Neatkarība

Neatkarība. Rihards, Inese un Rvīns

Neatkarība

Neatkarība. Edgars, Armands un Santa

Neatkarība. Rihards, Inese un Rvīns

Programmētāja Riharda hobijs – audzēt neredzētas un dīvaina paskata sēnes

Rihards Grāvis no Cēsīm pēc profesijas ir programmētājs, tomēr savā brīvajā laikā viņš ir aizrāvies ar salīdzinoši neparastu hobiju – sēņu audzēšanu savā mājas laboratorijā. Iegādājoties māju, sākotnēji tajā bija paredzēta pirts, tomēr, laikam ejot, nācās pieņemt grūtu lēmumu – pabeigt un izbūvēt pirti vai tās vietā ierīkot sēņu laboratoriju. Izvēle krita par labu dzīvajām būtnēm.

Par iedvesmojošiem latviešiem, kas aizraujas ar neparastiem hobijiem, stāsta Latvijas Televīzijas dzīvesstila raidījums "Neatkarība".

ĪSUMĀ:

  • Rihards Grāvis no Cēsīm pirms trīs gadiem sāka interesēties par sēņu audzēšanu.
  • Pieaugot interesei par sēņu daudzveidību, savās mājās viņš izveidoja sēņu laboratoriju, kurā var nodrošināt pilnu audzēšanas ciklu.
  • Sēni izaudzēt ir viegli, bet izaudzēt tieši to sēni, ko vēlies, kļūst sarežģītāk.
  • Sēņu audzēšanas procesā būtiska nozīme ir atbilstošai videi.
  • Savu hobiju Rihards Grāvis ir iecerējis pārvērst profesionālā nodarbē.

"Neatkarība"

Jauns, moderns un iedvesmojošs dzīvesstila raidījums par cilvēkiem un viņu hobijiem. Projekta autors un stāstnieks ir kino operators Jānis Šēnbergs, kurš, bēgot no ikdienas garlaicības, sēdīsies pats savā hobijā – antīkā džipā, ko pa detaļai ķimerē kopā savā garāžā –, lai ar kameru rokās dotos apkārt Latvijai, pa ceļam sastopot tādus pašus no vienmuļās ikdienas bēgošus entuziastus. 

Raidījums skatāms Latvijas Televīzijā ceturtdienās plkst. 21.10 un vienmēr pieejams sabiedrisko mediju satura atskaņotājā REplay.lv

Interese par sēņu audzēšanu Rihardam parādījās nejauši pirms aptuveni trīs gadiem. Neplānoti noklausoties podkāstu ar vienu no pasaulē pazīstamākajiem mikologiem Polu Stametu (Paul Stamets), viņam pavērās gluži jauna pasaule. Kā izrādās, sēnes ir visur, un tās mēdz būt ļoti dažādas – gan dīvainas, gan garšīgas, gan veselīgas. Turklāt tās ir arī vitāli svarīgas pasaules ekosistēmas dalībnieces. 

Soli pa solim, izlasot vairākas mikoloģijas grāmatas, Rihards garšīgākās un veselīgākās sēnes sāka degustēt. Viņš pasūtīja savu pirmo "audzē mājās pats komplektu" un izmēģināja vienu audzēšanas procesa posmu veikt paša spēkiem.

Rihards Grāvis
Rihards Grāvis

Vēlāk interese parādījās arī par nākamajiem posmiem, un šobrīd viņa mājās jau atrodas sēņu laboratorija, kurā iespējams nodrošināt pilnu sēņu audzēšanas ciklu.

Iepazīstinot ar savu hobiju audzēt neredzētas un dīvaina paskata sēnes, Rihards gandrīz bez izņēmumiem no pilnīgi visu vecuma grupu pārstāvjiem parasti saņem jautājumu: Vai tās ir tās maģiskās sēnes? Nē, nav! Rihards stāsta, ka vēl pirms trīs gadiem pats zināja tikai bekas, gailenes, to, ka veikalā var nopirkt šitake un šampinjonus, kā arī to, ka mušmires ir indīgas, bet šobrīd pašam šķiet jau pašsaprotami apzināties, ka sēņu valsts ir daudzveidīga.

Pats vienkāršākais veids, kā audzēt sēnes, ir pasūtīt iepriekš sagatavota substrāta maisu. Tomēr, kad sēne ir izaugusi, procesu ir iespējams attīstīt un darīt visu paša spēkiem. Dažas no sēnēm ir interesantas ar to, ka tās var noklonēt nākošajām paaudzēm.

No jebkuras sēnes daļas nogriež mazu gabaliņu un pēc iespējas sterilākos apstākļos to ievieto petri traukā.

Turpmākais process kļūst arvien sarežģītāks. Lai sēni pavairotu, tai ir nepieciešamas dažādas barības vielas, un tās augšanas process notiek substrāta maisos. 

Riharda Grāvja audzētās sēnes
Riharda Grāvja audzētās sēnes

Piedalies raidījumā "Neatkarība"!

Ar savu neparasto hobiju raidījuma autori aicina dalīties sociālajos tīklos "Instagram" vai "Facebook", vai arī sūtot fotogrāfiju un sava hobija aprakstu uz e-pastu [email protected].

"Kad gatavoju maisus sēņu vairošanai, tad veidoju substrātu, kas konkrētajai sēnei patīk, piemēram, no koka skaidām, un tas ir jāsterilizē. Sēni izaudzēt ir viegli, bet izaudzēt tieši to sēni, ko vēlos, vairs nav nemaz tik vienkārši. Kokā un substrātā rodas daudz organismu, kas vēlas izaugt, tāpēc tālākajam procesam tiek izmantota speciāla aparatūra. Spiediena un augstas temperatūras rezultātā no nevēlamajiem dzīvajiem organismiem ir iespējams atbrīvoties, kā rezultātā var iegūt tīru un vēlamajai sēnei atbilstošu substrāta maisu," par procesu stāstīja Rihards.

Cēsnieks Rihards apgūst dažādu sēņu sugu audzēšanas procesu. Tā, piemēram, šobrīd viņš mācās audzēt austersēnes un ežu dižadateni, tomēr viņa vēlmju sarakstā ir vēl rinda ar sēnēm. Tā kā vides, kur sēnes aug un vairojas, ir ļoti dažādas, Rihardam ir skaidrs, ka darīt ko jaunu varēs vēl ilgi, daudz gadu.

Papildus tam pēdējā pusgada laikā viņā ir nostiprinājusies vēlme hobiju pārvērst arī nopietnākā nodarbē, stāstot par sēnēm un piedāvājot tās iegādāties arī citiem. 

Rihards Grāvis
Rihards Grāvis

"Sēņu audzēšanas process ir ļoti meditatīvs man kā programmētājam, kas ikdienā sēž pie datora. Lai arī process savā ziņā ir vienveidīgs, ir jādarbojas ar rokām. Pavisam noteikti varu teikt, ka tad, kad kāds vakars pavadīts laboratorijā, atkal dodoties iekšā mājās, jūtos daudz, daudz labāk. Parādās nenoņemams smaids," atzīst Rihards.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti