Ģimenes studija

Agrīnas bērnu rehabilitācijas nozīme un pieejamība

Ģimenes studija

Bērna ienākšana ģimenē ir pārbaudījums. Līvas un Edgara Spuravu attiecību stāsts

Pirmās romantiskās attiecības pusaudžu vecumā

Trakie pusaudžu gadi un pirmās romantiskās attiecības. Speciālistu ieteikumi bērnu vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Laiks, kad pusaudžu seksualitāte attīstās, ir pirmās simpātijas, vēlēšanās patikt, pirmās romantiskās attiecības, ir grūts, hormonu svārstības grūti izturēt gan pusaudžiem, gan apkārtējiem, raidījumā “Ģimenes studija” skaidro speciālisti, uzsverot pirmo attiecību nozīmi tālākā dzīvē un vecāku lielo lomu, atbalstot pusaudžus un mācot pārdzīvot krīzes.

Nevar strikti noteikt laiku, kad veidojas pusaudžu seksualitāte. Seksualitāte ir interesants fenomens, tā norit katram pusaudzim savā laikā un savā scenārijā, ko ietekmē daudzi faktori, uzsver "Papardes zieda" valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle.

Kad bērns šķērso robežu no bērnības uz pusaudža laiku, tad seksualitāte sākotnēji ir saistīta ar apjukumu.

Visbiežāk pirmā attiecību pieredze ir ar vilšanos, beidzas ar šķiršanos, un pārdzīvojuma dziļums ir individuāls katram. Vecākiem ir jāzina un jāsaprot, kas ar viņu bērnu šādā laikā notiek. Vecākiem pirmais uzdevums ir atcerēties sevi šajā vecumā, vērtējot, vai paši pusaudžu gados saņēmuši vecāku atbalstu un kādu pieredzi gribētu nodot savam bērnam, pauž psiholoģe Inese Putniece.

Ja vecākiem ir slikta attiecību pieredze un bailes par pašu bērna emocijām, tad tās projicē uz bērnu, tas var notikt arī neverbālā veidā. Šādā veidā nenotiks nekāda saruna starp vecākiem un bērnu. Ja iepriekš nav bijušas sarunas par seksualitāti, tad pēkšņi par to runāt atklāti nav iespējams, tā var panākt, ka bērns noslēgsies. Krasi aizliegumi par jebkurām pusaudža izpausmēm, piemēram, apģērbu, nepanāks labu rezultātu.

Mazākā vecumā bērnam nav kritiskās domāšanas, arī vēlākā pusaudžu vecumā varētu būt procesi un lietas, par ko pusaudzim nav iespējams domāt kritiski.

Iveta Ķelle uzsver, ka liela nozīme ir videi, kurā aug bērns, pētījumi pierāda, ka augšana bez mīlestības ietekmē attiecību veidošanu: “Ja ģimenē durvis ir atvērtas bērna draugiem, tad vecākiem būs vieglāk pamanīt romantiskās attiecības un ar attiecībām saistītos pārdzīvojumus.”

Ja pusaudžu vecumā ir bijušas pāragras seksuālās attiecības, tam var būt sekas – pieaugušā dzīvē var būt grūti noteikt attiecību robežu, grūti izveidot stabilas partnerattiecības.

Agru attiecību veidotājiem jāmācās, ka pieaugušo dzīvē ir arī pienākumi, bet pusaudžiem ir jāmācās skolā, tā pasaule ir iekārtota.

Iveta Ķelle aicina vecākus pusaudžu attiecību pārdzīvojumu situācijas izmantot, mācot bērniem, kā pārdzīvot krīzes.

Pusaudžu vecums ir sarežģīts, pauž Inese Putniece, hormonu svārstības grūti izturēt gan pusaudžiem, gan apkārtējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti