Tumši mākoņi savilkušies pār «Facebook» virtuālo valūtu «Libra»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Tumši mākoņi savilkušies pār sociālo mediju milža "Facebook" nodomiem laist klajā savu virtuālo valūtu "Libra". Eiropā Francija un Vācija sola bloķēt jaunās kriptovalūtas attīstības plānus. Parīze un Berlīne brīdina par apdraudējumu valstu monetārajai suverenitātei.

Tumši mākoņi savilkušies pār «Facebook» virtuālo valūtu «Libra»
00:00 / 03:56
Lejuplādēt

"Facebook" plāni nākamgad laist klajā savu kriptovalūtu radījuši bažas regulatoru un politiķu vidū, arī saistībā ar naudas atmazgāšanas, terorisma finansēšanas un personas datu aizsardzības jautājumiem.

Sociālo mediju gigants "Facebook" jūnijā paziņoja, ka nākamgad plāno izveidot jaunu digitālo valūtu – "Libra”. Līdzšinējās kriptovalūtas kā "Bitcoin" vajājušas straujas vērtības svārstības. Lai no tā izvairītos un nodrošinātu stabilu vērtību, "Facebook" "Libra" būs piesaistīta valūtu grozam. Tai arī būs nodrošinājums – jaunās kriptovalūtas izveidē kā partneri "Facebook" iesaistījušies vēl gandrīz 30 pasaulē pazīstami uzņēmumi, tostarp "MasterCard", "Visa", "Paypal", "Spotify", "Uber". Projekta mērķis – nodrošināt finanšu pakalpojumus un veicināt globālo uzņēmējdarbību aptuveni diviem miljardiem "Facebook" lietotāju.

Tomēr regulatori, centrālās bankas un politiķi visā pasaulē ir aizdomu pilni par šādu privāto digitālās valūtas projektu. Pasaulē ietekmīgāko G7 valstu ministri jau jūlijā paziņoja, ka tas "rada nopietnas regulācijas un sistēmiskas bažas”.

Tagad Eiropas Savienībā Vācija un Francija apņēmušās bloķēt feisbuka valūtas attīstīšanu Eiropā, solot cīnīties pret jebkādiem sociālo mediju giganta mēģinājumiem „iegūt monetāro varu”. Ar šādu kopīgu paziņojumu abu valstu finanšu ministri nāca klajā piektdien un sestdien notikušās finanšu ministru neformālās sanāksmes laikā Helsinkos.

Berlīne un Parīze uzsvēra, kas pastāv riski, un abas uzskata, ka „nevienam privātam uzņēmumam nevar būt monetārās varas”, un monetārās politikas instrumentiem jābūt tikai suverēnu valstu rokās.

Francijas finanšu ministrs Bruno Lemērs jau pagājušajā nedēļā brīdināja, ka "Facebook" "Libra" „būtu globāla valūta viena spēlētāja rokās” ar 2 miljardiem lietotāju visā pasaulē. Uz spēles ir likta „valstu monetārā suverenitāte”, teica Lemērs Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas jeb OECD konferencē par virtuālajām kriptovalūtām Parīzē. To pašu viņš atkārtoja Helsinkos.

"Mums vajadzētu atteikties no "Libra" attīstīšanas Eiropas Savienībā. Uz spēles likta patērētāju drošība, finanšu stabilitāte Eiropas Savienībā, kā arī Eiropas valstu suverenitāte. Tādēļ esmu cieši pārliecināts, ka pašreizējos apstākļos mums Eiropā jāatsakās no kriptovalūtas "Libra". Bet vienlaikus mums arī vajadzētu domāt, kā vislabāk samazināt starptautisko pārskaitījumu izmaksas. Kā vislabāk cīnīties ar starptautisko finanšu maksājumu kavējumiem – gan Eiropas Savienības ietvaros, gan ārpus tās," norādīja Lemērs.

Lemērs arī pacēlis ideju, ka valstīm vajadzētu padomāt par iespēju izveidot, viņa vārdiem, „publisku digitālo valūtu”, un priekšlikumus apsvērt jau nākamajā Starptautiskā Valūtas fonda sanāksmē oktobrī. Francijas finanšu ministrs norādīja, ka ideju jau apspriedis ar Eiropas Centrālās bankas (ECB) vadītāju Mario Dragi un viņa pēcteci amatā Kristīni Lagardu.

Neuzticība un bažas "Facebook" valūtai valda arī Eiropas Centrālajā bankā. "Libra" varētu graut ECB iespējas pārvaldīt eirozonas ekonomiku

un pat apdraudēt pašu eiro valūtu, septembra sākumā brīdināja bankas valdes loceklis Īvs Meršs. Viņš norādīja, ka daudz kas būs atkarīgs no tā, cik plaši tiks lietota jaunā kriptovalūta, taču tā var „graut eiro valūtas starptautisko lomu, piemēram, samazinot pieprasījumu pēc tās.” Meršs "Facebook" kripovalūtas plānus un solījumus nosauca par „valdzinošām, bet nodevīgām [..] sirēnu dziesmām”.

Ņemot vērā pieaugošo pretestību, "Facebook" valūtas pārvaldīšanai izveidotās organizācijas „Libra Association” vadītājs Bertrands Perezs ceturtdien atzina, ka varētu izlemt vēl neizvērst "Libras" darbību Eiropā. Aģentūrai AFP viņš norādīja – ja Eiropas Centrālā banka noraidīs atļauju "Facebook" valūtai darboties Eiropā, tad viņi to arī nedarīs. Regulatoru bažas Perezs nosauca par "leģitīmām”, taču ne nepārvaramām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti