Vai visiem ir vienāda spēja sajust? Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Aprīli esam pasludinājuši par pētniecības mēnesi, aicinot vecākus kopā ar bērniem izzināt dažādas dabas parādības. Ceturtajā nedēļā pievērsīsimies cilvēka maņu pētniecībai, lai ar eksperimentiem izzinātu mūsu maņas un to dabu.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Pētniecības mēneša eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas, tie būs grupēti nedēļas tematikā.

Vai visu jūtam vienādi?

Nepieciešams:

  • divi zīmuļi, kas nav ļoti asi;
  • divi cilvēki;
  • šallīte acu aizsiešanai.

Norise:

Izvēlas, kurš būs "sajutējs", tam aizsien acis un lūdz izstiept roku ar atrotītu piedurkni līdz elkonim uz priekšu. Sākumā plaukstai pieskaras ar vienu vai diviem zīmuļa galiem un aicina sajutēju pateikt – cik zīmuļi pieskaras plaukstai. Sāk ar zīmuļiem, kas atrodas piecu centimetru attālumā viens no otra. Eksperimentu atkārto tuvinot zīmuļus aizvien tuvāk, līdz sajutējs nespēj pareizi pateikt, vai plaukstai pieskaras viens vai divi priekšmeti. Kad šis attālums sasniegts, izmēri, cik tālu zīmuļi ir viens no otra.

Tāpat var nomērīt jutīgumu uz apakšdelma iekšpuses, pirksta, plaukstas aizmugures, pakauša un pieres. Vai visur jutīguma attālumi ir vienādi?

Skaidrojums: Līdzīgi kā uz mēles ir garšas receptori, ādā ir taustes receptori. Dažādās ķermeņa vietās tie ir izvietoti dažādi blīvi. Jo blīvāk izvietoti taustes receptori, jo labāk mēs spēsim izšķirt, cik zīmuļu gali mums pieskaras.

Taustes receptoru blīvums dažādās ķermeņa vietās atšķiras. Visjūtīgākie mums ir pirkstu gali, kuriem seko plaukstu iekšpuse, seja un pēdu apakša. Vai jums sanāca līdzīgi?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti