Ģimenes studija

Bērnu stāsti par bērnību un bērnības burvība mūsdienās

Ģimenes studija

Iecerēti stingrāki noteikumi bērnu rotaļu laukumu iekārtošanai

Skolu reforma. Rīgas reģionā gaidāmās pārmaiņas

Strādā pie Valsts ģimnāziju kritēriju pārstrādes, lai nodrošinātu akadēmiski padziļinātu izglītību

Valsts ģimnāzijas ir Latvijas skolu reitinga augšgalā, bet nākotnē ģimnāzijām būtu jākļūst par mācību iestādēm ar akadēmiski padziļinātu izglītības saturu, sagatavojot skolēnus augstākajām mācību iestādēm, ne darba tirgum, pauž raidījumā “Ģimenes studija”.

Raidījumā turpina pētīt, kā tiek īstenota skolu reforma, šoreiz pievēršot uzmanību Rīgas plānošanas reģionam. Tajā daudz Valsts ģimnāziju, tāpēc interesanti uzzināt, vai tiešām tās piedāvā kvalitatīvāku izglītību skolēniem un kā to iespējams nodrošināt.

Latvijā šobrīd ir 28 Valsts ģimnāzijas, tas ir 10% no kopējā skolēnu skaita. Rīgā ir piecas Valsts ģimnāzijas.

Visas Rīgas ģimnāzijas organizē iestāju pārbaudījumus gan uz 7. gan 10. klasi. Valsts ģimnāzijas statusu nosaka eksāmenu rezultāti, skolēnu skaits un izglītošanas programmas.

Rīgā ir daudz skolu, kuras vēsturiski nes ģimnāziju vārdu, bet pēc tipa tās ir vidusskolas. Bažas part to, ka vidusskolas var vēlēties kļūt par ģimnāzijām, tā radot ģimnāziju pārsātinājumu, tā situāciju raksturo Rīgas domes Vispārējās izglītības skolu nodaļas vadītāja  Anita Pēterkopa.

 “Sākt ģimnāziju no 1. klases ir lokālpolitika,” skaidro Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors Rūdolfs Kalvāns. Viņš arī domā, ka Valsts ģimnāzijai vajadzētu būt tikai no 10. klases. Preiļu Valsts ģimnāzija bija pēdējā šāda tipa ģimnāzija Latvijā laikā, kad jau citur bija ģimnāzijas no 7. klases. “Viss atduras pret naudu. Valsts ģimnāzijai būtu jābūt “mazajai augstskolai”.”

Šobrīd norit darbs pie Valsts ģimnāziju kritēriju pārstrādes. Kalvāns skaidro, ka svarīgākā problēma ir tā, ka nav skaidra pasūtījuma, mērķa, vīzijas no valsts puses – kas ir ģimnāzija, kāds ir tās mērķis.

Problemātiska ir arī vairāku ģimnāziju pastāvēšana vienā mazākā pilsētā, jo pēc skolēnu skaita, sasniegumiem, zinātniski pētnieciskās darbības konkurence par labākajiem skolēniem un skolotājiem mazākās pilsētās ir nevēlama.

Ģimnāzijā nepieciešams īpaši specifisks, padziļināts jauns izglītības standarts, uzsverot, ka  ģimnāzijas beidzējus virza uz augstskolām, ne darba tirgu, jo ģimnāzijā jāiegūst akadēmiski padziļināta izglītība.

Nākamajā mācību gadā paredzētās izglītības iestāžu reformas Rīgā

Nākamajā mācību gadā Rīgā paredz slēgt vienu skolu, apvienot astoņas vispārizglītojošās skolas, kā arī apvienot vairākas pirmsskolas, interešu izglītības centrus un divas sporta skolas.

 • Slēdz Rīgas 29. vidusskolu, tās izglītības programmu nodod Rīgas 46. vidusskolai.
 • Rīgas Ezerkrastu pamatskolu apvieno ar Rīgas Juglas vidusskolu.
 • Rīgas 60. vidusskolu apvienos ar Rīgas Klasisko ģimnāziju.
 • Rīgas 5. internātpamatskolas-attīstības centru pievieno ar Rīgas Sanatorijas internātpamatskolai, vienlaikus nododot pirmsskolas izglītības vajadzībām ēku Stokholmas ielā 24.
 • Rīgas 94. vidusskolu apvieno ar ar Rīgas Ziepniekkalna sākumskolu.
 • Rīgas 153. pirmsskolas izglītības iestādi apvieno ar Rīgas 4. speciālo internātpamatskolu
 • Rīgas pirmsskolas izglītības iestādi "Sapņudārzs" apvieno ar Strazdumuižas internātvidusskolu - attīstības centru vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem.
 • Rīgas 162. pirmsskolas izglītības iestādi "Saulīte" apvieno Rīgas 145. pirmsskolas izglītības iestādi.
 • Rīgas 139. pirmsskolas izglītības iestāde tiks apvienota ar Rīgas pirmsskolas izglītības iestādi "Mārītes".
 • Tiks apvienoti BJC "Altona", "Kurzeme" un "Zolitūde".
 • BJC "Mīlgrāvis" apvienosies ar BJC "Laimīte".
 • BJC "Bolderāja" apvienosies ar Rīgas 19. vidusskolu.
 • Bērnu un jauniešu vides izglītības centrs "Rīgas Dabaszinību skola" tiks apvienots ar Rīgas Jauno tehniķu centru.
 • Apvienos bērnu un jaunatnes sporta skolu "Rīdzene" un Rīgas 3. bērnu un jaunatnes sporta skolu.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt