Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Intervija ar Danu Jansonu un Jāni Laķi

Dienas ziņas

Intervija ar Gunti Libeku un Tālivaldi Margēviču

Skats uz Latvijas robežu no zirga muguras

Ar zirgiem apceļojot Latviju, pārliecinās: latvieši nav nemaz tādi čīkstētāji

Latvieši nav nemaz tādi čīkstētāji, kā varētu šķist!  Un Latvija ir skaista, ka aizraujas elpa! Par to pārliecināta limbažnieces Līga Vilne un Kristīna Runce, kuras ar zirgiem apceļojušas apkārt Latvijas robežai.

Līgas Vilnes saimniecībā Liepupē gatavojas svētkiem. Zirgi tiek sukāti un saposti – vakarā būs jāpiedalās lāpu gājienā.

Līga ar draudzeni Kristīnu pērn ar zirgiem apceļoja Latvijas jūras robežu, bet šovasar – sauszemes robežu. Sedlos un rāmi soļojot, pieveikti gandrīz 2000 kilometru.

“Ideja bija sena, jo to neviens nebija izdarījis, neviens ar zirgiem apkārt nebija apgājis, bija ar kājām, ar riteņiem, draugi bija aplidojuši, ar močiem bija braukuši,” stāstīja Līga.

Līga Vilne ir arhitekte un instruktore Dūjas jāšanas skolā. Kristīna Runce – vāciete, kura  jau vairāk nekā 20 gadus dzīvo Latvijā. Viņa ir privātskolotāja, māca vācu valodu un tulko.

“Jūsu valsts ir kolosāla. Diemžēl latvieši to bieži neprot novērtēt... Man ļoti patīk šeit dzīvot. Esmu ļoti pateicīga, ka man ir iespēja dzīvot Latvijā. Ir ārkārtīgi skaisti, cilvēki ir kolosāli, sirsnīgi, atvērti un šeit var ļoti daudz ko sasniegt,” atzina Kristīna.

Apceļojot robežu, limbažnieces pārsteidza viesmīlība un sirsnība. Cilvēki piedāvāja naktsmājas un vietas zirgu atpūtai. Pieturvietās cienātas ar pusdienām. Dažviet sagaidītas pat ar veselu kultūras programmu.

Kā atzīst jātnieces, austrumu pierobeža nebūt nav tik pamesta un mazapdzīvota, kā domājušas. Daudzas vietas atkal uzplaukst.

“Bijām lauku saimniecībās, kur jaunieši atgriežas, izbraukuši pasauli, ieguvuši izglītību, lai varētu moderni saimniekot. Modernizācijai ir jāiet roku rokā, lai mēs tiktu līdzi pasaulei. Bija riktīgi labi redzēt, ka jaunieši to turpina,” stāstīja Līga.

Kristīna savukārt atzina, ka iepriekš domājusi, ka tur jau nekā nebūs, “bet tur pagastnamiņi un bibliotēkas, mazas izstādes. Nav tādā apjomā kā Rīgā, bet kaut kas notiek”.

Ceļotājas zirgos nepatīkami pārsteigusi autobraucēju zemā kultūra. Mašīnas tik ātri traukušās garām, ka akmeņi gājuši pa gaisu, apdraudot zirgus.

Dampsija, Kastanis un Prīma pirms ceļojuma mēnešiem ilgi trenēti, līdz pieradināti dienā nosoļot vismaz 40–50 kilometrus.

Lai stāstītu par pierobežā piedzīvoto, iedrošinātu arī citus ceļot un vērot Latviju no zirga muguras un atgādinātu, ka vēl nesen zirgs bija gandrīz vai vienīgais transporta līdzeklis, Līga un Kristīna izveidojušas ceļojošu izstādi. Taču Covid-19 pandēmijas dēļ tā pagaidām nevar notikt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vaļasprieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt