Dienas ziņas

Vidzemnieku uzvārdu vārdnīca

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Radīta lībiešu valodas grāmata bērniem un vecākiem

«Kūldaläpš. Zeltabērns» – izdota lībiešu valodas grāmata bērniem un vecākiem

Klajā nākusi Renātes un Jāņa Medņu lībiešu mācību grāmata, kas domāta gan vecākiem, gan bērnam no zīdaiņa vecuma, jo lībiešu valodas pirmos vārdus, skaitāmpantiņus un teikumus mazais iemācīsies un izrunās vienlaicīgi ar saviem vecākiem. Tam pierādījums ir Medņu meita Kuldi, kurai vienīgajai Latvijā dzimtā valoda ir lībiešu.

Grāmatas vaininiecei Kuldi ir jau divi ar pusi gadu, un šobrīd viņa ir kustīga kā dzīvsudrabs, kas visapkārt grib iepazīt pasauli. Viņa patiesi saprot tikai lībiski, un, lai varētu ar savu meitiņu runāt lībiski, pirms viņas piedzimšanas to sākusi mācīties arī mamma Renāte.

Lībiešu valodas grāmatas bērniem un vecākiem prezentācija
Lībiešu valodas grāmatas bērniem un vecākiem prezentācija

"Kad bērns piedzima, tad jau lēnām zināju, ko vajag lietot. Kad tikko piedzima, sasveicinājāmies. "Mainīsim autiņbiksītes" – pirmais darbs pēc piedzimšanas. Jānis pasaka to teikumu, es mēģinu trīs reizes atkārtot, četras, piecas – līdz sanāk beidzot.," atceras Renāte Medne, grāmatas "Kūldaläpš. Zeltabērns" līdzautore.

"Mēs gribam būt labs piemērs, lai citi tam sekotu. Vienkārši ir jādara, jāuzdrošinās to darīt. Mēs visu laiku runājam par lībiešu valodu, kultūru, revitalizāciju jeb iedzīvināšanu, bet tas ir reāli jādara!" skaidroja Jānis Mednis.

Mācību materiāls ir sakārtots 14 sadzīviskās tēmās. Katra tēma lasāma gan lībiski, gan paralēli arī latviski, un papildināta ar nelielu ieskatu gramatikā, bērniem piemērotu tautasdziesmu, dzejoli vai skaitāmpantiņu, kā arī vārdiņu sarakstu. Iemācīties un uztvert vārdus palīdz mākslinieces zīmējumi, kuros piedomāts arī pie lībiešu krāsu kodiem.

Projekts ir ļoti sarežģīts. Katrā nodaļā ir vārdnīca, beigās maza gramatika. Ir runāts par lietām, kuras nekad nav skaidrotas drukātā formātā. Tas bija liels izaicinājums, darbs, un komanda ir ļoti spēcīga, stāstīja Jānis Mednis.

Lībiešu valodas grāmatas bērniem un vecākiem prezentācija
Lībiešu valodas grāmatas bērniem un vecākiem prezentācija

Pie grāmatas strādājuši ne tikai abi vecāki, bet arī spēcīgi latviešu un lībiešu valodas redaktori un profesori, turklāt ne tikai no Latvijas. Viena no grāmatas redaktorēm uzsver, ka šī nav pirmā lībiešu mācību grāmata, bet tā īpaša ar to, ka tā ir gan vecāku, gan bērnu grāmata.

Ērika Krautmane: "Katra teorija ir atkarīga no izpildījuma. Ja mēs teiktu, ka jebkura ģimene var tādā veidā sākt mācīties valodu un to nodot bērnam, tad tā apgalvot, protams, nevar, bet šī ģimene liek ticēt, ka tas ir iespējams."

Kuldi vārds tulkojumā no lībiešu valodas nozīmē zeltains, tāpēc arī viņai veltītajai grāmatai dots nosaukums "Zeltabērns". Tā kā Kuldi Medne aug un viņas ikdienā ienāk arvien jaunas tēmas, vecāki pieļauj, ka grāmatai varētu tapt turpinājums, un viņi plāno arī pirmo izdevumu ierunāt audio versijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti