Ģimenes studija

Izvērtēt tēriņus un rūpīgi plānot ģimenes budžetu: ekspertu un vecāku ieteikumi

Ģimenes studija

Izmaiņas interešu izglītībā un privāto bērnudārzu darbībā ārkārtas situācijas laikā

Vakcinācija ir jāturpina, ambulatorās konsultācijas cenšas nodrošināt attālināti

Krīzes situācijā bērnu plānveida vakcinācijas turpinās, ambulatorās konsultācijas notiek attālināti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Krīzes situācijā ir mainījusies arī medicīnisko pakalpojumu saņemšanas kārtība bērniem, plānveida vakcinācijas un neatliekamās medicīniskās apskates un manipulācijas bērniem šajā laikā turpina notikt. Jauninājums – ir dota atļauja ārstam vecākus par bērna veselības stāvokli konsultēt tiešsaistē vai telefoniskā konsultācijā, skaidro speciālisti raidījumā “Ģimenes studija”.

Plānveida vakcinācija

Vakcinācija ir epidemoloģiska drošības veidošana, tā turpinās, un vecākus aicina neatlikt bērnu vakcināciju, pauž Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Bērnu vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska. Lai pacienti savā starpā nesatiktos pie ārsta durvīm, ģimenes ārstam jāplāno bērnu vakcinācijas kārtība.

Šobrīd vakcinācija norit gandrīz 100% apmērā, situāciju raksturo ģimenes ārsts Reinis Siliņš. Protams, ir satraukuma līmenis vecākiem, tāpat arī dezinformācijas līmenis ir augsts. Vecāki nevēlas doties pie ārsta, ārā no mājas, jo baidās no infekcijas. “Mūsu praksē visi ierašanās gadījumi ir pēc ieriekšēja pieraksta, var saplānot ierašanās laiku, neviens cits netiek praksē ielaists,” pauž Reinis Siliņš. Ārsti izmanto sejas maskas, sejas aizsargus, cimdus, dezinficē rokas. Sazinās ar vecākiem, lai noskaidrotu, vai kādam nav elpceļu infekcijas, ja tā ir, ierašanos atliek. Piesardzība ir nepieciešama, bet pret bezsimptonu pacientiem nav pasargāts neviens.

Mediķi uzskata, ka vakcinācija ir vitāli svarīga. Šajā situācijā ir iespējams un nav bīstami doties pie ģimenes ārsta.

Bērniem līdz gada vecumam, lai nodrošinātu aizsardzību, nepieciešamas vairākas vakcīnas devas. Ir infekcijas, pret kurām nav kolektīvās imunitātes, piemēram, ērču encifalīts un stinguma krampji.

Ja daudzi atliks vakcināciju, zudīs kolektīvā imunitāte.

Bieži vecāki mediķiem jautā, vai nevar izvēlēties vienu - svarīgāko vakcīnu. Pasaulē izstrādātās infekciju vakcīnas ir katra svarīga, nevar izvēlēties kādu – svarīgāko, tas nav medicīniski pareizi.

Pacientus interesē arī, kas notiek, ja vakicinē cilvēku, kurš bezsimptomu ceļā ir slims ar covid-19, vai vakcinācijai var būt sekas un vai pēcvakcīnas periods norit smagāk? Nē, nenoritēs nekas smagāk, atbild ārsti. Imūnās sistēmas slodze nav lielāka.

Akūtā palīdzība nav atcelta

BKUS virsārste Renāte Snipe skaidro, ka ārsti šobrīd drošībai cenšās ievērot vidusceļu starp klātienes vizītēm un attālinātām. Akūtā palīdzība nav atcelta. Plānveida palīdzības sniegšanā ieguldīti lieli resursi, lai palīdzību sniegtu attālināti. Ar ziedotāju palīdzību tehniskajam risinājumam un vecāku tehnoloģiju zināšanām ir iespējamas attālinātas konsultācijas tiešsaistē. BKUS piedāvā arī plānotās vakcinācijas.

Vidzemes slimnīcas ambulatorās daļas vadītāja Liene Melnbārde informē, ka ar pacientiem tiekas klātienē vai attālināti konsultē pa telefonu. Pacientu plūsma ir ļoti samazinājusies.

Gundega Blizņeca no Liepājas reģionālās slimnīcas raksturo situāciju - neatliekamo palīdzību sniedz tad, kad tā nepieciešama, ambulatoro palīdzību saņem mazāk. Attālināti strādā ar hroniskiem pacientiem vai arī dodas uz mājām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti