Sejas maskas atsevišķos gadījumos mācību telpā varēs nelietot bērni ar dzirdes un valodas traucējumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Bērni, kuri apgūst speciālās izglītības programmu izglītojamiem ar dzirdes vai valodas traucējumiem, vai kuriem noteikti atbilstoši atbalsta pasākumi, turpmāk izglītības procesā mācību telpā varēs nelietot sejas maskas, ja to lietošana nebūs iespējama, lai nodrošinātu nepārprotamu un viegli uztveramu informāciju. Sejas maskas varēs nelietot arī izglītības iestādēs nodarbinātie, kuri strādā ar šiem bērniem, paziņojumā presei informēja Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji.

Šis Izglītības un zinātnes ministrijas rosinātais priekšlikums šodien, 2021. gada 7. decembrī, atbalstīts valdībā, apstiprinot grozījumus noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai. Šobrīd Ministru kabineta (MK) noteikumi paredz, ka sejas masku var nelietot, ja tas nav iespējams logopēdijas nodarbībā specifiska vingrinājuma izpildei.

Svarīgi ņemt vērā, ka bērniem, kuri pirmsskolas, pamatizglītības vai vidējās izglītības pakāpē apgūst speciālās izglītības programmu izglītojamiem ar dzirdes traucējumiem (tostarp nedzirdīgajiem bērniem), ir būtiski vizuālā veidā uztvert informāciju, lasot no pedagoga un citu izglītības iestādē nodarbināto (piemēram, aukļu) lūpām un redzot mutes kustības, lai būtu iespējams apgūt mācību saturu. Vienlaikus ļoti svarīga ir atgriezeniskā saite arī no paša bērna.  Zīmju valoda un vienlaikus mutes/lūpu kustības gan bērnu, gan pieaugušu personu ar dzirdes traucējumiem komunikācijā nav atdalāmas kā atsevišķas darbības. Tāpat ļoti svarīgi redzēt pedagoga un citu izglītības iestādē nodarbināto mutes kustību un izrunu ir arī bērniem ar valodas traucējumiem, kā arī pedagogiem, strādājot ar šiem bērniem.

Tādējādi grozījumos noteiktā iespēja nelietot sejas masku gadījumos, kad tas nav iespējams mācību telpā, attiecināma gan uz bērniem, gan pedagogiem un citiem izglītības iestādē nodarbinātajiem (piemēram, auklēm).

Jāņem vērā, ka bērni ar dzirdes vai valodas traucējumiem var apgūt ne tikai attiecīgu speciālās izglītības programmu, viņi var apgūt arī vispārizglītojošo izglītības programmu, kuras ietvaros šiem bērniem noteikti specifiski atbalsta pasākumi saistībā tieši ar šiem dzirdes vai valodas traucējumiem.

Izglītības un zinātnes ministrija atgādina, ka mutes un deguna aizsegi izglītības iestādēs gan mācību procesa laikā, gan ārpus tā šobrīd ir jālieto visiem izglītojamiem un nodarbinātajiem.

Saskaņā ar MK noteikumiem sejas maskas var nelietot bērns līdz septiņu gadu vecumam (izņemot bērnus pamatizglītības pakāpē), kā arī bērni, kuri apmeklē pirmsskolas izglītības iestādi (apgūst pirmsskolas izglītības programmu). Maskas var nelietot mūzikas instrumentu spēles, vokālās mākslas un dejas procesā, fizisko aktivitāšu un sporta treniņu laikā, kā arī sportisti fizisko aktivitāšu laikā sporta sacensībās. Tāpat sejas masku var nelietot persona ar acīmredzamiem kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem, kuru dēļ tai trūkst spēju vai iemaņu lietot sejas masku, kā ar gadījumos, ja tas nav iespējams logopēdijas nodarbībā specifiska vingrinājuma izpildei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti