Rēzeknē bērniem stresu mazināt palīdzēs nodarbības siltajos graudos

Rēzeknē durvis vērusi Miera vieta, kur notiks nodarbības siltajos graudos bērniem un jauniešiem no pusotra līdz 16 gadu vecumam. Siltie graudi palīdz pārvarēt emocionāla rakstura un komunikācijas grūtības, uzlabo mācīšanās un adaptācijas prasmes, mazina hiperaktivitāti un depresīvu noskaņojumu, Latvijas Radio skaidroja Miera vietas izveidotāja.

Rēzeknē bērniem stresu mazināt palīdzēs nodarbības siltajos graudos
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Miera vieta stresa mazināšanai

Miera vietas izveide ir bijis Kristas Zinkevičas sapnis jau vairākus gadus. Darbs ar bērniem ir viņas aicinājums – pirms tam strādājusi pirmsskolas izglītības iestādē, bijusi arī dakteris klauns Rēzeknes slimnīcā.

Piecgadīgais Pēteris un divgadīgais Kārlis ir Kristas Zinkevičas dēli. Viņiem pirmajiem ir iespēja izzināt palielo koka kasti, kurā iebērti graudi. No kastes apakšas nāks siltums, kas graudus sasilda.

Miera vietas pirmie izmēģinātāji.
Miera vietas pirmie izmēģinātāji.

Šī kaste atrodas Kristas iekārtotā telpā Rēzeknē, kurā turpmāk notiks nodarbības bērniem un jauniešiem stresa mazināšanai. Šo telpu viņa nosaukusi par Miera vietu.

Viņa sacīja: "Kāpēc nodarbības siltajos graudos? Pirmais – noteikti, tās ir atmiņas. Viena no manām spilgtākajām bērnības atmiņām ir tas, kad es ar vectēvu un brālēniem braucu kult graudus. Mēs sēdējām kombainā, pēc tam vectēvs mums ļāva arī gulēt piekabē, kad tika iztukšota kombaina tvertne un tie graudi bira mums virsū. Tagad jūs aiztaisiet acis un iedomājieties to graudu smaržu!"

Krista Zinkeviča ir sākumskolas pedagogs, studējusi logopēdiju un Rēzeknes slimnīcā bijusi arī dakteris klauns. Pirms pāris gadiem viņai radās ideja pašai vadīt attīstošas nodarbības bērniem:

"Par graudu kasti es jau zināju kādu laiku. Sajūta bija, ka tas ir mans, ka tas ir par mani, tie graudi."

Miera vietas radītāja norādīja, ka silto graudu pozitīvo ietekmi apliecina arī Latvijas Universitātes veiktais pētījums. Nodarbību laikā tiek iedarbinātas visas bērna maņas un ķermenis, kas līdzsvaro nervu sistēmu un sakārto emocijas. Viņa arī stāstīja, ka tas paredzēts visiem bērniem: "Īstenībā nav tikai bērniem ar īpašām vajadzībām. Tas var arī būt bērniņiem, ja ģimenē ienāk mazāks brālis vai māsa. Tad lielākajiem ir stress. Tad šajā vietā viņš var saņemt nedalīto uzmanību, to laiku tikai viņam. Var nākt jaunieši, kuriem ir kāda sirdssāpe. Varbūt tas liekas tikai tā – jaunietis taču nekāps tajos graudos, bet kāpj, nāk, runājas, sēž siltajos graudos."

Pirmās nodarbības siltajos graudos te notiks jau 2. maijā. Krista skaidroja to norisi: "Nodarbība ilgs 50 minūtes. Bērniņš iekāpj graudos. Pirmais etaps ir radošā darbība – bērns pats dara to, ko viņš grib ar tiem graudiņiem. Tad otrs etaps ir manis dotie uzdevumi, kad mēs izrunājam, kas viņam sāp, kas viņu uztrauc. Var arī mācīties dažādas emocijas izpaust. Ļoti dažādi. Pirms nodarbības notiek konsultācijas ar vecākiem. Paskatāmies, kas bērniņam ir vajadzīgs, kāda ir viņa sāpe, problēma, tad arī skatāmies, kādi uzdevumi ir vajadzīgi. Trešā daļa ir atslābinošā, kad bērns var pilnībā apbērties ar graudiem."

"Kādreiz braucām uz Rīgu"

Natālija Ančupāne Rēzeknes pašvaldībā strādā par pirmskolas speciālisti un vada Rēzeknes pilsētas Pedagoģiski medicīnisko komisiju pirmsskolas vecuma bērniem. "Katru gadu mums uz komisiju atnāk vairāk nekā 150 bērni. Mums pilsētā tiešām tā kādu brīdi bija liela problēma, bija maz pieejami psihologu pakalpojumi, maz pieejami bērniem, kuriem ir autisms, ABA terapeiti, tad dažādas rehabilitācijas programmas. Šī vieta - Miera vieta – varētu būt kā viens no līdzekļiem bērna atveseļošanai, rehabilitācijai. Tas arī atraisa, tas mazina dažādus spazmatiskos stāvokļus, saspringumu. Man šķiet, ka šeit būs ļoti labi rezultāti," uzskata Ančupāne.

Savukārt Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas speciālās izglītības studiju programmu izstrādātāja asociētā profesore Mārīte Rozenfelde pauda: "Man prieks, ka arī mūsu pusē nāk iekšā jaunās lietas, kuras var palīdzēt bērnu attīstības traucējumu mazināšanai vai korekcijai. Šobrīd Rēzeknē nu jau ir Miera māja, kur būs pieejamas korekcijas iespējas ar siltajiem graudiem. Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā mēs jau strādājam ar silto smilšu baseinu, bet tas ir roku baseins. Ir, kas psiholoģisku palīdzību nodrošina, ir Autisma biedrība, kura ļoti spēcīgi strādā Rēzeknē. Ir ienācis iekšā tas, ko mēs kādreiz [meklēt] braukājām uz Rīgu, uz citām pilsētām, uz ārzemēm – mēs meklējām palīdzību saviem bērniem, bet šobrīd mēs to varam atrast šeit pat uz vietas, Rēzeknē."

Iepazīt Miera vietu bija atnākusi arī Zane ar savu gadu veco meitiņu Emīliju: "Man liekas, ka Rēzeknē tas būs labs pavērsiens bērniņiem kaut ko tādu atklāt, un izskatās, ka arī patīk, jo, paskaties, visi bērni ir te!"

Latvijā šobrīd silto graudu nodarbības notiek vēl 10 vietās. Rēzeknē arī centrs "Marta" piedāvā silto graudu terapiju bērniem un jauniešiem, kas saskārušies ar vardarbību ģimenē vai piedzīvojuši Ukrainas kara darbības traumatiskās sekas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti