Tutas lietas

Tutas lietas. S04E13. Tuta sporto

Tutas lietas

Tutas lietas. S04E16. Tuta un Latvijas dzimšanas diena.

Tutas lietas. S04E14. Ēnu teātris.

Izrāde lieliem un maziem pašu izveidotā ēnu teātrī. Idejas grāmatu izzināšanai kopā ar bērnu

Ēnu teātris viens no senākajiem teātru veidiem pasaulē, to var vienkārši radīt paši mājās.

Bērnu grāmatu mēnesis

Bērnu grāmatu mēnesis

Visi Bērnu grāmatu mēneša darbi apkopoti Oktobra kalendārā.

Grāmatu mēnesis ir veltīts grāmatas daudzināšanai, apskatot dažādas tēmas – grāmatu rakstīšanas procesu, saturu un tā dotās gudrības, kā var radoši izmantot grāmatu doto informāciju paši mājās, kā to dara radoši cilvēki kino, teātrī, mākslā. Mācīsimies rakstīt, zīmēt un izgatavot paši savas grāmatas, iepazīt profesionālu grāmatu rakstītāju darbu, klausīties un skatīties autoru darbus, izdomāt stāstus. Ar idejām dalīsies arī profesionāli rakstnieki – Inese Zandere, lietuviešu autore Kotrīna Zīle, igauņu autore Rēli Reinausa.

 

 

Ēnu teātris mājās

Pagatavot ēnu teātri mājās tiešām nav sarežģīti. Videopamācībā to rāda Latvijas Leļļu teātra aktrise Lienīte Osipova. Ja sekosiet viņas pamācībām, nonāksiet pie Jāņa Poruka populāra dzejoļa skatuves versijas ēnu teātra estētikā.

 

Teātra izveidošanai nepieciešams:

  • Lineāls.
  • Šķēres.
  • Līmlenta.
  • Zīmulis vai pildspalva.
  • Kurpju kastes vāks.
  • Cepampapīrs vai sviestmaižu papīrs.

Izveidošana: 

Kastes apakšējo malu atloka, bet vidu izgriež un pāri izgriezuma logam pārlīmē cepampapīru. Tad kastes vāks jānovieto tā, lai tas turētos stingri, un ar galda lampas palīdzību jāatrod pareizais leņķis, kur ēna aptumšotā telpā ir vislabāk un precīzāk redzama.

Vēl svarīgi atrast vietu, kur teātri novietot, lai aktieri varētu darboties zem ēnu teātra izveidotās skatuves. Kasti var novietot uz galda – pie pašas malas, lai aktieri varētu strādāt aiz galda, bet skatītāji sēdētu galda otrā pusē.

Lellīšu pagatavošanai nepieciešami kociņi, zīmējumi, līmlenta, plastilīns. Zīmējumu izgriež, izkrāso melnā krāsā, pielīmē pie kociņa. Dažas lelles var iestiprināt plastilīnā, lai turētos stingrāk.

Video redzami koki, tie novietoti nekustīgi – šādiem attēliem nostiprinājumam izmanto plastilīnu. Lellītēm, kuras kustina aktieri, plastilīns var nebūt vajadzīgs (ja vien to neprasa režija).

Sākumā izmēģiniet, kā jums sanāk leļļu gatavošana un to ēnu rādīšana. Tad izdomājiet rādāmo sižetu – tas var būt dzejolis, kāds pašizdomāts stāsts vai kādas grāmatas iestudējums.

Noderīgas idejas un informācija:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti