Ģimenes studija

Vecāku sarunas ar bērniem par seksualitāti

Ģimenes studija

Ciltskoku veidošana - ģimenes un arī valsts vēstures izzināšana

Latviešu animācijas filmas uzrunā mazo skatītāju sirdis un prātus arī ārpus Latvijas

Roze Stiebra: Animācija dod iespēju vecākiem izprast savu bērnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijas simtgades ietvaros atbalstītājā kino programmā top divas animācijas filmas – Rozes Stiebras „Saule brauca debesīs” un Edmunda Jansona „Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”.

Latvijas radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna par to, kas ir mūsu animācijas kino atpazīstamības zīmēm un bērnu izglītošanu ģimenē un skolā.

Latvija pasaules animācijas kartē ir pamanīta. Edmunds Jansons skaidro, ka filmu veidošanai ir dažādi iemesli, starptautiskos festivālos filmas pamana, pamana arī filmas, kas veidotas šeit, mūsu skatītājiem, ne speciāli festivālam.

Režisori Rozi Stiebru filmai „Saule brauca debesīs” iedvesmoja Latvija. “Es Latviju uzskatu par garīgo dimensiju, tā ka garīgā dimensija stāv klāt visās 16 Latvijas simtgadei uzņemtajās filmās. Sižetiski filmā stāsts par sauli un gaismu, kura ir, bet ne vienmēr apzināmies to sevī un apkārt, bet kā gaismu ieraudzīt? Gaisma ir enerģija, spēks – tas ir simboliskais saturs. Bērniem sižets ir visvairāk saprotams. Simboliskā daļa būs saprotama vairāk vecākiem. Filmā ir ielikti maksimāli daudz līmeņu.”

Edmunds Jansons par filmu  „Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi” saka, ka filmai “nepiemīt acīmredzams simbolisms, tā ir ļoti reālistiska grāmata.”Filma balstīta uz Pastores “Maskačkas stāsti” sižetu. Svarīgi, ka var izdzīvot stāstu saprotamā veidā. Varoņus dzen uz priekšu atklāsmes, brīvība, to ar filmu var mācīties. “Filmā gribējās saprast un atzīmēt, lai bērni, kas aug tagad, aug brīvi, nebaidītos protestēt, prastu pastāvēt par sevi un savu zemi.”

Ģimenē un skolā ir jāmāca bērnam, kā atšķirt drazu no kā vērtīga attiecībā uz animāciju.

Tehnoloģijas ir attīstījušās, tagad bērni paši mājās var veidot savas filmas. Animācijas pielietojamība ir daudzreiz lielāka nekā senāk. Diemžēl, skola nepievērš uzmanību animācijai, labākajā gadījumā aizbrauc ekskursijā. Ne tikai animācija, arī kino izglītība skolā būtu vēlama.

Roze Stiebra uzskata, ka bērni ir diezgan dažādi, bet viņi diezgan labi prot atlasīt labas filmas. Tāpēc jātaisa labas filmas!

Filma vecākiem dod iespēju izprast savu bērnu – saprast, kāpēc bērnam patīk vai nepatīk filma. Labs palīglīdzeklis ir arī grāmatas. Ja pieaugušais var palīdzēt orientēties piedāvājumā, ir ļoti labi.

Bieži uzskata, ka mūsu filmas nevar sacensties ar ārzemju, jo ārzemju ir dinamiskākas, bērniem patīk labāk, tāpēc bērni atsakās no pašmāju filmām. "Bērns savējo neskatās tad, ja apkārt dzird, ka te viss ir slikti, ka cilvēki grib braukt prom, dzīvot tur, kur kāds ir ko labu uztaisījis." Roze Stiebre aicina padomāt – ko tad šādi cilvēki paši te ir labu uztaisījuši.

Saistībā ar projektu “Skolas soma”aktualizēs iespēja skolēniem stāstīt par animāciju un rādīt animācijas filmas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti