Ģimenes studija

Skolēnu brīvpusdienu jautājums nokļuvis viedokļu krustugunīs

Ģimenes studija

Karš Ukrainā uzjunda emocijas. Arī bērnu leksikā parādās lamuvārdi

Latvijas Jauno ārstu asociācija aicina atjaunot veselības mācību skolās

Ārsts: Jāatjauno veselības mācība skolās; jaunieši neorientējas veselības jautājumos

Latvijas Jauno ārstu asociācija aicina nekavējoties atjaunot veselības mācību skolās, jo jauniešiem ir vājas zināšanas veselības jautājumos, īpaši pandēmijas laiks izgaismoja sabiedrības, tostarp jaunu cilvēku, veselības pratības problēmas. Izglītības pārstāvji uzskata, ka “Skola2030” jaunajā mācību saturā veselības mācības tēmas pietiekami tiek integrētas dažādos mācību priekšmetos, Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” pauž eksperti.

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs -Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Latvijas Jauno Ārstu asociācijas valdes loceklis, sertificēts pediatrs un bērnu kardiologs Pauls Sīlis akcentē, ka Covid-19 pandēmija izgaismoja arī jautājumu par sabiedrības veselības pratību. Latvijā tā nav augstā līmenī, skolās nav veselības mācības, kas sniedz ieskatu, kā saglabāt veselību. Jaunieši ierodas pie ārsta ar sūdzībām, ar neizpratni, kā dzīvot veselīgi.

Ir ieteicamāk veikt preventīvo darbu, ne tikai cīnīties ar sekām. Jaunieši neorientējas veselības jautājumos pietiekamā līmenī, paradumi veidojas agrīni, tos izmanto visu mūžu.

Rīgas Anniņmuižas vidusskolas direktores vietnieks un ķīmijas skolotājs Mihails Basmanovs uzskata, ka mācību saturu ir vienkārši sasaistīt ar ikdienu un veselību. Skolotāji un pieaugušie saprot, ka veselība ir arī emocijas, vides ietekme un citi jautājumi, kas kopā veido jēdzienu “veselība”.

“Skola2030” veido pieredzes konferences, kurās iepazinās arī ar skolotāju sadarbības pieredzi skolēnu veselības pratības uzlabošanā, skaidro Valsts izglītības un satura centra projekta "Skola2030" Veselības un fiziskās aktivitātes mācību jomas vecākā eksperte Inese Bautre: “Neuzskatu, ka tad, ja skolā būs viens mācību priekšmets, tas atrisinās visas problēmas.”

Sīlis akcentē skolēniem pieejamos informācijas avotus – ir daudz interneta resursu, bet ne visi ir ar labu satura kvalitāti. Bērniem ir daudz vērtīgāk, ja informāciju sniedz strukturēti un saņem atgriezenisko saiti.

Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece ("Konservatīvie") min, ka veselības mācības mērķis ir fokuss uz prasmēm, spēju pārnest zināšanas reālās darbībās. Veselības mācība ir integrēta dažādos mācību priekšmetos. Atgriešanās pie viena mācību priekšmeta sadrumstalos saturu. Jaunais mācību standarts ir ieviešanas procesā, tāpēc rezultāti vēl nav redzami. Izejot visu ciklu, zināšanas būs pietiekamas.

Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktores p.i. Jana Feldmane pauž, ka svarīga ir reālā veselības pratība, pratību nepieciešams pārbaudīt – svarīgs ir izglītības rezultāts.

Bautre piekrīt, ka katra skola var veidot iekšējo aptauju, lai noskaidrotu, ko skolēni zina, tad veidot dažādus projektus, izplānot nepieciešamo mācību saturu un formas.

Latvijas Jauno ārstu asociācija cer uz plašākām sarunām Saeimas atbildīgajā komisijā, ārsta novērojums, ka mums ir sliktas zināšanas, piemēram, par HIV izplatību, lieko svaru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt