Vecāki bērniem mēdz maksāt par mājas darbu veikšanu un pat grāmatu lasīšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ģimene ir vieta, kur apgūt dažādas prasmes, arī prasmi rīkoties ar naudu – to pelnīt un izdot. Vecāku domas par maksāšanu bērnam dalās – atalgošanu par labām sekmēm, mājas darbiem var uzskatīt par motivēšanu un finanšu pratības audzināšana, bet ir ģimenes, kur šādu bērnu naudas pelnīšanu neatbalsta, uzskatot, ka tie ir bērna pienākumi.

Bērni ir jāiesaista ģimenes budžeta plānošanā atbilstīgi bērna vecumam, dodot iespēju pieņemt lēmumus, lai apzinātos naudas vērtību, mācītos plānot finanšu izlietošanu. Tas ir svarīgi arī tāpēc, ka skolas laikā bērniem dod kabatas naudu, to atbildīgi izlietot bērnam ir jāmācās.

Vecāki, kuri neatbalsta maksāšanu bērnam par mājas darbiem, uzsver, ka arī pieaugušie mājās veic darbus, par ko nesaņem samaksu.

Ir ieteicams vecākiem kopā ar bērniem pārrunāt, kādi ir mājās veicamie ikdienas darbi, lai būtu tīri uzturēta māja, pagatavots ēdiens, sakopts pagalms un citi darbi,

lai bērns saprot, ka mājas darbus kāds dara, nevis tie notiek paši no sevis.

Sociālās vietnes “Facebook” “Atsaucīgo māmiņu forumā” uz jautājumu – vai maksāt bērnam par mājas darbiem, no 120 atbildēm pusē viedokļu izskan, ka vecāki maksā bērnam par mājas darbu veikšanu un citiem darbiem, otra daļa ir noliedzoši, uzskatot, ka bērnam ir savi pienākumi, par kuriem nemaksā, tāpat kā pieaugušajiem par mājas darbu veikšanu.

Vecāki forumā atzinuši, ka bērniem maksā par

dārza ravēšanu, par mazākā brāļa pieskatīšanu, par zāles pļaušanu omītei, par atzīmēm, kuras nav zemākas par septiņi, par grāmatu lasīšanu.

Grāmatas "Naudiņš mācās saprast naudu" autore Kristīne Vilcāne raidījumā “Ģimenes studija” atklāj, ka savā ģimenē pieņēmusi lēmumu, ja ir kāds darbs, par kuru maksā kādam no malas, tad par tā veikšanu var maksāt arī bērnam, bet kārtīgu māju, tīrus traukus uztur visi kopā. Bērni par šo vienošanos zina un neprasa samaksu, piemēram, par zāles nopļaušanu pagalmā.

''Swedbank'' Finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons atklāj, ka viņa sajūta ir līdzīga, gribas bērnam sapratni par naudas pelnīšanu iedot pēc iespējas ātrāk, bet negribas nokļūt situācijā, ka bērns saka: es tev palīdzēšu, ja tu man maksāsi.

Par darbiem, par kuriem maksā citam, tu vari maksāt arī bērnam. Vienkārši par palīdzību, par kārtības nodrošināšanu savā mājsaimniecībā maksāt nebūtu pareizi.

Nevar viennozīmīgi atbildēt – maksāt par darbiem vai ne, uzskata pusaudžu psiholoģe Dace Bērziņa. Kritērijs ir atkarīgs no katras ģimenes rocības, ja arī mājās ģenerāltīrīšanai vai logu mazgāšanai algojam kādu no ārpuses, tikpat labi varam algot bērnu, kurš ir sasniedzis tādu vecumu, ka viņš to var kvalitatīvi izdarīt.

 Jautājums, vai bērnam maksāt tikpat, cik kvalificētam speciālistam, kas to būtu veicis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti