Rīta Panorāma

Latvijas zinātnieki izstrādā metodi lētākai OLED ražošanai

Rīta Panorāma

«Rail Baltica» projekts pakļauts riskam. Intervija ar Inesi Kalvāni

Intervija ar Mariku Andžāni un Kasparu Ozoliņu

«#Neklusē arī Tu!» - kampaņa mobinga mazināšanai skolās. Dalies ar savu pieredzi un risinājumiem!

Mobings ir emocionāla vai fiziska vardarbība, kura tiek veikta apzināti un ilgstoši; lai to mazinātu, tiek uzsākta mobinga mazināšanas kampaņa “#Neklusē arī tu!”, kurā pieaugušos aicina dalīties ar savu skolas laika mobinga pieredzi un risinājumiem, kas palīdzējuši to pārvarēt. Mobingu var novērot pat bērnudārzā, tas turpinās skolā, tā sekas ir ļoti nopietnas, pat bērna pašnāvības iespējas, raidījumā “Rīta panorāma” pauž kampaņas “#Neklusē arī Tu!” organizētāji.

Stāsti, kuros runā par mobingu, ir ļoti dramatiski, projekta “Nekluse.lv” līdzautore Marika Andžāne min gadījumu, kur mamma dalījusies ar sava bērna pieredzi – mobings pret viņu sākās 5. klasē, tas turpinājās, līdz psiholoģe mammai un tētim teica, ka viņu bērns jau gadu domā par pašnāvības veikšanu.

Kampaņas ietvaros izstrādāti ieteikumi skolotājiem, vecākiem, bērniem.

Atpazīsti - mainās uzvedība bērnam, kurš cieš no mobinga, vai parādās ēšanas traucējumi, sliktākas atzīmes, nevēlēšanās iet uz skolu.

Saki - cietušais saka pāridarītājam kā jūtas, ka meklēs palīdzību, vērotāji var iestāties par cietušo, palīdzēt cietušajam, darīt zināmu pāridarītājam savu nostāju.

Aktivizē - skolas psihologs, sociālais pedagogs, policija, uzticības tālrunis, pusaudžu resursu centrs un citas vietas, kur meklēt palīdzību.

Palīdzi – cietušajam nepieciešams atklāti stāstīt par piedzīvoto.

Latvijas televīzijas spēles “Gudrs vēl gudrāks” vadītājs Kaspars Ozoliņš raidījumā stāsta par savu skolas laika pieredzi: “Protams, ka skolā es tiku klapēts.”

“Var teikt, ka uzaug biezāka āda, bet vai ar katru tā notiek?” jautā Kaspars.

Andžāne pauž - speciālisti konstatējuši, ka mobinga cēloņi ir meklējami jau bērnudārzā, tad tas turpinās skolā. Pieaugušie nezina, kāds ir labākais padoms, ko dot bērniem, tāpēc ir jājautā, jāmeklē palīdzība, nedrīkst klusēt.

Uzziņai

Statistika ir skaudra – Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) un Eiropas Savienības (ES) valstu vidū Latvija ir līdere skolēnu savstarpējas izsmiešanas un vardarbības ziņā tieši skolu vidē. OECD PISA starptautiskajā pētījumā par 2018. gadu rādītāji nav Latvijai labvēlīgi, jo no otrās vietas esam pakāpušies uz pirmo.

Tāpēc, lai pievērstu plašāku sabiedrības uzmanību un sadarbotos ar skolām, iepazīstinām ar vairākiem stāstiem par mobingu – gan no cietušajiem, gan pāridarītājiem. Tie ir stāsti par apcelšanu, ņirgāšanos, to, kā vardarbības sekas atstājušas pēdas pat tad, kad cietušais bērns izaudzis par pieaugušo.

Vai arī Tu skolas laikā esi bijis cietušais, pāridarītājs vai vērotājs? 

  • Kāda bija Tava pieredze?
  • Kas Tev palīdzēja pārvarēt mobingu vai kādēļ pārtrauci darīt pāri citiem?
  • Ko Tu iesaki darīt mobinga situācijā?

Dalies ar savu pieredzi "Facebook", "Instagram" un pievieno #Neklusē, lai iedrošinātu skolēnus meklēt palīdzību mobinga situācijā!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt