Rīta Panorāma

Linu aušanas gudrības Valdlaučos

Rīta Panorāma

Intervija ar Madaru Kalniņu, Lauri Amantovu un Denisu Paškēviču

Intervija ar Maiju Katkovsku

Digitālajā nedēļā pievērš uzmanību jaunam pusaudžu pazemošanas veidam internetā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Digitālās nedēļas ietvaros turpinās jauniešu izglītošana par drošību virtuālajā vidē. Bērni internetā tiek pazemoti, veids, kā tas notiek, mainās - aktuāla ir informācija par noziedzīgu pieaugušo grupu darbībām pret pusaudžiem naudas izspiešanas nolūkos.  Apmēram 80% vecāku nav informēti par bērnu darbībām internetā,  „Rīta panorāmā” skaidroja  Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

Turpinās Digitālā nedēļā, kurā katrai dienai piešķirti tematiski akcenti. Ja vakar fokusā bija „Viedā Latvija” (un digitālā transformācija), šodienas tematiskais uzsvars ir „Dari digitāli”.

Kibermobings kā emocionāla pazemošana digitālajā vidē ir ļoti izplatīta bērnu un jauniešu vidē.

Emocionālo aizskaršanas gadījumu skaits nemazinās, problēmas aktualitāte saasinās septembrī, kad skolēni sāk skolas gaitas, tā situāciju raksturo Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

Septembrī  sākās mobilo sakaru operatora "Bite" sadarbībā ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, Valsts policiju un Latvijas Drošāka interneta centru rīkota kampaņa „Iekod pirkstā!”, aicinot jauniešus, pirms virtuālā vidē ko nepatīkamu uzrakstīt, apdomāt.

Veids, kā bērni viens otru pazemo, mainās.

Pēdējā laikā novērojams, ka pieaugušie dažādos ārzemju sociālos tīklos pusaudžiem raksta pazemojošas un draudu piezīmes naudas izspiešanas nolūkā.

Divu nedēļu laikā jau divi gadījumi, par ko ziņojuši vecāki. Bērniem jāsaprot, kādu informāciju viņi publicē sociālajos tīklos.

Šādās situācijās ir vēlams vērties  pēc palīdzības, bloķēt personu, nerakstīt, neatbildēt šādiem draudiem un šantāžai.

Tomēr izteiktus draudus nevajag uztvert vieglprātīgi, bet gan saglabāt pierādījumus un vērsties Valsts policijā.

Par situāciju var spriest tikai pēc saņemtās informācijas, daudzi gadījumi tiek noklusēti. Maija Katkovska pauž: „Mēs redzam aisberga nelielu daļu.”

Ir  atvieglota iespēja ziņot par šādiem gadījumiem, izveidota mobilā lietotne „Drošs internets” - uzreiz ir iespējams ziņot par pārkāpumiem, arī sociālajos tīklos var ziņot par pārkāpumiem.

Bērniem jāzina, ka ar savu problēmu nav viens, jāiesaista pieaugušie – vecāki, pedagogi.

Nesenā Latvijas Drošāka interneta centra aptaujā pieaugušajiem noskaidrots, ka  39% vecāku nav informēti, vai bērni cietuši no emocionālas vardarbības, 47% šajā aptaujā  teica, ka - iespējams, viņu bērni ir cietuši no emocionālas vardarbības, bet viņi par to nav interesējušies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti