Ģimenes studija

Īpašais laiks toreiz un ģimenes ikdiena tagad. Saruna ar Romualda Ražuka ģimeni

Ģimenes studija

Vai pieaugušajiem bērniem jāseko līdzi senioru finanšu saistībām?

Vīriešu neauglības iemesli un iespējas to ārstēt

Andrologs: Vides ietekme un neveselīgs dzīvesveids – galvenie vīriešu neauglības iemesli

Speciālistu pieredze rāda, ka Latvijā aptuveni 7% vīriešu saskaras ar neauglības problēmām, par šo aspektu pāru neauglības ārstēšanā joprojām runā maz, bet ir novērojams progress. Pēdējos gados Eiropas vīriešu spermas kvalitāte pazeminās ik gadu, to ietekmē dzīvesveids, vides faktori, iedzimtība, citas saslimšanas. Pāra neauglības gadījumā ārsti izmeklējumus sāk abiem partneriem vienlaicīgi, tā ātrāk atrodot problēmu. Apmēram 50% gadījumu neauglīgiem pāriem izdodas palīdzēt tikt pie bērna, novēršot neauglības problēmu.

Vīrietim pie urologa vai androloga ir jādodas uz izmeklējumiem, uzskata andrologs Rīgas Stradiņa universitātes vadošais pētnieks Juris Ērenpreiss.

Senāk pāra neauglības gadījumā ginekologi izmeklēja sievietes, tikai tad vīriešus. Pateicoties ginekologiem, tagad, ja pāris ir neauglīgs, vīrieši dodas pārbaudīt spermas kvalitāti. Tā ir laba ginekologu un urologu vai andrologu sadarbība. Apmēram 50% neauglības gadījumos ir izolētā vīriešu neauglības problēma, ir arī gadījumi, kad problēmas ir abiem partneriem.

Neauglības gadījumā spermogramma ir pirmais izmeklējums vīriešiem, apskata trīs galvenos rādītājus – spermas daudzumu, aktivitāti un to, cik ir spermatozoīdu, kuri spējīgi apaugļot olšūnu.

Spermas kvalitāte katru gadu pazeminās, rāda pētījumi Eiropā. 2005. gadā veica starpvalstu pētījumu, tajā atklājās, ka laba spermas kvalitāte ir vīriešiem Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Somijā (Latvijā vislabākā). Dānijā, Zviedrijā, Norvēģijā vīriešu spermas kvalitāte bija vissliktākā.

Somijā vīriešu spermas kvalitāte pēdējā laikā ir kritusies, Dānijā nedaudz uzlabojusies, jo nopietni pievēršas veselīga dzīvesveida kampaņai.

Vīriešu spermas kvalitāti ietekmē trīs faktori:

  1. Vides piesārņojums ar ķimikālijām, veselībai kaitīgas vielas ir arī ūdeņos, būvniecības materiālos, iesaiņojumos, kosmētikā (sievietēm ķermeņa piesārņošanā augstāki rādītāji, jo lieto kosmētiku). Ķīmija mātes ķermenī nomāc normālu embrija attīstību.
  2.  Vīrieša dzīves kvalitāte – smēķē (tam ir liela ietekme), pastiprināti lieto alkoholu.
  3. Metabolais sindroms (20% pasaules iedzīvotāju no tā cieš). Metabolais sindroms – ja ir aptaukošanās, paaugstināts asinsspiediens, tieksme uz diabētu, paaugstināts holesterīns.

Vīriešu sliktai spermas kvalitātei medicīniski faktori ir iekaisumi, arī hormonālas problēmas.

Klīnikas EGV ginekoloģe / reproduktoloģe Viola Millere vērš uzmanību uz faktu, ka sievietei grūtniecību apstiprina septītajā astotajā nedēļā, tajā laikā, embrijam attīstoties, netiek ievēroti visi veselības ieteikumi – iespējams, sieviete ir bijusi pasīvā smēķētāja vai pati smēķē, lietojusi alkoholu, ir citas embrija attīstībai nevēlamas ietekmes.

Juris Ērenpreiss akcentē, ka  grūtniecības plānošanai jāpieiet atbildīgi, spermas kvalitāti ietekmē tas, ko vīrietis darījis pirms trim mēnešiem.

Lielākajā daļā gadījumu vīriešiem var palīdzēt uzlabot spermas kvalitāti. Apmēram pusē neauglības gadījumu var palīdzēt, lai iestātos dabīga grūtniecība.

Grūtniecības neiestāšanās ir psiholoģiski un medicīniski komplicēts gadījums. Dažreiz vīrietim ir vieglāk pārtraukt attiecības, nekā atzīt savu vīrišķīgo nespēju radīt bērnu.

Pieņemt lēmumu izmantot donora pakalpojumus sievietei vai vīrietim ir smagi. Olšūnas donorēšanu pāris pieņem vieglāk, grūtāk, ja pārim jāizmanto spermas donors.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt