4. studija

Kāpēc vieglajiem automobiļiem liedz no Tallinas šosejas pagriezties uz Carnikavu?

4. studija

4. studija

Kā rīkoties, ja tiesa ļauj tēvam tikties ar bērnu, bet bērns to nevēlas?

Jurists: Bērnu nevar piespiest tikties ar šķirtu vecāku pret paša gribu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Ja šķiršanās gadījumā tiesa ir noteikusi saskarsmes tiesības ar otru vecāku, taču bērns nevēlas ar viņu tikties, pēc palīdzības var vērsties sociālajā dienestā, bāriņtiesā vai sniegt iesniegumu tiesā, raidījumā “4. studija” skaidro speciālisti.

Māte, kura vērsās “4. studijā” pēc palīdzības, savu dzīvi attiecībās un pēc šķiršanās raksturo gluži kā elli zemes virsū. Kopdzīves laikā abas ar nepilngadīgo meitu regulāri baidījušās, kādā noskaņojumā mājās pārradīsies tētis.

Bērna māte stāsta par kopdzīvē piedzīvoto emocionālo vardarbību, uzsverot, ka, “iespējams, es vēl līdz šai dienai būtu dzīvojusi šādās attiecībās, bet bērns bija mana motivācija, motivators, kas arī lika aiziet.”

Nepilngadīgās meitas tēvs vērsās tiesā ar prasību nodrošināt satikšanās iespējas. Tiesa lēmumu pieņēma bez mātes klātbūtnes, jo bērns tobrīd atradās Covid-19 karantīnā, un sieviete bija paņēmusi darba nespējas lapu.

“Man ir tiesas nolēmums, kas paredz to, ka man ir jānodrošina bērnam saskarsme ar tēvu, kurš iepriekš ir bijis emocionāli vardarbīgs un psiholoģiski vardarbīgs. Bet šī saskarsme, šīs  tikšanās notiek pret bērna gribu.

Man kā mammai ir jākļūst vardarbīgai pret savu bērnu, lai tikai es izpildītu tiesas lēmumu pret bērna gribu,”

pauž māte.

Bērns emocionāli un fiziski pārdzīvojot katru reizi, kad atkal piespiedu kārtā nākas satikt tēvu.

“Vienā reizē ir vemšana, nākamajā reizē ir čurāšana. Tad atkal ir kaut kāda murgošana, tad atkal ir kaut kāda nervozitāte, atkal ir uztraukumi, bērns ir raudulīgs, nav atkal pārliecināts par savām spējām,” bērna reakciju raksturo māte.

Māte uzsver, ka “bērns negrib braukt uz tikšanos, bet, tā kā ir tiesas nolēmums, man šis  nolēmums ir jāpilda, jo savādāk, ja es to nepildu, kaut arī bērns to nevēlas, tiek norādīts uz kriminālatbildību un arī aizgādnības tiesību pārtraukšanu.”

Bērna māte skaidro – pēc šķiršanās viņai un meitai pat tikusi nodrošināta tiesiskā aizsardzība, kas nav ļāvusi bijušajam vīram tuvoties dzīvesvietai. Šoreiz  ierēdņi šo faktu neesot ņēmuši vērā.

Tiesa saskarsmes tiesības nosaka vecāku šķiršanās gadījumā, ja māte un bērna tēvs paši nespēj vienoties savā starpā. Tiesa pieprasa bāriņtiesas atzinumu par ģimeni un tajā esošo situāciju. Tas nozīmē, ka tiks runāts ne tikai ar vecākiem, izzināta informācija no mācību iestādēm, valsts institūcijām, arī, piemēram, policijas, un tiks jautāts arī paša bērna viedoklis. To bāriņtiesas pārstāvji drīkst darīt arī bez vecāku klātbūtnes.

“Runājot par bērna vecumu, kad tad ir noskaidrojams bērna viedoklis, jāsaka, ka likums nenosaka tādu konkrētu vecumu, no kura drīkst runāt ar bērnu, un ka tikai tas būtu ņemams vērā. Likums saka, ka bērna viedoklis ir uzklausāms no tā brīža, kad viņš šo viedokli spēj formulēt. Tātad jāņem vērā bērna vecums un briedums, kad viņš šo viedokli var paust,” likumdošanu skaidro Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja vietniece Gunita Kovaļevska.

Bāriņtiesas apkopoto informāciju tiesa izvērtē un arī nosaka, kad vecāks, kurš ikdienā nenodarbojas ar bērnu audzināšanu, drīkst satikt savas atvases.

 “Bērnam, protams, ir tās prioritārās tiesības izvēlēties – kā rīkoties, un tā jau faktiski ir vecāku atbildība, vai bērns vēlas tikties vai nevēlas, jo piespiest nevar. Pretējā gadījumā mēs jau runājam par vardarbību,” bērna likumīgās tiesības skaidro Mg.iur. zvērināts advokāts, LU Juridiskās fakultātes lektors Mārcis Krūmiņš

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā skaidro – vecāki, konfliktējot un risinot savas, pieaugušo, domstarpības, nereti aizmirst par bērnu emocionālo labklājību un interesēm.

Vecākiem ir instrumenti un tiesības, bet nereti diemžēl viņi (bērni) tiek izmantoti kā ierocis cīņā pret otru vecāku, nepadomājot par to, ka faktiski tajā cīņā cieš bērns un bērni, pieredzē dalās Kovaļevska.

''Tāpēc ir sociālais dienests, bāriņtiesa, kas sniedz šīs palīdzības ne jau tikai vecākiem, jo faktiski runā, noskaidro apstākļus, jo tas jau nav pēc tiesas lēmuma faktiski. Lēmums ir, bet, ja bērns nevēlas, vardarbīgi nevar piespiest bērnu. Tad ir jautājums, kā panākt, lai bērns gribētu tikties, jo pēc būtības jau, ja mēs tā paskatāmies, tās saknes ir meklējamas daudz, daudz senāk – kāpēc bērns nevēlas tikties ar vienu vai otru vecāku,'' skaidro Krūmiņš.

''Bērna viedoklis ir iespaidojams, to mēs labi zinām, un – jo mazāks bērns, jo vieglāk viņu iespaidot. Jo ilgāk viņš netiekas ar otru no vecākiem, jo mazāk viņš vēlas ar viņu tikties, jo viņš viņu ikdienā nesatiek un, ja vēl ir kādas gan vārdiskas, gan savādāka veida interpretācijas pret otru vecāku, viņu noniecinot, vai arī – “tu taču nevēlies tikties”, tad bērns, protams, to uztver, un bērniem, protams, arī ir ļoti būtiski pie tā vecāka, pie kā viņš dzīvo, viņš arī cenšas šim vecākam izdabāt, pieņemt šī vecāka viedokli un tā kā nenostāties pret viņu. Un šie ir tie secinājumi, ko mēs diemžēl secinām. Tāpēc mēs vienmēr aicinām pieaugušos apdomāt. Ir daudz un dažādi ceļi, kā risināt ieilgušas problēmas,'' aicina Kovaļevska.

Ikkatras ģimenes situācija ir vērtējama individuāli. Mātei, kura vērsās “4. studijā” pēc padoma, kā sadzīvot ar situāciju, Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā iesaka vērsties tiesā.

2020. gadā vien bāriņtiesas visā Latvijā saņēmušas 934 iesniegumus par saskarsmes nodrošināšanu ar bērnu un aizgādības jautājumiem. Tas ir daudz vairāk nekā gadu iepriekš – 2019. gadā. Par pērno, 2021. gadu, statistika vēl nav apkopota, taču jau šobrīd zināms, ka tā būs vēl skaudrāka. Diemžēl tā liecina, ka

vecāki nereti aizmirst, ka pieaugušo problēmas nav jārisina ar bērnu līdzdalību, atvases nevar būt ierocis vienam pret otru, jo bērniem svarīgi ir abi – gan mamma, gan arī tētis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti