4. studija

Vai avārijas dienests tiesīgs atteikt palīdzību?

4. studija

4. studija

Nepaej garām! Kādas tās ir - Latvijas Bērnu fonda vasaras nometnes īpašiem bērniem?

Nepaej garām! Vasaras nometnēs īpašie bērni iegūst jaunus draugus un jaunas prasmes

Latvijas Bērnu fonds (LBF) rīko nometnes īpašo vajadzību bērniem un pēdējā laikā arī integrējošās nometnes. Nometnēs bērni iegūst jaunus draugus, mācās jaunas prasmes, satiek vienaudžus.  Šogad tās ir īpaši nozīmīgas, jo ilgstoši attālināto mācību laikā bērniem nebija iespēja klātienē tikties ar saviem vienaudžiem. Lai apciemotu šo nometņu darbiniekus, raidījuma “4. studija” komanda devās gan uz Pelčiem Kurzemē, gan netālu no Rīgas – uz Allažiem.

“Reaģējot uz sabiedrībā notiekošajiem procesiem, radās arī integrējošās nometnes. Un ir nometnes, kas tiek rīkotas speciāli audžuģimeņu un aizbildņu ģimeņu bērniem. Nu jau būs piektais gads, kopš mēs rīkojama nometnes vardarbībā cietušajiem bērniem, tās notiek kopā ar ģimenēm,“ stāsta Latvijas Bērnu fonda projektu vadītāja Veronika Butāne.
 
Raidījums viesojas Allažu Bērnu un ģimeņu atbalsta centrā, kur vairāki darbinieki strādā arī vasaras nometnēs vardarbībā cietušajiem bērniem. Sociālā darbiniece Anda Bračkina atzīst, ka atbalsta centrā diemžēl ir jūtamas ārkārtas situācijas sekas: “Vardarbības gadījumu skaits ir nedaudz palielinājies. Tieši pusaudžiem ir bijis visgrūtāk, jo viņi ir bijuši iesprostoti mājās, nedrīkstēja nekur iet. Komunikācija bija tikai telefons, dators – tikai šādas iespējas. Un tāpēc arī notika tā, kā ir noticis.”


Tādēļ šovasar Bērnu fonda nometnes ir īpaši nepieciešamas, lai iedotu iespēju bērniem atkal satikt vienaudžus, izkļūt no ierastās vides un gūt jaunus iespaidus. Šogad Allažu puses nometņu organizatori plāno divas nometnes – bērniem no audžuģimenēm un aizbildņu ģimenēm un vardarbībā cietušajiem bērniem kopā ar ģimenēm. Nometnes vienmēr notiek Saulkrastu pusē pie jūras.

Nometnes sākumā visus tās dalībniekus, kuri piedalās pirmo reizi, vieno satraukums un nelielas bailes no nezināmā.

Bērnu fonda rīkotajās integrējošajās nometnēs ir trīsdesmit dalībnieku. Piecpadsmit bērnu bez veselības problēmām un piecpadsmit – ar īpašām vajadzībām. Viena no integrējošo nometņu audzinātājām - Santa Ķeķe - ir Pelčos, Viduskurzemes pamatskolas attīstības centrā. Santa ikdienā strādā ar bērniem ar īpašām vajadzībām un Bērnu fonda nometnēs var likt lietā savu pedagoga pieredzi. Integrējošo nometņu audzinātāju galvenais uzdevums - saliedēt visus dalībniekus kā komandu. Mācīt vienam otru pieņemt un saprast.

Nometnēs bērni ir sadalīti vairākās grupās. Katrai grupai ir sava audzinātāja. Nometnēs atpūtas kompleksā  “Mežezers” katrai grupai ir sava mājiņa.

''Mēs vakaros pavadījām jautri laiku. Zīmējām, dziedājām un dejojām. Mums kā audzinātājām ir jānolaižas līdz tam viņu līmenim, lai bērns mani pieņem – pavisam svešu audzinātāju. Pieņemt tā – no sirds,” uzsver LBF integrējošo nometņu audzinātāja Santa Ķeķe.

Nometnes laikā bērni paši iemācās pamanīt un sajust īsto brīdi, kad kādam ir nepieciešama palīdzība – pasniegt roku, vai pieturēt invalīdu ratus.

“Ir bērni, kas palīdz nedomājot – viņi paši redz, viņi paši ierauga, kad tā palīdzība ir vajadzīga un palīdz. Nav tā, ka pagriezīs galvu uz otru pusi. Viņi palīdz. Ir ļoti draudzīgi. Saliedēti. Pirmajās dienās – protams, visi ir bailīgi un kūtri, tad viņi ļoti ātri sadraudzējas un pieņem viens otru,” bērnu attiecības nometnē raksturo Santa Ķeķe.

Kad nometne tuvojas noslēgumam, bērni raksta savas grupas audzinātājām vēstules.

Nometņu izskaņas parasti ir visemocionālākais brīdis gan bērniem, gan arī skolotājiem. Bērni negrib braukt mājās. Lai cik grūti dažreiz ir gājis dienas ritmā - agrās celšanās un rīta rosmes... Ir varbūt paguruši kaut kādā veidā, bet bērni negrib braukt mājās. Ar asarām atvadās, stāsta audzinātāja.

Skumjas atvadoties nedaudz remdē cerība nākamajā vasarā tikties atkal. Mūsu spēkos ir palīdzēt piepildīt bērnu lolotās ilgas.

Latvijas Bērnu fonds aicina ziedot bērnu vasaras nometnēm, lai bērniem būtu iespēja pavadīt 10 aizraujošas dienas dažādās nometnēs dažādās Latvijas vietās. Vienas nometnes izmaksas šovasar ir vidēji 10 200 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti