Dienas ziņas

Individuālie testi skolēniem – izturības pārbaude vecākiem

Dienas ziņas

Panākts kompromiss mediķu atalgojuma jautājumā

Uguns nav atņēmusi cerību par jaunu ģitāru darbnīcu

Uguns Latgalē neizposta cerību par jaunu ģitāru darbnīcu

Pērngad ugunsgrēks iznīcināja vienīgo ģitāru darbnīcu un muzeju Latgalē. Radu, draugu un pilnīgi svešu cilvēku palīdzīgā roka, kā arī finansiālais atbalsts bija galvenā motivācija un iedvesma tās īpašniekam Jānim Kuzminskim drīz vien sākt domāt par darbnīcas atjaunošanu. Līdz šim ir tapusi pagaidu ēka, kur tiek pabeigtas iesāktās un no ugunsgrēka izglābtās ģitāras, vienlaikus gatavojoties jaunās ģitāru darbnīcas būvniecībai.

Jāņa Kuzminska ģitāru darbnīcu un tajā esošo muzeju uguns liesmas Rēzeknes novada Kaunatas pagastā pārņēma pirms nepilna gada 13. novembrī – piektdienā, izpostot visu vairāk nekā 20 gadu garumā krāto un sarūpēto, tostarp ģitāru izgatavošanai nepieciešamos darbarīkus. Taču jau toreiz tās saimnieks bija pārliecināts – par spīti nelaimei rokas netiks nolaistas!

"Kāda starpība, ka tu ielīdīsi stūrītī, tur sūdzēsies par dzīvi vai nu tu nopurinies un ej tālāk. Viss," apņēmīgi saka darbnīcas īpašnieks Kuzminskis. "Mēs zinām savus, kā saka, zaudējumus, bet ne to cēloni, ne oficiālo versiju neviens nav pateicis. Jā, bija it kā no elektrības. Es pieļauju domu, ka tas varētu būt vecais kompresors, kas bija palicis ieslēgts un neslēdzās ārā, un no tā varēja aizdegties. Bet, nu, tie ir mani minējumi."

Sākt jaunās ģitāru darbnīcas būvniecību bija plānots jau šoruden, taču to kavē gan birokrātiskās procedūras, gan būtiski augušās būvmateriālu cenas. Šobrīd šeit tapusi neliela pagaidu darbnīca, iegādāti nepieciešamākie darba instrumenti. Tas viss, lielākoties pateicoties līdzcilvēku atbalstam un saziedotajiem līdzekļiem.

"Mums vajadzēja apdrošinātājiem piestādīt tāmi, lai viņi varētu kaut kā orientēties," paskaidroja Kuzminskis. "Tāmē pirms tā buma bija gandrīz četras reizes lielāks cipars, nekā mums bija apdrošināts, un tas bija par vecajām cenām. Bet pēc tā kas dubultojās, kas trīskāršojās un īstenībā tur tādas kosmiskas summas, ka tikai paši saviem spēkiem varēsim darboties un celt."

Pa pagaidu darbnīcas durvīm pie sava īpašnieka devusies jau viena elektriskā ģitāra, kas bija iesākta un kuru nelaimes dienā izdevās saglābt. Uguns nepaspēja iznīcināt arī piecas ģitāras no muzeja ekspozīcijas.

"Kad ieraudzījām tās liesmas, dūmus, ar sievu atskrējām, izsitu logu, ielīdu iekšā, izvilku tās ģitāras, sieva paņēma," atceras Kuzminskis. "Bet tur liesmas gāja iekšā jau arī tajā telpā. Sieva man jau tur bļāva: kāp ārā, nav nekas tik vērts, lai tā riskētu."

Kuzminskis atklāj, ka jaunā ģitāru darbnīcas ēka būtiski neatšķirsies no iepriekšējās un tiks būvēta pēc vecā projekta. Savukārt muzeja telpas gan gaida pārmaiņas. Šobrīd tiek meklētas idejas, kā to izveidot praktiskāku un apmeklētājiem pievilcīgāku. Tam sekos darbs muzeja eksponātu vākšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt