Panorāma

Ukrainas ekonomika trausla, bet augoša

Panorāma

Atalgojums speciālajos dienestos

Britu pētījums: dūmu detektori nepamodina bērnus

Britu pētījums: dūmu detektori nepamodina bērnus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ja telpās izcēlies ugunsgrēks, dūmu detektori nespēj pamodināt bērnus, tā noskaidrots kādā pētījumā Lielbritānijā. Latvijā glābēji atzīst - šis ir pārsteidzošs fakts, kas būtu jāņem vērā, īpaši vecākiem. 

Bet tas nemainīs prasību, ka katrā Latvijas mājā no 2020.gada ir jābūt dūmu detektoriem. Pat ja bērni uz spalgo skaņu nereaģē, to var izdzirdēt vecāki vai kaimiņi, kuri novērsīs nelaimi.

Raidsabiedrība BBC, Dandī Universitātes  kriminālistikas eksperti un Derbišīras ugunsdzēsības  dienesta izmeklētāji sarīkojuši eksperimentu ar dūmu detektoriem 34 bērnu mājās. Bērni, 2 - 13 gadus veci, nebija brīdināti, ka naktī iedarbosies detektors.

Tests atkārtots sešas reizes. Kad atskanēja trauksme, no 34 bērniem pamodās tikai 8. Tās bija meitenes, bet visi zēni joprojām gulēja ciešā miegā.

Iemesls šādam pētījumam bija sešu bērnu nāve kādas mājas ugunsgrēkā. Izmeklētājiem bija aizdomas, ka bērniem nodarīts kaut kas ļauns, jo visus atrada gultās. Taču vēlāk palika tikai viena versija - bērni nav nereaģējuši uz dūmu detektora signālu, jo bija aizmiguši.

Arī LTV  nolēma pārbaudīt, vai tiešām dūmu detektoru spalgā skaņa nepamodina bērnus. Detektors eksperimentam izvēlētajā mājā novietots trīs metru attālumā no gultiņas. Trauksme skanēja aptuveni trīs minūtes, bet piecgadīgā meitenīte pat nesakustējās.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons atzīst, ka tas ir ļoti interesants fakts, ļoti interesants pētījums, par kuru ir vērts aizdomāties.

“Par to mijiedarbību -  bērns, vecāks un vecāka uzmanība. Skatāmies plašāk, kā mēs varam  vēl savādāk viņu uzmanību vērst, tomēr dabūt augšā naktī. Varbūt vajag savādāku signālu, varbūt vajag skaņas un gaismas signālu apvienot. Ir dažādi tehniski risinājumi, ko potenciāli var izmantot,” spriež Eklons.

Neirologi skaidro - bērnam visas funkcijas ir citādākas nekā pieaugušajam, tai skaitā arī miegs. Dažādi spēcīgi kairinājumi, kas pamodina pieaugušos, var neiedarboties uz maziem bērniem.

Bērnu slimnīcas bērnu neirologs Jurģis Strautmanis stāsta, ka bērni var gulēt slapjos palagos vai jūtot kādu neparastu smaku, vai dzirdot skaļu troksni. “Kāpēc tas tā ir, nav precīzi izpētīts, bet tiek uzskatīts, ka bērns nepazīst šos signālus kā briesmu signālu un viņam nav briesmu signāla, kas liek pamosties,” saka Strautmanis.

“Bērnam nav pieredzes, viņš nav dzirdējis trauksmes signalizāciju. Viņš nezina, ka tas ir bīstami, ka tas brīdina par briesmām,”  piebilst neirologs.

BBC vēsta, ka britu pētnieki izveidojuši jaunu eksperimentālu trauksmes ierīci. Ne tik spalgu, un ar ierakstītu sievietes balsi, kas saka - “Mosties! Māja deg”. Pārsteidzošā kārtā, tas nekavējoties pamodināja arī zēnus, ko parastais dūmu detektors nespēja. Tagad to grib izmēģināt 500 britu ģimenēs.

“Kāds signāls bērnam ir būtiskāks, ko viņš pazīst kā būtisku? Ja sievietes balss, viņš zina, ka tā ir iespējams, mamma. Mamma kaut ko grib pateikt būtisku. Ja tas ir kaut kāds trauksmes signāls, ko viņš nepazīst, viņš var arī uz to nepamosties,” komentē Strautmanis.

“Iespējams, ka tas strādā labāk. Pēc analoģijas varam skatīties kā citās nozarēs, piemēram,  aviācijā arī tiek izmantota tieši sievietes balss, tā pievērš lielāku uzmanību. Cilvēks vairāk koncentrējas, kad dzird sievietes balsi,” pieļauj Eklons.

Cilvēks jau ģenētiski ieprogrammēts reaģēt uz cilvēka balsi, īpaši uz mātes balsi. Savukārt modernās pasaules digitālos zvanus un brīdinošās sirēnas bērniem ir jāiemācās atpazīt.

VUGD stāsta - tehniskie līdzekļi visu laiku attīstās. Savulaik pētījumos atklājās, ka cilvēkam miegā nedarbojas oža. Radās dūmu detektori ar griezīgu skaņu. Tagad daudzās publiskās ēkās jau ir signalizācija ar balss komandām.

“Gan ir signalizācija, plus ar balsi tev saka uzdevumu, kas tev ir jādara – pametiet, lūdzu, ēku, telpu....  Tuvā nākotnē varētu detektora atmiņā ierakstīt arī citus signālus, lai varbūt viņi  strādātu efektīvāk. Būs ar interesi jāpaseko šim  pētījumam, un kā tas viss virzīsies tālāk,” atzīst Eklons. 

Pērn Latvijā ugunsgrēkos bojā gāja 95 cilvēki, tostarp liesmās izdzisa četru bērnu dzīvība. Šogad bojā gāja divi bērni, kuri bija atstāti vieni mājās. Kaimiņi nezināja, ka aiz sienas deg. Kā saka glābēji, nelaimi, visticamāk, varēja novērst, ja būtu bijis dūmu detektors. Pat ja bērni miegā signālu nebūtu dzirdējuši, citi mājas iemītnieki to būtu saklausījuši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti