Rīta Panorāma

Romantisks video un jaunā koncertprogramma «Glezna»

Rīta Panorāma

Noslēdzas balsojums par jauno Lielbritānijas premjeru

Vācijā saules parkus mēģina ierīkot augļu dārzos

Vācijā saules parkus ierīko augļu dārzos; pirmie rezultāti cerīgi

Uzstādot saules paneļus dārzos, Vācijā dārzkopji mēģina apvienot augļu audzēšanu un zaļās enerģijas ražošanu. Projekts ir eksperimentāls, taču pirmie rezultāti – daudzsološi.

Dārzkopis Kristians Nahtvejs sacīja: "Šī agrofotoelementu sistēma, kas ir aiz manis, ir izveidota 2021. gada maijā. Un šī ir pirmā raža, ko mēs sagaidījām. Šī ir eksperimentāla raža, un rezultāti vēl nav pārliecinoši. Taču mēs ceram, ka vairāku gadu laikā gūsim ieskatu, vai tas var darboties tā, kā mēs to vēlamies."

Saules paneļu sistēma virs pundurābelēm.

Projekta ideja ir ļoti vienkārša – uzstādīt saules paneļus, bet nesamazināt lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības. Biezi apdzīvotos rajonos ar intensīvu lauksaimniecību tieši šis faktors ir viens no šķēršļiem, lai attīstītu saules parkus.

Šajā vietā paneļi uzstādīti virs pundurābelēm, un karstajā vasarā raža ir laba. Tomēr vēl nepieciešami pētījumi un izmēģinājumi, jo mūsdienu augļu šķirnes precīzi pielāgotas konkrētiem augšanas apstākļiem, līdz ar to paneļu radītā ēna var mainīt augļu īpašības.

Piemēram, ābolos nedaudz samazinājies cukura līmenis, tāpēc jāmeklē šādiem apstākļiem piemērotākas šķirnes.

Tomēr bija arī pozitīva blakusparādība – būtiski samazinājās augļu saules apdegumi. Pētnieki gan joprojām cenšas meklēt piemērotāku paneļu novietošanas veidu, lai no abiem saimniekošanas veidiem iegūtu maksimālu efektivitāti.    

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti