Latvijas cilvēku dāsnums un atsaucība – aplūkojama fotoizstāde par valsts apceļošanu ar zirgiem

Tīna Runce un Līga Vilne ar zirgiem Prīmu, Kastani un Dempsiju 2019. gadā uzsāka ceļojumu apkārt Latvijas robežai zirga mugurā. Pēc pieveiktajiem 1836 kilometriem jātnieces apkopojušas spilgtākās emocijas vienkopus, izveidojot ceļojošo izstādi, kas galvenokārt būs aplūkojama vietās, kur kuplā kompānija viesojusies.

Latvijas cilvēku dāsnums un atsaucība – aplūkojama fotoizstāde par valsts apceļošanu ar zirgiem
00:00 / 04:53
Lejuplādēt

Mērojot 50 un pat 60 kilometrus dienā un sadalot ceļojumu divās vasarās, Latvijas robeža zirga mugurā apieta septiņās nedēļās. Šādu projektu jātnieces īstenojušas, jo bijusi vēlme pievienoties tiem cilvēkiem, kuri apceļojuši un iepazinuši dzimteni.

“Mēs domājām – ar zirgiem vēl varēsim iesaistīt cilvēkus, jo, kā cilvēks ierauga zirgu, tā uzreiz smaids. Vai ne? Un tā arī bija, ka mums sanāca to uztaisīt nevis par vienkārši divu meiteņu izklaidi, bet par tādu kārtīgu, sabiedrisku projektu, kur piedalījās ļoti daudz Latvijas iedzīvotāju, kas dzīvo pierobežā. Un pat brauca tie, kas nedzīvo pierobežā, pie mums runāties,” stāstīja Līga Vilne.

Pēc septiņās nedēļās piedzīvotā vāciete Tīna Runce atklāja – viņa nav rēķinājusies ar to, ka latvieši ir tik atvērti:

“Aicina mūs uz māju – ir gultasvieta, pusdienas vai vakariņas, vieta zirgiem. Rūpējās par to, lai mums ir labi – gan mums, gan zirgiem. Un bieži mums pat bija izklaides programma. Jājām 50, 40 kilometrus, atnācām pusbeigtas, gribam tikai ēst, dušā un gulēt. Un tad mums bija izklaides programma. Un tas bija tik fantastiski.”

Tīnas viedoklim pievienojas arī Līga, stāstot, ka tautā iesakņojusies pārliecība par latviešiem kā kūtriem un intravertiem ir pilnīgas muļķības: “Likās, ka visi latvieši tiešām tikai savās mājiņās, drošībā un viss ir kārtībā. Bet nē, viņi tādi nav. Viņi ir ļoti atvērti, atsaucīgi un dāsni, es gribētu teikt. Un visas labās īpašības, kādas var nosaukt, tādas arī mūsos ir. Un interesanti arī bija tas, ka mēs taču izgājām cauri Vidzemei, Zemgalei, Latgalei, Kurzemei, un visur bija tā. Es domāju, nu, būs kaut kādas... Kā jau citi saka - vidzemnieki auksti, kurzemnieki lepni. Nē. Nav. Vismaz pierobežā tā nav.”

Ceļojumā piedzīvotās emocijas ietērptas vārdos, un kopā ar bildēs notvertiem mirkļiem tās aplūkojamas izstādē, kura ceļos pa visu Latviju, galvenokārt vietās, kur jātnieces un zirgi ciemojušies. Piemēram, viena no tām ir mājas “Karogi” pie Lietuvas robežas Vadakstē.

“Mums gāja vienkārši fantastiski. Tas bija tik kolosāli, tāds piedzīvojums.

Tā draudzība ir palikusi, man liekas, jau ļoti ilgstošā periodā. Tas nav vienas dienas ietvaros, projekta ietvaros, satikāmies, pavadījām laiku, čau, katrs uz savu pusi. Nē, mēs joprojām uzturam kontaktus, satiekamies un esam arī šeit,” pastāstīja māju saimnieks Toms Benežs.

Ceļojuma laikā nācies saskarties arī ar dažādām grūtībām, piemēram, ar nesakārtoto pierobežas ceļu infrastruktūru, proti, nācies atsevišķu posmu noiet arī pa Igaunijas teritoriju, jo gar Latvijas robežu ar zirgiem tas nav bijis iespējams. Arī vasaras svelme ieviesusi korekcijas – dažbrīd meitenes cēlušās pat četros no rīta, lai jau piecos būtu ceļā līdz pirmajam karstuma vilnim. Bieži atpūta bijusi vairāk vajadzīga jātniecēm nekā zirgiem.

"Man bieži prasa, vai es būtu gatava to ceļojumu atkārtot, – jā, bet lēnāk, lai būtu vairāk laika visas vietas baudīt, izpētīt un parunāt ilgāk ar iedzīvotājiem. Tas bija tas, kas bija interesanti.

Jāšana ir tas, ko mēs darām ikdienā, tas nav nekas īpašs. Bet tāda ir tikšanās ar cilvēkiem un saprast, kāpēc viņi dzīvo pierobežā.

Mēs taisām maršrutu un saprotam – šeit nekā nav, šeit vienkārši ir tukšums. Bet nav, nav tā, – tur ir cilvēki, un viņi ir ļoti pretimnākoši. Atver ne tikai savas durvis, bet arī savas sirdis,” stāstīja Tīna Runce.

Dāmas iecerējušas organizēt līdzīgu ceļojumu pavasarī, tikai šoreiz apkārt Limbažu novadam, un jātnieku lomā iejutīsies bērni. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt