4. studija

Kāpēc pēc mājas renovācijas iedzīvotājiem Vangažos būs jāpiemaksā par balkonu remontu?

4. studija

Ko izgudro Latvijā?

Vai bērnudārzos bērniem obligāti ir jāguļ pusdienlaiks?

Tiesībsarga birojs: Bērniem dārziņā pēc pusdienām jānodrošina mierīga atpūta; gulēšana nav obligāta

Ministru kabineta noteikumos par higiēnas prasībām pirmsskolas izglītības iestādēm ir teikts, ka pēc pusdienām bērniem nodrošināma atpūta ar atgulšanos. Šajā atpūtā bērni var gan aizmigt, gan sēžot lasīt, klausīties audiopasakas vai priekšā lasīšanu – mierīgi atpūšoties, Latvijas Televīzijas raidījumam "4. studija" skaidroja Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Pie raidījuma "4. studija" vērsās skatītāja ar jautājumu – vai tiešām bērnudārzos bērniem joprojām ir obligāti jāguļ pusdienlaiks? Un, tad ja bērns negrib gulēt, viņš ir jāizņem no bērnudārza dienas vidū? Mēnesī vismaz divi vecāki sūdzas arī tiesībsargam, ka viņu bērni nevar aizmigt pusdienlaiku un tāpēc viņiem bērnus liek izņemt pirms diendusas. Un otra situācija, ar ko vecāki nav apmierināti – diendusa ir jāguļ piespiedu kārtā pilnīgā bezdarbībā.

Kārtību, kādā pirmsskolas izlītības iestādēs organizē bērnu atpūtu, nosaka normatīvie akti, pauda Grāvere. "Ir Ministru kabineta noteikumi par higiēnas prasībām pirmsskolas izglītības iestādēm, un tur ir teikts, ka pēc pusdienām bērniem nodrošināma atpūta. Lasot tālāk, ir teikts tā, ka tajos bērnudārzos, kuros ir diennakts grupas, ir jābūt noteikti gultām, bet, kur nav diennakts grupas, tur bērnu guldināšanai var izmantot ko citu, ja tas nepasliktina bērnu labsajūtu. Tātad Ministru kabineta noteikumi, kurus noteikti ir izstrādājuši veselības jomas speciālisti, nosaka, ka tāda atpūta ar atgulšanos pēc pusdienām, tāda ir bērniem vajadzīga un tā nāktu par labu bērnu veselībai, labsajūtai, jo tā diena jau ir gara. Pirmsskolas izglītības iestāde strādā no 7.00 no rīta un bērnus arī ved uz 7.00, tātad padomājam – cikos bērns ir cēlies, un, protams, ka pa dienu ir veselīgi pagulēt vai vismaz atgulties un atpūsties," pauda Grāvere.

Grāvere: "Šeit nav vaina tiesiskajā regulējumā, jo atpūta pēc pusdienām noteikti ir laba, tāda atpūta ar atgulšanos gultā.

Šeit ir jābūt tādai attieksmes un prakses maiņai – ko darīt šiem bērniem, kuri nevar iemigt, vai viņi varētu klausīties austiņās kādu audiopasaku, vai audzinātāja varētu lasīt visiem priekšā kaut ko klusā balsī, lai tie, kuri grib gulēt, var iemigt,

iemieg, savukārt citi klausās šo priekšlasījumu, vai bērns varētu mierīgi paskatīties kādu grāmatiņu, sēžot gultiņā, tā ir attieksmes un prakses maiņa – nevis paņemiet savu bērnu prom, jo viņš nevar aizmigt, vai nu guli ar acīm ciet un negrozies."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti