Ģimenes studija

Tehnoloģiju gads: iespējas vairāk iepazīstināt ar tehnoloģijām skolās

Ģimenes studija

Lilija un Vadims Geži: Ir vērts cīnīties ģimenes dēļ

Trūkumi jauniešu veselības pratībā: kā tos novērst

Pētniece: Jauniešiem ir nepietiekamas zināšanas veselības jautājumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Jauniešiem veselības pratībā trūkst zināšanu, noskaidrots Rīgas Stradiņa Universitātes doktorantes pētījumā, tāpat viņiem ir grūtības ar drošas informācijas iegūšanu veselības pratības jomā, izskan sarunā raidījumā “Ģimenes studija”.

Veselības pratība ir cilvēka spēja iegūt, saprast, novērtēt, izmantot veselības informāciju, pielietot veselības zināšanas.

Rīgas Stradiņa Universitātes pētniece Inese Stars veikusi 13 līdz 16 gadus vecu pusaudžu aptauju, lai noskaidrotu, kur pusaudži atrod, iegūst un kā saprot informāciju par veselību.

Ēšanas paradumi un fiziskās aktivitātes ir veselības pratības pamatfaktori bērnu uztverē, mazāk zināmi citi ar veselību saistīti jautājumi. Roku mazgāšana un attiecību veidošana ir daļa no veselības pratības, bet bērni parasti kā veselības daļu redz tikai veselīgu pārtiku un fiziskās aktivitātes. Pedagogi skolās saskaras ar jauniešu neziņu jautājumos par fizioloģiju, reproduktīvo veselību un citiem jautājumiem. Pētījumā pusaudži visbiežāk teica, ka paši spiesti meklēt informāciju par psihisko veselību – depresiju, emociju kontroli, stresa pārvarēšanu, ēšanas traucējumiem.

Treneris Gustavs Zālītis  novērojis, ka bieži bērni ietekmējas no dažādām reklāmām un citas pieejamas informācijas, arī sociālais spiediens par skaistu un veselīgu izskatu (bērns vēlas līdzināties savam elkam) var radīt emocionālu spriedzi, lielajā un dažādajā informācijas klāstā bērns ir apjucis, jo nesaprot, kādai informācijai ticēt.

Speciālisti kā objektīvas informācijas avotus veselības un drošības jautājumos min Veselības ministrijas un Slimības profilakses un kontroles centra sagatavotos materiālus, jo tās ir atbildīgās iestādes, kuras gatavo materiālus, ko izmantot skolās.

Svarīgi, kam bērns prasa un uzdrošinās prasīt informāciju. Rīgas Stradiņa Universitātes pētnieces veiktajā aptaujā bērni teikuši, ka informāciju prasa vecākiem, izmanto arī internetu. Ja bērni informāciju neuzzina skolā, tad būtu jāsaprot, kas ir traucējošais skolas vidē, ka bērni tur necenšas iegūt informāciju.

Jaunajā mācību saturā "Skola 2030" veselības pratības jautājumi ir iekļauti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti