Vai zini?

Vai zini, kas bija Alfrēda Kalniņa pēdējais ērģeļdarbs, pie kā viņš strādāja 70. jubilejā?

Vai zini?

Vai zini, ka svīre, nenolaižoties uz zemes, gaisā var pavadīt 10 mēnešus?

Vai zini, ka vienlaikus nevar noteikt atoma atrašanās vietu un tā kustības ātrumu?

Vai zini, ka vienlaikus nav iespējams noteikt atoma atrašanās vietu un tā kustības ātrumu?

Kvantu fizika ar mūsu ikdienas pieredzi ir grūti saprotama. Alberts Einšteins sacījis, ka par kvantu fiziku ir jārunā tik vienkārši, cik iespējams, bet ne vienkāršāk par to.

Vai zini?

Latvijas Radio 3 ciklā "Vai zini?" kultūrpētnieki, vēsturnieki un citi eksperti skaidro dažnedažādus terminus, vēsta par interesantiem artefaktiem un neparastām idejām.

Ja mēs dzīvojam mūsu lietu ikdienas pasaulē, esam pieraduši, ka par ikvienu objektu, piemēram, automašīnu, kurā braucu, varu pateikt, kur atrodos un cik ātri pārvietojos, ar cik lielu ātrumu es braucu. Absolūti triviāla patiesība.

Savukārt atomu pasaulē ļoti bieži ir situācijas, kad, ja mēs zinām, kur atoms atrodas, tad mēs principā nevaram zināt, ar kādu ātrumu tas pārvietojas.

Un otrādi – ja zinām, ar kādu ātrumu tas kustas, tad mēs principā nevaram zināt, kur tas atrodas... Un šī ir nevis mērinstrumentu precizitātes problēma, bet fundamentāls dabas ierobežojums. To atklāja divi fiziķi – vācietis Verners Heizenbergs un dānis Nils Bors.

Heizenbergs pierādīja, ka atomu pasaulē mēs nevaram pateikt atoma atrašanās vietu, ja zinām, kādā ātrumā tas kustas.

Savukārt Bors to padarīja par filozofisku principu un nonāca pie secinājuma, ka katram jēdzienam, katram apgalvojumam ir šī apgalvojuma papildinošs jēdziens, un, ja mēs pirmo pieņemam, tad par otro mēs neko zināt nevaram.

Vai zini?

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt