Digitālās Brokastis

#DigitālāsBrokastis: kā tehnoloģijas izmainīs mūsu dzīvi 2021. gadā?

Digitālās Brokastis

#DigitālāsBrokastis par kiberdrošību 2021. gadā ar Ilvesu un Solovjovu

Tehnoloģiju jaunuzņēmumi, kuriem pievērst uzmanību 2021. gadā

«WhatsApp» taisnojas, tikmēr «Signal» un «Telegram» popularitāte aug. Tehnoloģiju jaunumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savu iknedēļas tehnoloģiju TOP 10. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. “Samsung” prezentē jaunos “Galaxy S” sērijas viedtālruņus

Tehnoloģiju uzņēmums “Samsung” nupat prezentējis savu jaunāko viedtālruņu sēriju “S21”. “Samsung Galaxy” trīs jaunās sērijas viedtālruņi “S21”, “S21+” un “S21 Ultra” pieejami attiecīgi 6,1, 6,7 un 6,8 collu ekrānu izmēros. Salīdzinājumam nesen iznākušie “iPhone 12” modeļu izmēri ir vien 5,4, 6,1 un 6,7 collas.

“Galaxy S21 Ultra” izceļas ar kameru, kura varēs filmēt pat 8K izšķirtspējā ar maksimālo kadru skaitu 24 FPS. Tas gan nav nekas nebijis, jo, piemēram, 2020. gadā iznākušajam “Xiaomi Mi 10 Pro” jau bija 8K 30 FPS video filmēšanas iespēja. Modeļiem “S21” un “S21+” būs trīs, bet “Ultra” – četru kameru sistēma, kā ceturto iekļaujot telefoto kameru. Interesanta iespēja visiem sērijas tālruņiem būs funkcija “Zoom Lock”, kas ļaus ar programmatūras palīdzību nofokusēt īpaši pietuvinātos attēlus un nostabilizēt kameru, mazinot tās kratīšanos.

S sērijas jaunums ir irbulis “S Pen”, kuru gan varēs iegādāties atsevišķi, gan kopā ar tālruņa ietvaru. Atšķirībā no “Note” sērijas modeļiem irbulis būs ieliekams šī ietvara sānos. “Samsung” nav vienīgie viedtālruņi ar irbuļiem – tādi ir arī, piemēram, vairākiem “Huawei” un “LG” viedtālruņu modeļiem.

Prezentējot jaunākās ierīces, “Samsung” iepazīstināja arī ar skaņu slāpējošām austiņām “Galaxy Buds Pro”. To iezīmīgākā funkcija ir spēja automātiski pārslēgties no trokšņu slāpēšanas režīma uz apkārtnes uztveršanu bez pogu spiešanas. Tāpat pasaulei tika parādīts “Galaxy Smart Tag” jeb viedais atslēgu piekariņš, ar kuru varēšot atrast pazaudētas lietas gan tuvu, gan tālu.

2. Kamēr “WhatsApp” kliedē baumas, “Signal” un “Telegram” popularitāte aug

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Ziņojumu apmaiņas lietotne “WhatsApp” ir kliedējusi neskaidrības par tās privātuma politiku, aktualizējot informāciju savas mājaslapas biežāk uzdoto jautājumu sadaļā, ziņoja portāls theverge.com. Savā “Twitter” kontā saziņas platforma “WhatsApp” skaidroja, ka ne tā, ne “Facebook” nevarot dzirdēt sarunas vai redzēt ziņas. Tāpat “WhatsApp” norādīja, ka nesaglabā saziņas vēsturi, nedalās ar kontaktiem ar “Facebook”, nevar redzēt atrašanās vietu, ja ar to esi dalījies lietotnē, kā arī privātās grupas joprojām esot privātas.

Globālā satraukuma rezultātā tādas lietotnes kā “Signal” un “Telegram” ir piedzīvojušas milzīgu izaugsmi. Pat pasaulē bagātākais cilvēks Īlons Masks ar īsu tvītu “Lietojiet Signal” aicinājis izmēģināt tirgū pieejamās saziņas platformu alternatīvas. Lietotnes “Telegram” aktīvo lietotāju skaits esot pārsniedzis 500 miljonus, savukārt “Signal” aizvadītajās brīvdienās sasniedzis 810 000 lejupielādes – ziņoja reuters.com.

3. Pārtraukta sociālā tīkla “Parler” darbība

Salīdzinoši jaunais sociālais tīkls “Parler” pagaidām pārtraucis darbību pēc tam, kad tas tika izņemts no “Apple” un “Google” lietotņu veikaliem un “Amazon” pārtrauca tā serveru darbību. Tehnoloģiju giganti tā rīkojušies, jo platformā esot publicēts saturs, kas mudinājis uz vardarbību 6. janvāra notikumos pie Amerikas Savienoto Valstu Kapitolija. Platformas vadītājs Džons Mace pirms “Parler” darbības pārtraukšanas platformā paguva paziņot, ka tās darbība tikšot atjaunota.

Sociālais tīkls “Parler” radīts 2018. gadā, un tas uz pārējo platformu fona izcēlās ar daudz mazākiem ierobežojumiem attiecībā uz tajā publicējamo saturu. “Parler” popularitāte strauji pieauga aizvadītajos mēnešos, citām platformām iegrožojot prasības satura ievietošanai.

4. Izstādē uzmirdz tehnoloģijas Covid-19 ierobežošanai

Šogad tehnoloģiju izstāde “CES” jeb “Patērētāju elektronikas šovs” norisinājās virtuālā formātā, un četru dienu laikā tajā prezentētas neskaitāmas jaunas ierīces un tehnoloģiju koncepcijas – ziņoja cnet.com. Izstāde aizritējusi Covid-19 pandēmijas gaisotnē, lielu uzmanību šogad pievēršot gaisa un virsmu dezinfekcijai. Prezentēto gadžetu vidū bija, piemēram, viedie durvju zvani “Plott”, kas izmēra cilvēka temperatūru jau pie durvīm. Savukārt durvju zvana paklājiņš “Alarm.com” atskaņo signālu pēc tam, kad cilvēks uz tā uzkāpis. Viedas funkcijas ir arī sejas aizsargiem, piemēram, maska “AirPop” mēra tās filtru tīrumu un nomaiņas nepieciešamības gadījumā par to ziņo. Maskas “Amazfit” sola dezinficēt gaisu ar ultravioleto starojumu.

Tikmēr uzņēmums “Razer” uzrunāja spēļu cienītājus, piedāvājot masku “Hazel”, kas ne tikai mehanizēti veic gaisa apmaiņu, bet arī ir caurredzama, atklājot cilvēka seju aiz aizsargstikla, kā arī pastiprina tā balss skaļumu ar iebūvētu mikrofonu un tumbiņu.

Izstādē bija novērojama arī tendence dažādas ierīces aprīkot ar ultravioleto starojumu un HEPA filtriem. Savukārt viena no komiskākajām ierīcēm bija gudrais pods “Kohler”, kas nolaiž ūdeni, tiklīdz tā sensoram pamāj ar roku.

5. Gaisu attīroši, vīnu ielejoši un mājdzīvniekus aizstājoši roboti

Robotu tehnoloģijas attīstās strauji, un to spožākās zvaigznes varēja vērot virtuālajā tehnoloģiju izstādē “CES”. Skatītāji tika iepazīstināti ar tādiem robotiem kā, piemēram, “LG Cloi UV-C”, kas ir lielizmēra gaisu attīrošs robots, līdzīgs “Ultrabot”, ko pagājušajā gadā atrādīja kādā Krievijas muzejā. “Samsung” prezentēja mājas palīgu “Bot Handy”, kas var ielikt netīros traukus mazgājamajā mašīnā, kā arī ieliet glāzi vīna. Savukārt roboti “Moflin” un “Petit Qoobo” izcēlās robotu-mājdzīvnieku kategorijā, pārsteidzot ar savu pūkaino un dzīvnieku izskatu atdarinošo veidolu – ziņoja portāls cnet.com.

6. “Lenovo” prezentē papildinātās realitātes brilles darbam ar datoru

Tehnoloģiju uzņēmums “Lenovo” prezentējis savu jauno papildinātās realitātes briļļu koncepciju “ThinkReality A3”, kas lietotājam varēs parādīt līdz pat pieciem datora ekrāniem vienlaikus, vēstīja kursors.lv. Platforma “Qualcomm Snapdragon XR1” ļaus viedajām brillēm projicēt augstas kvalitātes 1080p izšķirtspējas ekrānus. Brilles būs jāizmanto komplektā ar datoru, no kura attēli tiks padoti. Lietotājs varēšot brīvi pielāgot ekrānu daudzumu un izkārtojumu.

7. Vācu programmētājs pazaudē paroli 220 miljonu ASV dolāru vērtiem “Bitcoin”

Nereti dzirdēti stāsti par nelaimīgiem kriptovalūtu īpašniekiem, kuri aizmirst vai pazaudē savu digitālo maciņu paroles. Līdzīgs liktenis piemeklējis Stefanu Tomasu, Sanfrancisko dzīvojošu vācu programmētāju, kuram palikuši vien divi minējumi līdz konta bloķēšanai, kurā glabājas kriptovalūta 220 miljonu ASV dolāru vērtībā, rakstīja portāls “The New York Times”. Piekļuves viņa kontam ir paslēptas “IronKey” cietajā diskā, un tā iestatījumi paredz ierīces bloķēšanu pēc 10 kļūdainu paroļu ievadīšanas.

Kā ziņoja analītikas uzņēmums “Chainalysis”, šobrīd aptuveni 20 procenti jeb 140 miljardus ASV dolāru vērti “Bitcoin” esot kaut kur noklīduši vai paslēpti maciņos.

Pēc aizvadītās nedēļas rekordlielā kāpuma digitālā valūta “Bitcoin” piedzīvoja vērtības kritumu par 23%, taču ziņas veidošanas brīdī cena par 1 valūtas vienību jau bija pakāpusies līdz 31 000 eiro. Līdzīga tendence bija novērojama arī kriptovalūtai “Etherum” – ziņoja techcrunch.com.

8. “LG” prezentē izrullējamu tālruni

Tehnoloģiju uzņēmums “LG” izstādē “CES” prezentēja savus jaunumus ar virtuālā influencera “Reah Keem” palīdzību, no kuriem viena no aizraujošākajām ierīcēm bija atrullējams tālrunis “Rollable”. Koncepcijas prezentācijā skatītāji tika iepazīstināti ar tālruni, kura augšējā ekrāna daļa sakļaujas, to turot horizontāli. Tādējādi tas rada līdzīgu efektu kā “Samsung” salokāmais tālrunis “Zfold 2 5G”, ko var lietot gan kā tālruni, gan planšetdatoru. Tālrunis būšot pieejams tirgū 2021. gadā, ziņoja portāls theverge.com.

9. Krīt “Twitch” rekordi – 2,4 miljonu skatītāji vienlaikus

Straumēšanas platformā “Twitch” spāņu strīmeris “TheGrefg” jeb īstajā vārdā Dāvids Kanovass Martiness uzstādījis jaunu tiešsaistē vienlaikus esošo skatītāju rekordu, pārvarot 2,4 miljonu latiņu. Šajā strīmā spānietis prezentēja savu jauno “Fortnite” spēlētāja veidolu, ziņoja kotaku.com.

Savukārt, kā rakstīja theverge.com, pati platforma “Twitch” 2020. gadā pārsniedza 17 miljardus noskatīta satura stundu, kas ir 83% pieaugums salīdzinājumā ar 2019. gadu. Piemēram, tajā pašā laikā platformā “YouTube” tika noskatīti 10 miljardi straumēšanas stundu, savukārt “Facebook Gaming” – 3,59 miljardi.

10. Arhīvs “The Black Vault” publisko ASV valdības NLO failus

Tiešsaistes arhīvs “The Black Vault” ir publicējis Amerikas Savienoto Valstu valdības deklasificētus failus, kuros ir atrodama plaša informācija par Centrālās izlūkošanas pārvaldes pierakstiem par neidentificētiem lidojošajiem objektiem jeb NLO. Arhīvs tos ieguvis, jo tā pārstāvis Džons Grīnevalds izmantojis savas pilsoņa tiesības pieprasīt informāciju. Arhīvā pieejami gan vizuāli materiāli, gan dokumenti, kuros, piemēram, aprakstīts, kā kādai amatpersonai esot parādīta informācija saistībā ar NLO un ir ticis dots rīkojums turpināt izpēti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti