Digitālās Brokastis

Hakeri nolaupa 324 miljonus ASV dolāru un ķīnietis izveido 27 miljonu mAh powerbank

Digitālās Brokastis

Apskatā "Garmin Fenix 7" un "Garmin Venu 2 Plus" viedpulksteņi

Pirmie soļi viedās mājas izveidē

Viedās mājas: kā tās iedalās un ar ko sākt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Viedo jeb gudro māju sistēmas iedalās divās pamatkategorijās – vadu un bezvadu, Latvijas Radio raidījumā “Digitālās brokastis” skaidroja uzņēmuma “Gudra māja sistēmas” valdes loceklis Zandis Zvirbulis.

Uzsākot aprīkot māju ar dažādām ierīcēm, jāsaprot savas prioritātes, ieteica “Tet” Jauno biznesu attīstības vadītājs Toms Stālmans. Viņš pats sācis ar drošības elementu ieviešanu, tad pievērsies iekārtām, kas palīdz ekonomēt. 

Ar vai bez vadiem

“Šīs gudrās mājas sistēmas ir divas pamatkategorijas, ir vadu, klasiskās sistēmas, un bezvadu sistēmas, kas pamatā balstītas uz datoru,” stāstīja Zvirbulis. 

Gudrā māja no parastās atšķiras ar to, ka visi skārienjutīgie slēdži, sensori ir savienoti ar speciālu knx vājstrāvas kabeli, pa kuru iet signāls uz vadības iekārtām –  tās signālu apstrādā un veic attiecīgo darbību, skaidroja Zvirbulis:

“Galvenā atšķirība ir, ka strāva uz lampām neiet caur slēdžiem un slēdži mehāniski neatvieno strāvu.”

Šādi risinājumi tiek piedāvāti pamatā tikai jaunbūvēm vai ēkām, kurās notiek pilnīga renovācija.

Savukārt jau pabeigtām mājām labi der bezvadu risinājumi, stāstīja Stālmans: “Mana pieredze ir bijusi tāda, ka māja ir pabeigta, esam sataisījuši, un nu es gribu to padarīt gudru. Tad  diemžēl vadu risinājumi bieži ir diezgan neiespējami, jāliek bezvadu sistēmas.”

Jāsaprot prioritātes

Stālmans norādīja, ka pirms mājas aprīkošanas ar gudrajiem elementiem jāsaprot, kas ir svarīgākais, ko gribi:

“Ja skatāmies uz jaunbūvi vai jaunu dzīvokli, tad es vispirms liktu kameras, jo tās ir viegli nopērkams – saliec WiFi kameriņas uzreiz, un tev ir gudrās mājas sajūta.

Otrais noteikti būtu ekonomija. Tas bija man primārais, es uzstādīju kameras un tad gāju uz apkures sistēmu.”

Gudro māju entuziasts un praktiķis Kārlis Jakadels atklāja, ka sācis ar apkures katla sensora uzstādīšanu. Viņš dažādās ierīces iedala četrās kategorijās. “Pirmā droši vien ir drošībai, zem drošības ir visi sensori – dūmu, gāzes, durvju, ūdens, kustību – elektrības drošinātāji, kameras. Otro kategoriju es liktu ērtībai, gaismas slēdži, durvju slēdzenes,” stāstīja Jakadels. 

“Trešā kategorija būtu ekonomijai – temperatūras sensori, apkures vadības bloki, releji boileriem un sūkņiem. Ceturtā būtu izklaides vai vienkārši “gribas, lai būtu stilīgi” kategorija – dažādi audio pieslēgumi un, piemēram, attālināmi vadāma pirts.”

Hakeru uzbrukumi?

Zvirbulis norādīja, ka uzskats, ka gudrās mājas ir pakļautas lielam hakeru uzbrukumu riskam, ir stereotips. Ja hakeris kādam vēlas kaitēt personiski, tad, iespējams, pret konkrētā cilvēka māju vērsīsies, taču viņš apšaubīja “nodarbošanos ar sportu”, mēģinot uzlauzt viedās mājas pēc nejaušības principa.

“Tas nav ne vienkārši, ne arī, es teiktu, reāli to izdarīt. Tā ka par to es nedomāju, ka būtu jābaidās, ja nu gadījumā tas nav kaut kāds personīgs iemesls un augstas klases speciālists,” viņš piebilda. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti