Maz pieejamajā Teiču dabas rezervātā - divi pārgājieni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lai ikvienam dabas draugam dotu iespēju iepazīt noslēpumaino un apmeklētājiem maz pieejamo Teiču dabas rezervātu, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) 2. jūnijā rīko vairākus  pārgājienus Teiču purvā – pa Sildu dabas taku un uz Siksalu.


Teiču dabas rezervāts ir viena no civilizācijas vismazāk skartajām Latvijas vietām. Novērtējot ieguldījumu neskartās dabas saglabāšanā un bioloģiskās daudzveidības veicināšanā, 2019.gada sākumā  Teiču dabas rezervātam piešķirta Eiropas neskarto dabas teritoriju asociācijas (European wilderness society) atzinība – Bronzas standarts uz turpmākajiem trim gadiem.

“Teiču dabas rezervātu atļauts apmeklēt tikai DAP darbinieku  pavadībā un tikai laika periodā no 1. jūnija līdz 31. oktobrim. Tādēļ pārgājieni šajā vietā ir unikāla iespēja paviesoties neskartā dabas nostūrī, kurš šajā gadalaikā ir reibinošas smaržas piepildīts un tik balts, pateicoties ziedošiem vaivariņu un pūkaino  spilvju laukiem,” pauž DAP dabas izglītības centra “Rāzna” vadītāja Regīna Indriķe.

Dabas rezervāta lielāko daļu aizņem augstais purvs, kuru cilvēka darbība praktiski nav skārusi. Tajā sastopamas arī vairākas ar mežu apaugušas salas. Starp tām ir arī unikāla vieta Latvijā - Siksala - sala pašā purva vidū, kuru par savu dzīvesvietu 17. gadsimtā izvēlējās  vecticībnieki, bēgdami no ticības vajātājiem.

2. jūnijā ir iespēja apmeklēt Siksalu vai izstaigāt Sildu taku 3,5 km garumā kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistiem. Dalībnieku skaits vienā grupā ir limitēts (15 cilvēki), tādēļ ieplānoti vairāki pārgājieni un tiem visiem nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

Informācija interesentiem, kuri vēlas apmeklēt Sildu dabas taku 2. jūnijā

Aptuveni 3,5 km garš maršruts pa koka laipām, kura laikā var iepazīt dažādus purva tipus, Sildu un Dzērvītes ezerus.

Pārgājienu sākums: plkst.11.00. un plkst.14.00.

Tikšanās stāvlaukumā pie Sildu dabas takas (Madonas novads, Mētrienas pagasts), koordinātas  X: 644126, Y: 6282048 / Lat: 56.6603321, Lon: 26.3514100

Karte: https://ej.uz/sildutaka/

Informācija interesentiem, kuri vēlas apmeklēt Siksalu 2. jūnijā

Maršrutā Tolkājas skatu platforma (6,5 m), no kura paveras skats uz purvu,  Siksala – sala purva vidū un  Siksalas skatu tornis.

Tikšanās plkst.10.00 stāvlaukumā pie dabas rezervāta robežas, pie ceļa Murmastiene-Silagals-Siksala (Varakļānu novads Murmastienes pagasts) koordinātas X:650783, Y: 6280985 / Lat: 56.6482165, Lon: 26.4597861

Karte: https://ej.uz/siksala/

Dalībnieku skaits grupā līdz 15 cilvēkiem.  Apmeklējums jāpiesaka līdz 31.maijam, zvanot pa tālruni 29139677 (Regīna).

Teiču dabas rezervāts ir viens no četriem Latvijā izveidotajiem dabas rezervātiem. Šī ir nozīmīga putnu atpūtas vieta pirms sezonālajām emigrācijām, rudenī te vienkopus iespējams ieraudzīt pat 1500 dzērvju un 8000 zosu. Purvā piemērotu vietu riestam atraduši arī rubeņi.

1972. gadā izveidotā Teiču dabas rezervāta platība ir gandrīz 20 tūkstoši hektāru. Tā lielāko daļu aizņem Teiču purvs, bet rezervāta teritorijai pieskaitāmi arī malās esošie purvainie meži un zālāji. Teiču dabas rezervāts ir pasaules mēroga dabas saglabāšanai svarīgs objekts. Tas iekļauts putniem nozīmīgu vietu, starptautiski nozīmīgu mitrāju un "Natura 2000" teritoriju sarakstos.

Lai gan Teiču purvam ir sena apsaimniekošanas vēsture, dabiskās ekosistēmas ir cilvēka darbības maz ietekmētas, un tas atzīts par vienu no lielākajiem neskartajiem sūnu purviem Baltijā. Tāpēc antropogēnās slodzes mazināšanai DAP ir izbūvējusi dabas tūrisma infrastruktūru – skatu torņus un laipas vairākās vietās Teiču dabas rezervātā – Tolkājā, Sildās, Kristakrūgā un Siksalā. Kristakrūga skatu tornis ir brīvi pieejams apmeklētājiem jebkurā laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti