Ģimenes studija

Bērnu jautājumi par medicīnu, ķermeni un veselību: kur rast atbildes

Ģimenes studija

Vai nevēlamu grūtniecību skaitu mazinātu bezmaksas kontracepcijas pieejamība?

Bērnu rotaļu laukumi: kas rūpējas par drošību un kārtību tajos

Nepareizi projektētas atrakcijas, iesprūšanas riski – ne visu bērnu rotaļu laukumu drošība ir novērtēta

Bērnu laukumu kvalitāte Latvijā ir ļoti atšķirīga, nedroši ir sen būvētie bērnu laukumi. Laukumu īpašnieki ir atbildīgi par drošību laukumā un ierīču kvalitāti, bieži laukumi netiek apsekoti, to dara tikai tad, ja ir sūdzības. Vecāki, kuri uz laukumu dodas kopā ar saviem bērniem, ir atbildīgi par bērnu drošību un bērna vecumam atbilstīgu atrakciju izvēli.

Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" par bērnu laukumu drošību diskutē SIA "Play Inspect" bērnu laukumu inspektore Inese Rītele, Patērētāju tiesību aizsardzības centra Patēriņa preču uzraudzības daļas vadītāja Līga Kauliņa, Rīgas domes Teritoriju labiekārtošanas pārvaldes specialiste Anda Supe un Ventspils valstspilsētas pašpārvaldes iestādes Ventspils Komunālās pārvaldes direktora vietnieks Edgars Puriņš.

Kauliņa akcentēja, ka situācija ar bērnu spēļu laukumu kvalitāti ir dažāda, ir jaunie laukumi, kuros saskaņā ar noteikumiem veic pārbaudes, ir daudz veco laukumu, arī padomju laikos būvētu, tur situācija bēdīgāka, jo uzstādīšanā nebija augstu drošības prasību. Arī vecāku laukumu īpašniekiem jāveic riska novērtēšana. "Mums ir spēļu laukumu reģistri, bet ne visi tiek novērtēti. Arī iedzīvotāju sūdzības rāda, ka daudzviet nav laukumi kārtībā, arī pats centrs (Patērētāju tiesību aizsardzības centrs) veic laukumu pārbaudes vasarās. Būtiskākās problēmas – nepareizi uzprojektētas iekārtas, kas attiecas uz vecajiem laukumiem, neatbilstošās iekārtas būtu jānojauc. Ir arī neatbilstības, kas saistītas ar laukuma uzturēšanu," situāciju raksturoja Kauliņa.

Pašvaldības bērnu laukumos pārbaudes veic regulāri, ir ikgadējās pārbaudes, pēc īpašiem kritērijiem nosaka, cik ātri jānovērš bojājumi, skaidroja Supe.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Rītele akcentēja, ka katru bojājumu vērtē pēc iespējamo traumu smaguma. Nopietni pārkāpumi ir, ja  bojāta strukturālā izturība, ir iesprūšanas draudi. Ir speciāli instrumenti, ar kuriem mēra bērnu laukumu drošību. Pirmais, ko apsaimniekotāji dara, ir bojātās ierīces norobežošana. Salabošana bieži prasa ilgu laiku.

Pie bērnu laukumiem jābūt informācijas plāksnei ar tālruņu numuriem, laukuma izmantošanas noteikumiem.

Katra vecāka pienākums ir pieskatīt un informēt bērnu laukumiņā, pauž Rītele, atbildot uz kādas mammas ieteikumu, ka laukumiem nepieciešams algot pieskatītājus.

Rīgas dome Pašvaldība rotaļu laukumus ierīko uz pašvaldības zemes, dažos Rīgas rajonos ir grūtības ar laukumu ierīkošanu, jo ir vairāk privātīpašumu. Kārtību bērnu laukumos kontrolē pašvaldības policija. Par sporta laukumiem pie skolām atbild pati izglītības iestāde.

Par negadījumiem bērnu laukumos aicina ziņot Patērētāju tiesību aizsardzības centram.

SIA "FIXman" īpašnieks, drošuma inspektors Miks Lukstiņš akcentēja, ka Eiropā un Latvijā viena no modes tendencēm ir būvēt konkrētai vietai projektētus risinājumus, integrējot vides elementus, vai arī reljefs tiek ierīkots mākslīgi. Par segumiem nav jaunu tendenču, drošākie ir beramie dabiskie segumi – grants, šķeldas, šo segumu mīnuss ir higiēna, ir arī sintētiskie segumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti