Ģimenes studija

Gaidot Valentīndienu, saruna par romantiku pāru attiecībās

Ģimenes studija

Īpašo bērnu pāraprūpe: vecaki izdedzina sevi, bērns sevi nevar pierādīt

Tautas receptes pediatrijā: kas der bērnu ārstēšanai, no kā labāk atturēties

Auss puķe, govs mēsli, medus un citi tautas līdzekļi bērnu slimību ārstēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Mūsdienās bieži tiek meklētas alternatīvas farmācijas līdzekļiem. Speciālisti uzsver, ka ''mamma mammai'' ir labākais informācijas nodošanas veids, bet ne vienmēr vecāki kritiski izvērtē informāciju un var slimajam bērnam nodarīt kaitējumu. Farmaceite, farmācijas doktore Vija Eniņa un pediatre Katrīna Selecka raidījumā “Ģimenes studija” skaidro tautas medicīnas līdzekļu izmantošanas pamatojumu vai aplamus pieņēmumus.

Tradicionāli mediķi tiek trenēti uz pierādījumiem balstītu medicīnu. Ja bērnam nekaitē, neaizkavē vajadzīgo ārstēšanu, tad ir pieļaujamas abas ārstēšanas metodes – medikamentozā un tautas līdzekļu izmantošana, skaidro pediatre Katrīna Selecka. Kā vienu no nevēlamiem piemēriem ārste min bērnu nosmērēšanu ar šņabi augstas temperatūras gadījumā. Metode strādā, bet alkohols uzsūcas bērna organismā. Tā vietā pie drudža var bērnu atdzesēt ar ūdens kompresēm, bet ne ar alkoholu. Tautas medicīna darbojās tad, kad nebija daudz kam izskaidrojumu un pieejami citi līdzekļu.

Farmācijas doktore Vija Eniņa uzsver, ka dzīvojam 21. gadsimtā, bet bieži pārspīlē kādus tautas brīnumlīdzekļus, tā var nodarīt bērnam lielu kaitējumu.

“Jābūt gudram un nepārsteidzīgam, lai bērnam nenodarītu ļaunu.”

Medus un bišu produkti

Nevar kaitēt, ja iedod nedaudz (jāuzmanās no alerģijām), bet to nevar likt pie pirmās izvēles ārstniecības līdzekļiem. Tagad medicīnā uzskata, ka, jo ātrāk dod alerģiskus produktus, jo mazāk alerģijas iespējas. Medu varētu dot pēc gada vecuma. Medu pediatre nerekomendē kā ārstēšanas metodi, bet, ja palīdz, var dot.

Eniņa medu raksturo kā labu, bet stingri jāievēro daudzums. Sāk ar pirksta iemērkšanu burkā un neliela daudzuma nolaizīšanu. Medus ir bioloģiski aktīvs produkts, kas nepatīk baktērijām; bet jādod mazās devās, jāseko līdzi bērna reakcijai. Jāuzmanās ar medus likšanu uz ādas.

Arī lietojot medu savienojumā ar rutku vai citiem augiem – jāuzmanās.

Sildīšana

Kartupeļu biezputra uz miesas var būt kaitīga, ja ir bakteriāla infekcija, šī ir metode, kuras izmantošanā ir jāmaina domāšana, uzsver ārste.

Sāls maisiņi

Nedrīkst siltus sāls maisiņus likt uz sejas deguna blakusdobuma iekaisuma gadījumos.

Cūku tauki ar terpentīnu

Sajauc un smērē uz pēdām, nedaudz uz ādas, jo terpentīns izgaro, ir pretiekaisuma iedarbība, tauki mazina alerģisku reakciju – šī ir recepte no Eniņas bērnības.

Alveja ar medu

Mēreni, ja bērnam patīk, to var dot.

Alvejas sastāvs ir komplicēts. Alvejai nav tikai plusi vien, nav tā, ka tas ir universālākais līdzeklis pret visu, nav arī atkrēpotājlīdzeklis, uzsver Eniņa.

Iesnas

Ja mazulim iesnas apgrūtina ēšanas procesu, jo nevar paelpot, tad vajag tās mazināt. Mātes pienu pilina degunā, jo mātes pienā ir antivielas. Vai konkrētās antivielas derēs konkrētajiem vīrusam, to nevar zināt. Ja sapilina par daudz, rodas sekundāru iekaisumu vide.

Burkānu sula ir degunā pilināma, ja tā ir tīra, bez piejaukumiem, bet arī to nevar uzskatīt par ļoti ārstējošu. Eniņa uzsver, ka burkānos ir labas vielas, kuras nenodarīs kaitējumu.

Tautas medicīnu var izmantot, bet jāpiedomā, lai tā neaizkavē ārstēšanu.

Ausu sāpes

Ģerānija ausī ir ļoti populāra. Ārste uzsver, ka mājas apstākļos likt ko ausī ir bīstami. Ir reti gadījumi, kad ausīs ko vajag pilināt. Ausu sāpju gadījumā jādod pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļi.

Ģerānija vai pelargonija – augs, kuram spēcīga ēteriskā eļļa un antibakteriālā darbība, bet ausī to neliek, saburza lapu, ietin marlītē un liek aiz auss, tas var palīdzēt arī emocionāli, ne tikai fiziski, noteikti jāapmeklē ārsts.

Inhalācijas

Tā ir modes lieta, bet tvaiki mitrina gļotādu, tāpēc palīdz, atvieglo bērna pašsajūtu. Nekaitē, bet jābūt uzmanīgiem, jo tvaiki ir karsti.

Kumelītes ir ar labu pretiekaisuma, antibakteriālu darbību. Salvijas, priežu skujas var izmantot, tām līdzīga iedarbība.

Avenes ir labas sviedrēšanai, bet, atšķirībā no medikamentiem, tajās ir dažādas augu aktīvās vielas, arī antibakteriāls efekts. Priedes čiekuri, kur ēteriskās eļļas ir spēcīgs antibakteriāls līdzeklis, baktērijām ļoti nepatīk. Priežu pumpuru tēja ir laba, bet bērniem nepatīk, jo rūgta.

Zāļu tējas

Ja ir temperatūra, tad ir svarīgi dzert daudz šķidrumu; ja bērns negrib uzņemt šķidrumu, tad labi dot zāļu tējas. Jāņem vērā, ka mazs bērns ir jutīgāks. Bērnam līdz divu gadu vecumam tēja ir astotā daļa no pieaugušā devas (ja pieaugušam tējkarote zāļu tēju uz glāzi ūdens). Ja bērns dzer tikai saldu dzērienu, tad var arī pasaldināt, arī ar medu.

Liepziedi

Sviedrējoša, mīkstinoša, nomierinoša darbība, tējai var pielikt medu.

Govs mēsli

Izkārnījumi ir organismam nevajadzīgas pārtikas atliekas, tur nav nekā laba, tas ir pilnīgs absurds. Vecāki ar savu organismu var darīt, ko grib, bet ne ar bērna organismu.

Eniņa uzskata, ka govs mēsli ir labs dārza mēslošanas līdzeklis, ne medikaments.

Urīna dzeršana

Līdzīgs viedoklis kā par govs mēsliem. Kāpēc vielas, kas pašiem nav vajadzīgas, ir jādod atpakaļ saviem bērniem?

Mamma mammai ir viens no spēcīgākajiem informācijas pārnešanas ceļiem, šajā laikā jāmācās atšķirt vērtīgu informāciju no nevērtīgas, saka ārste.

Daudzas tautas metodes ir labas, bet ir jāizvērtē.

Arī tas, kas pirms 100 vai 200 gadiem bija dabisks, mūsdienās, iespējams, vairs nav dabisks, uzsver Eniņa. Jāatceras, ka tas, kas palīdz vienam, citam var nepalīdzēt vai pat kaitēt.

Bērna ārstēšanā jābūt ļoti pārdomātai un izvērtētai pieejai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti