Literatūre/sākumskola

Literatūre/sākumskola. Andra Manfelde «Kurš no mums lidos?»

Literatūre/sākumskola

Rūpes par vidi un cilvēku attiecībām – detektīvstāsti bērniem «Emī un Rū. Robota sirds»

Detektīvstāstu grāmata bērniem “Emī un Rū. Robota sirds” seko līdzi divu jauniešu piedzīvojumiem. Emīlija Čimpiņa un Rūdis Rimpiņš iepazīstas pavisam jocīgā situācijā. Abi kļūst par slepenajiem aģentiem Čimpiņ-Rimpiņ aģentūrā, ko vada robotiņš vārdā Palauzis. Paralēli aizraujošajiem notikumiem, detektīvuzdevumiem un cīņai par labāku pasauli veidojas arī skaista draudzība – starp Emīliju, Rūdi un varbūt arī robotiņu Palauzi... Vai robots zina, ko nozīmē draudzība, ja viņam nav sirds?

Lai izziņas piedzīvojumos varētu iesaistīties ikviens interesents, veicinātu bērnu lasītprasmi un palīdzētu iepazīt mūsdienu latviešu bērnu grāmatas un autorus, LSM.LV pēc katras no “Literatūre/Sākumskola” epizodēm dalīsies ar publikācijām, kurās atradīsiet katram raidījumam radītu metodisko materiālu ar uzdevumiem vecākiem un bērniem.

 

Grāmata balstīta uz notikumiem seriālā

Grāmatas “Emī un Rū. Robota sirds” (2020) autores ir Ieva Melgalve (1981) un Elizabete Lukšo-Ražinska (1990). Ieva ir latviešu rakstniece un rakstniecības pasniedzēja. Literārajai darbībai viņa pievērsusies 12 gadu vecumā. Rakstījusi stāstus, lugas, romānus galvenokārt zinātniskās fantastikas un fantāzijas žanros gan bērniem, gan pieaugušajiem. Latvijas Literatūras gada balvai nominēta arī 2013. un 2014. gadā. Iepriekš izdotā bērnu grāmata "Bulta, Zvaigzne un Laī" (2014) ir pieejama arī audiogrāmatas formā. Savukārt Elizabete ir latviešu autore un scenāriste. Viņas proza, esejas un slejas kopš 2014. gada publicētas kultūras interneta žurnālā “Satori” un “Punctum”, kā arī drukātos izdevumos un Latvijas autoru daiļliteratūras darbu kopkrājumos. Grāmata “Emī un Rū. Robota sirds” nominēta Latvijas Literatūras gada balvai.

Grāmatas “Emī un Rū” notikumi ir balstīti seriāla “Emī un Rū” pirmajā sezonā. Tā ir uzrakstīta pēc seriāla uzņemšanas un ir domāta gan seriāla skatītājiem (pirmsskolas un sākumskolas skolēniem), gan vecāku klašu audzēkņiem. Tā iedziļinās galveno varoņu domās un izjūtās, uzdod vairāk jautājumu un aicina meklēt atbildes arī pašiem.

 

Robotiņa iepazīšanās ar emocijām

Grāmatas galvenā tēma ir robotiņa Palauža iepazīšanās ar draudzību un emocijām visā to dažādībā – tajā ir gan prieks un gandarījums, gan sēras un vilšanās sevī. Līdzīgi kā bērns pamazām iemācās pazīt šīs izjūtas sevī un citos, arī Palauzis mēģina tās iepazīt un atrast tām vietu savā pasaules ainā. Tajā pašā laikā arī Palauzim ir, ko pastāstīt gan Emī un Rū, gan arī lasītājam. Palauzis jeb Pasaules Labklājības Uzlabošanas Ierīce rūpējas par apkārtējo vidi. Tam ir svarīgs gan nomests konfekšu papīrītis, gan nesaprašanās starp draugiem.

“Robotiņa Palauža misija šajā grāmatā ir divējāda. Pirmkārt, tas aicina rūpēties par apkārtējo vidi, piemēram, šķirojot atkritumus un cenšoties tos neradīt. Otrkārt, tikpat ļoti ir jārūpējas arī par cilvēku savstarpējām attiecībām, cenšoties būt labestīgiem un izpalīdzīgiem. Tā kā grāmata ir rakstīta detektīva formā, tā aicina lasītāju domāt līdzi un piedalīties noslēpumu atrisināšanā, gan atšifrējot kodētus ziņojumus, gan apgūstot kritiskas un analītiskas domāšanas principus. Grāmatu caurvij aizrautība, sirsnība un zinātkāre, ko tik bieži ir pazaudējuši pieaugušie un ko kā autores atceramies no savas bērnības, kad katrs notikums bija piedzīvojums, un katrs dīvains atgadījums – vēl neatrisināts noslēpums,” stāsta “Emī un Rū. Robota sirds” autores Ieva un Elizabete.

Grāmatu vērtē Ulbrokas vidusskolas skolnieces!

“Man šī grāmatiņa ļoti patika, it īpaši doma par robotu, kas dod diviem bērniem dažādus interesantus uzdevumus. Man ļoti patika, cik interesanti un atšķirīgi šie uzdevumi bija. Ieteiktu šo grāmatu lasīt citiem, jo tajā ir aprakstīti ļoti interesanti notikumi par to, kā Emīlija un Rūdis atrisina mīklas,” stāsta 4. klases skolniece Elza.

“Man šī grāmata ļoti patīk. Tajā ir stāstīts par robotiņa Palauža uzdotajām mīklām un uzdevumiem aģentiem Emī un Rū jeb Emīlijai un Rūdim. Šī grāmata ir ļoti interesanta, katra lapaspuse un nodaļa ir piepildīta ar kaut ko interesantu un noslēpumainu. Grāmatu es varētu izlasīt 10 reizes vai pat vairāk. Vienmēr ir interesanti izlasīt katru atrisinājumu un uzdevumu. Man ļoti patīk šī grāmata, un es jums arī ieteiktu to izlasīt,” tā 4. klases skolniece Paula.

 

Robotiņa draudzība ar skolēniem no Ulbrokas

Raidījuma “Literatūre / Sākumskola” noslēdzošajā sērijā kopā ar literatūristiem Martu Selecku un Gustavu Terzenu piedalās četras Ulbrokas vidusskolas 4. klases skolnieces. Meitenes ar kreisās kājas kurpi dodas iekarot Robota sirdi. Palauzis no Elizabetes Lukšo-Ražinskas un Ievas Melgalves grāmatas “Emī un Rū. Robota sirds” viņas gaida bēniņos. Bet kam īsti pieder kurpe?

Iepazīties ar grāmatas varoņiem, kā arī noskaidrot, vai robotiņš Palauzis zina, ko nozīmē īsta draudzība, aicinām arī citus mazos aģentus. Rakstnieces Ieva Melgalve un Elizabete Lukšo-Ražinska kopā ar metodiķi Inesi Lāčaunieci sagatavojušas interesantus uzdevumus, kas pildāmi gan mācībās skolā, gan vecākiem kopā ar bērniem. Materiālā atrodamas Gunas Pogas ilustrāciju motīvs, ko papildinājusi māksliniece Lāsma Olte.

 

Dokumenti

Emī un Rū darba lapas

Lejuplādēt

2.41 MB

 

 

 

 

 

Ar citām izziņas piedzīvojuma “Literatūre / Sākumskola” sērijām, kā arī to metodiskajiem materiāliem ar darba lapām un uzdevumiem aicinām iepazīties šeit. Raidījuma ietvaros skolēniem sagatavoti kopumā 12 mūsdienu latviešu bērnu grāmatu un to autoru stāsti.

Uz tikšanos nākamajos piedzīvojumos!

Raksta pirmpublikācija Lsm.lv 2021. gada 13. jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt