fantastiskas emocijas, kas tiešām mums palīdz saprast, vai tas ir mūsu aicinājums," viņa atzina.

Studentu apmācībām cūkas sirds izvēle nav bijusi nejauša.

"Cūkas sirds tīri anatomiski un sava izmēra ziņā ir ļoti tuva cilvēku sirdīm līdz kaut kādam noteiktam cūkas svaram. Tādēļ visā pasaulē ķirurgi, kas mācās dažādas jaunas metodes, veic operācijas, trenējās nevis uz cilvēkiem, bet uz cūku sirdīm," skaidroja PSKUS Sirds ķirurģijas centra virsārsts Uldis Strazdiņš.

Šobrīd Latvijā sirds un asinsvadu ķirurģijas specialitāti izvēlas tikai retais students, bet pieprasījums pēc tiem vienmēr būs. Jāņem vērā arī tas, ka cilvēki dzīvo arvien ilgāk.

Kardiologs Ērglis norādīja: "Šodien nupat nāku no operācijas, kur mēs izdarījām vārstuļa maiņu kundzei, kurai ir 97 gadi. Mēs drusciņ šaubījāmies, mēs gājām runāt ar viņu. Un es jums pateikšu, – viņa ir absolūti gaiša, gaiša meitene, kura dzīvo viena pati, sevi apkopj un rūpējās par savu sunīti. Tā mēs varam dzīvot, un tas ir tas, uz ko mums jātiecas. 120 gadi mūsdienās nav utopija, tā ir realitāte."

Ērglis priecājas, ka šogad slimnīcā viņu pulkam piepulcējušies 11 jauni rezidenti, jo parasti gadā parādās tikai divi, trīs studenti. Ārsti uzsver, ka ir ļoti svarīgi, lai ikviens topošais ārsts saprastu un redzētu, kādas ir sirds un asinsvadu ķirurģijas iespējas neatkarīgi no tā, kādā jomā viņš pēc tam strādātu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti