Rīta Panorāma

Drošība uz ceļa: Atstarotāji arī pilsētā

Rīta Panorāma

Skolēni radījuši video klipu Double faced Eels dziesmai par mobinga tēmu

Bērns skolā. 4.-6.klase

Attiecības, problēmu risināšana un sevis izzināšana - svarīgākais skolēnam pusaudžu vecumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

No ceturtās līdz sestajai klasei bērnam veidojas izpratne par sevi, apkārtni, sabiedriskiem procesiem un laiku. Ar atbalstu, nevis nosodījumu par neizdošanos, vecāki var mudināt bērnu izmēģināt jaunas lietas, kas var palīdzēt izdarīt izvēles. Raidījumā “Rīta panorāma” eksperti skaidro pusaudžu vecumposma īpatnības, akcentējot ģimenē un skolā svarīgāko šajā laikā.

Pusaudžu gadi meitenēm iesākas 10 gadu vecumā, ilgst līdz 14-15 gadu vecumam. Zēniem pusaudžu gadi sākas 11,5 gadu vecumā, ilgst līdz no 16  līdz 18 gadu vecumam.

Tas ir mēģinājumu laiks, bet nevar iemācīties izdarīt izvēli nekļūdoties, neejot uz darbību un nevērtējot sekas – tā šo vecumposmu raksturo  Latvijas Psihoterapeitu biedrības (LPB) sertificēta sistemātiskā ģimenes psihoterapijas speciāliste,  Latvijas Universitātes (LU) Psiholoģijas nodaļas docente Maija Biseniece.

Uzziņai: Pusaudžu gadi ir fiziski un emocionāli grūts laiks, kad notiek sevis meklējumi, tiek izdarīti dažādi mēģinājumi, veidojas izpratne par nākotnes profesiju.

Pusaudžu gados būtiskas ir savstarpējās attiecības. Šis laiks ģimenē var ienākt ar pārdzīvojumu, ka nesokas viss tā, kā iecerēts. Šajā laikā jāpalīdz bērniem apzināties stiprās puses, atrast to, ko daraīt ar prieku. Vecākiem svarīgi palīdzēt bērniem sprast, kā risināt dažādas problēmsituācijas, vecāki modelē tālākos soļus. Vecāki var izveidot veselīgu attieksmi pret pārbaudes darbiem. Šajā vecumā parādās mērķtiecība, pauž ''Skola 2030'' mācību satura izstrādes vecākā eksperte, VISC projekta “ Mācies būt” vecākā eksperte – pētniece Solvita Lazdiņa.

Vecāku loma:

  • Ļaut bērnam apzināties savas stiprās un vājās puses.
  • Palīdzēt veidot noturīgas un draudzīgas attiecības ar vienaudžiem.
  • Parādīt bērnam, kā risināt problēmas.
  • Atbalstīt pusaudzi, nenosodīt.

''Skola 2030'' sociālo un zinātņu mācību jomas satura izstrādes vecākais eksperts Ansis Nudens uzsver, ka šajā laikā skolēni apgūst prasmi saprast laika ritējumu. Svarīgi novērtēt skolēnu, ka skolēns ir ne tikai cilvēks,, kuram nod zina’’sanas, bet kļūst par pilsoni ar savu viedokli un skatījumu. Skolēnam jādod iespēja arī kļūdīties, tā ir mācīšanās sastāvdaļa.

Bērnam skolā jāapgūst:

  • Prasme strādāt ar daudzveidīgiem tekstiem.
  • Jāgūst iemaņas orientēties informācijā.
  • Izpratne par savas veselības un drošības jautājumiem.
  • Izpratne par laiku, spēja saskatīt pārmaiņas.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti