Eiropas Komisija uzsāk izmeklēšanas pret tehnoloģiju milžiem

Eiropas Komisija (EK) ir uzsākusi piecas izmeklēšanas pret tehnoloģiju pasaules milžiem. EK ir aizdomas, ka uzņēmumi "Apple", "Meta" un "Alphabet" nepilda konkurences jaunās prasības, ko uzliek Digitālo tirgu akts. Tas paredz, ka šie lielie spēlētāji, kas tiek dēvēti par vārtziņiem, nedrīkst kropļot konkurenci, sniedzot priekšroku paši saviem pakalpojumiem. Pārkāpuma gadījumā kompānijām draud lieli sodi.

Eiropas Komisija uzsāk izmeklēšanas pret tehnoloģiju milžiem
00:00 / 03:34
Lejuplādēt

Tikai divas nedēļas pēc jauno prasību stāšanās spēkā Eiropas Komisija ir nolēmusi uzsākt piecas izmeklēšanas pret lielajām tehnoloģiju kompānijām. Iespēju rīkoties Eiropas Komisijai dod jaunais Digitālo tirgu akts, kas pārsvarā regulē interneta platformu darbību. Visas izmeklēšanas tā vai citādi ir saistītas ar jauno konkurences noteikumu iespējamo neievērošanu.

"Apple" gadījumā runa ir par diezgan senu problēmu ar šīs kompānijas nevēlēšanos atvērt savu ekosistēmu konkurentiem. Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietniece Margrēte Vestagere norādīja, ka līdzšinējie secinājumi vedina domāt – "Apple" turpina likt dažādus šķēršļus citiem aplikāciju jeb lietotņu izstrādātājiem.

""Apple" nav izpildījis prasību atļaut izdzēst vairākas aplikācijas. Viena no tām ir fotogrāfiju aplikācija. Turklāt tas neļauj lietotājiem mainīt pēc noklusējumu uzstādītās izvēlnes, piemēram "Clouds" aplikācijā, kā to prasa Digitālo tirgu akts," sacīja Vestagere.

Problēmas ir arī ar kompāniju "Meta", kurai pieder tādi populārie sociālie tīkli kā "Facebook" un "Instagram", kā arī "WhatsApp" un "Messenger" saziņas lietotnes.

Eiropas Savienības iekšējā tirgus komisārs Tjerī Bretons nav apmierināts ar "Meta" piedāvāto izvēli saviem lietotājiem Eiropā: "Jūs visi esat dzirdējuši par uzņēmuma "Meta" radīto abonēšanas modeli, lai nebūtu reklāmu. Tas piedāvā lietotājiem iespēju maksāt par "Facebook" un "Instagram", ja viņi nevēlās redzēt personificētu reklāmu. Tas ir piespiedis miljoniem lietotāju Eiropā izdarīt izvēli starp divām iespējām: maksāt vai piekrist.

Ja jūs tam piekrītat, "Meta" var izmantot jūsu datus, kas, piemēram, nāk no "Messenger", lai piedāvātu jums reklāmas "Instagram"."

Komisārs Bretons domā, ka šim tehnoloģiju milzim bija jādod lietotājiem iespēja turpināt izmantot savus pakalpojumus par velti, bez masveida datu ievākšanas par tiem. "Mums ir nopietnas bažas, ka lietotāji nav varējuši izdarīt brīvu izvēli, jo viņiem tika piedāvātas tikai divas alternatīvas. Digitālo tirgu akts paredz, ka lietotājiem, kuri nepiekrīt, būtu jāpiedāvā mazāk personificēts pakalpojums, ko, piemēram, finansē ar kontekstuālo reklāmu. Bet viņiem nebūtu jāmaksā par pakalpojuma lietošanu," sacīja Bretons.

Izmeklēšanas skar arī kompāniju "Alphabet", kam cita starpā pieder "Google" meklētājs un ar to saistītie rīki. Konkurences sargiem ir aizdomas, ka "Google" meklēšanas rezultātos priekšplānā joprojām parādās viņu piedāvātie produkti un pakalpojumi. Runa galvenokārt ir par "Google Flights", "Google Hotels" un "Google Shopping".

Jaunais likums paredz, ka visiem līdzīgiem pakalpojumiem būtu jāparādās meklēšanas rezultātos, balstoties uz objektīviem kritērijiem.

Līdzīgas aizdomas ir arī par "Amazon" rīcību. Lai gan te izmeklēšana vēl nav uzsākta, Eiropas Komisija neslēpj, ka tā pārbauda, vai šī kompānija izturas vienādi pret visiem produktiem, kas tiek tirgoti šajā platformā, un nesniedz priekšroku saviem ražojumiem un pakalpojumiem.

Patērētāju sargi no organizācijas "BEUC" apsveic Eiropas Komisijas sākto izmeklēšanu un pauž cerību, ka šie soļi ļaus nodrošināt lietotājiem patiesu izvēli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti