Labākās zāles

Labākās zāles. Kārlis Matisāns par vērtīgāko, kas mums ir – muskuļiem

Kāpēc cilvēki vēlmē notievēt uzķeras uz pseidometodēm? Uztura trenera Bidiņa versijas

Kāpēc cilvēki vēlmē notievēt uzķeras uz pseidometodēm? Uztura trenera Bidiņa versijas

Cilvēki arvien turpina ticēt ātrām diētām un solījumiem par brīnumlīdzekļiem, kas ļaus notievēt, tā vietā, lai pieņemtu, ka mazkustīgums un pārāk liels patērēto kaloriju daudzums ir paša vaina. Liekais svars rodas, ja ir par maz kustību, par maz miega un par daudz uzņemto kaloriju, bet daudz vieglāk ir meklēt vainīgo ārpusē – vainot ogļhidrātus, taukus, insulīnu vai pat nepareizu ēšanas laiku, raidieraksta "LSMnīca" ciklā "Labākās zāles" sacīja uztura treneris Mārtiņš Bidiņš.

Kāpēc uzķeras?

Publiskajā vidē un it īpaši sociālajos tīklos klejo daudz mītu par uzturu, svara zaudēšanu un to, ko var uzskatīt par "veselīgu." Bidiņš ir viens no tiem speciālistiem, kurš ar savu balsi šos mītus cenšas atspēkot. Viņš gan raidierakstā atzina, ka atspēkošana paņem ļoti daudz laika un resursu. 

"Šī ir mana sfēra, un man nepatīk, ka tajā ir kaut kāda nepareiza informācija. It sevišķi, ja kāds to nepareizo informāciju izmanto. Te ir divi varianti. Ir daļa, kas, īpaši pasaules līmenī, to nepareizo informāciju izmanto savtīgos nolūkos," viņš sacīja, vienlaikus atzīstot, ka Latvijā ļoti bieži cilvēki nepatieso informāciju pavairo tāpēc, ka tas tobrīd atbilst viņu pārliecībai un ideoloģijai.

Vienlaikus uztura treneris skaidroja, ka ir cilvēki, kas mītus par uzturu un ēšanu izmanto vienkārši tāpēc, lai nopelnītu. Visbiežāk tas notiek, tirgojot grāmatas, dažādus kursus un konferences, bet ne tikai. 

Bidiņš norādīja, ka uztura mītu izplatītājus, kuri šādā veidā cenšas sekmēt savu uztura bagātinātāju biznesu, varot viegli atpazīt. "Ļoti daudziem tādiem pseidocilvēkiem ir uztura bagātinātāju biznesiņš aizmugurē. Tas ir bieži. Ne vienmēr, bet lielākoties tas liecinās par to, ka cilvēks bīda savu ideju ar vēlmi kaut ko pārdot," norādīja Bidiņš.

Ienāc "LSMnīcā"!

Ienāc "LSMnīcā"!

Raidieraksta ciklā "Labākās zāles" žurnāliste un fitnesa trenere Paula Markusa meklē zinātnē balstītas atbildes uz jautājumu, kā dzīvot labāk un kā dzīvot ilgāk.

Lasi arī raidieraksta rakstus, tos atradīsi šeit!

"LSMnīca" ir jauna vieta jautājumiem, viedokļiem un sarunām. Raidierakstu iespējams dzirdēt lielākajās straumēšanas vietnēs – "Spotify" un "Apple Podcasts", kā arī portālā LSM.lv.

Kāpēc cilvēki notic ātrām diētām, kas sola tūlītējus rezultātus, kāpēc uzķeras uz pseidozinātnes solījumiem? Iespējams, tāpēc, ka cilvēkiem ir grūti uzņemties atbildību par savu rīcību, bet viegli problēmu meklēt citur – ogļhidrātos, piemēram, vērtēja Bidiņš, norādot:

"Manuprāt, ir tā, ka ir daudz grūtāk pieņemt, – nu, jāsaka, kā ir, – ka cilvēks pats vien vainīgs pie tā, piemēram, ja mēs runājam par lieko svaru, ka ir par maz kustību un par daudz kaloriju."

To, pēc Bidiņa novērotā, cilvēkam pašam grūtāk pieņemt, jo tādā gadījumā viņam jāatzīst, ka – jā, es apēdu par daudz kalorijas, jā, es par maz guļu, jā, es par maz trenējos jeb kustos. "Vieglāk ir meklēt vainīgo ārpusē, vienalga, kas tas būs – es ēdu nepareizos laikos, laiks ir vainīgais, vai insulīns ir vainīgais, ogļhidrāti ir vainīgie, agrāk tauki bija vainīgie," stāstīja Bidiņš.

Tādā veidā cilvēki noveļ atbildību no sevis un meklē cēloni liekajam svaram ārpusē, izmēģina dažādas metodes un diētas.

"Tā ir vieglāk dzīvot. Vieglāk ir neteikt, ka tu esi 100% atbildīgs par sevi, un ar to arī barojas visa šī pseidoinformācija, visi šie mīti. Cilvēkiem ļoti patīk paņemt tos mītus un attiecināt uz sevi jeb norakstīt vainu uz kaut ko citu," atzina Bidiņš.

Diemžēl visbiežāk līdz rezultātiem tas neaizved, toties rada bailes no konkrētiem ēdieniem, kā arī pastiprina jau esošos ēšanas traucējumus vai pat rada jaunus. Savāktās informācijas druskas, kas turklāt vēl mēdz konfliktēt savā starpā, beigu beigās rada tikai apjukumu. 

"Beigās cilvēks staigā apkārt un īstenībā neko vairs nesaprot (..). Viņš ir pamēģinājis pa vienai dienai, nedēļai vai mēnesim visu iespējamo, un viņa galvā ir bardaks, ēšanā ir bardaks, viņš vienkārši netiek vairs ne ar ko galā. Tādu cilvēku ir daudz," zināja sacīt Bidiņš.

Kaloriju matemātika

Ja cilvēks grib notievēt, ir jāsaprot, ka enerģijas likums jeb tas, cik kalorijas tiek uzņemtas un cik iztērētas, ir pārāks par dažādām niansēm, kurām tik pārspīlēti pievērš uzmanību dažādi pseidozinātnes atbalstītāji.

"Joprojām pamatu pamats visam ir kaloriju līdzsvars, kaloriju matemātika. Tas nav tik sauss, kā izklausās, to ietekmē ļoti daudzas lietas, tās pašas vielmaiņas un tā tālāk, bet tas kaloriju līdzsvars jebkurā gadījumā saglabājas. Mēs to nevaram atcelt," norādīja Bidiņš.

Gudra tievēšana, pirmkārt, ir arī tāda, kad sekošanai līdzi uzturam ikdienā papildus ienāk arī sports un kustības.

"Tas ir būtiski un svarīgi. Lai gan tas pats par sevi neko nedod, tas kā atbalstošs mehānisms ir fantastisks. Plus tas vēl dod ļoti daudz izskatam. Tas, ko grib sievietes, tvirtumu un tamlīdzīgi, to dod sports. Nenoliedzami, tikai ar uzturu to nevar panākt, ar uzturu var tikai notievēt," viņš sacīja.

Uztura treneris nosauca vairākas kalorijas deficīta formulas – vai dzīvot pastāvīgā mērenā kaloriju deficītā, kurā organisms darbojas perfekti, vai ejot agresīvo ceļu, kad agresīvu kaloriju deficītu ievieš maksimums uz divām nedēļām. Taču to darot, ir skaidri jāapzinās, ko dara, turklāt pēc kaloriju deficīta termiņa beigām jāatgriežas atpakaļ "uz ceļa", nevis "otrā grāvī".

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Lasi citus cikla "Labākās zāles" rakstus un klausies podkāstus!

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti